V mnoha státech USA jsou nemocniční lůžka obsazená z 80 a více procent

Prudký rozmach koronavirové varianty omikron dostává na hranice možností nemocnice ve skoro polovině států USA. Ve 24 státech je aktuálně obsazeno nejméně 80 procent nemocničních lůžek se zdravotnickým personálem, napsal dnes s odvoláním na vládní data deník The New York Times (NYT). Nadále rostou i celoamerické přírůstky infekcí, v některých dříve zasažených oblastech ale už začala čísla klesat.

Nemocnice, Photo by Irwan iwe.

V amerických nemocnicích leží skoro 160.000 pacientů pozitivně testovaných na koronavirus. Bilance je již několik dní nad nejvyšší hodnotou z loňské zimy, počet infikovaných na jednotkách intenzivní péče nicméně zůstává nižší. V nemocnicích přitom s covidem-19 častěji končí lidé, kteří se nenechali proti nemoci očkovat. Například v New Yorku bylo kolem Vánoc na každých 100.000 očkovaných obyvatel 22 v nemocnici, mezi neočkovanými to bylo 180 na 100.000.

Alespoň 80 procentní obsazenost obsluhovaných lůžek hlásily ve čtvrtek nemocnice v Georgii, Marylandu či Massachusetts. Podle NYT je ještě znepokojivější, že u 18 států a také u washingtonského federálního distriktu byla 85procentní nebo vyšší obsazenost lůžek na jednotkách intenzivní péče pro dospělé. Nejhorší je prý situace v jižních státech Alabama, Missouri, Nové Mexiko a Texas a také na severovýchodě v Rhode Islandu.

Nemocnice se zároveň s enormním přílivem pacientů potýkají s personálními problémy, které jsou důsledkem dlouhodobého vyčerpání a aktuálních nákaz mezi pracovníky. Mnohé státy kvůli tomu mobilizovaly příslušníky národních gard, federální vláda zase posílá na pomoc týmy armádních zdravotníků.

"Naše nemocnice jsou pod extrémním tlakem," napsala ve středu na twitteru guvernérka státu Oregon Kate Brownová. Ohlásila při tom nasazení dalších 700 členů národní gardy po dřívější mobilizaci 500 příslušníků.

Rychlé šíření koronavirové nákazy se aktuálně týká celého amerického území. Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) uvádí, že vysokou míru komunitního přenosu infekce zažívalo v uplynulých dnech 99,35 procenta amerických okresů. Celé USA zaznamenaly za poslední týden asi 800.000 nákaz na den a počty zatím stále rostou.

Nicméně ve městech, která byla novou vlnou těžce zasažená jako první, už patrně šíření koronaviru začalo polevovat. Denní přírůstky v posledních dnech klesly v oblastech Washingtonu, Newarku a Clevelandu, zatímco obrat se začíná rýsovat také v New Yorku a Chicagu.

Počty úmrtí spojených s covidem-19 naopak nejspíše ještě nějakou dobu porostou. Aktuálně USA hlásí 1800 mrtvých na den a souhrnná bilance se blíží 850.000 úmrtí.

Co naopak v poslední době roste velmi pomalu, je podíl očkovaných v americké populaci. Alespoň jednu dávku vakcíny zatím dostalo 75 procent obyvatel USA a podle nového článku zpravodajského webu Axios je pravděpodobné, že země je v tomto směru blízko vyčerpání svého potenciálu. "Peněžité odměny a další bonusy se statistikami o vakcinacích prakticky nepohnuly. A tak vláda místo cukru sáhla po bičích, jenže teď přišla o ten největší bič," píše Axios v odkaze na čtvrteční verdikt amerického nejvyššího soudu, který zablokoval očkovací nařízení pro firmy s více než 100 zaměstnanci.

"Nyní je velmi nepravděpodobné, že Spojené státy dosáhnou úrovně přibližně 85 až 90 procent naočkovaných obyvatel, aby se dostaly ven z pandemie," reagovala na rozhodnutí soudu odbornice na infekční choroby a bývalá členka vládní poradní komise Céline Gounderová.

Vakcinační nařízení mohou stále zavádět jednotlivé americké státy nebo města či korporace, přičemž mnohé samosprávy a společnosti opatření v tomto směru přijaly. Patří k nim i aerolinky United Airlines, jejichž šéf Scott Kirby tento týden uvedl, že firma za poslední dva měsíce nezaznamenala žádné úmrtí související s covidem-19 mezi naočkovanými zaměstnanci. Předtím, než na podzim vstoupilo v platnost povinné očkování, údajně umíral kvůli koronaviru v průměru jeden zaměstnanec týdně.

Komentář: Jsme k pláči. Za mobilní tarify platíme nejvíc v Evropě a je nám…

16.01.2022 11:30 Z některých států východní Evropy se stávají stále více, chce se říct „bolestivé rány“ kontinentu,…

Dechberoucí záběry. Vybuchla podmořská sopka Hunga Tonga

15.01.2022 17:04 Tichomořské souostroví Tonga po mohutném výbuchu podmořského vulkánu vydalo varování před cunami,…

Farský přes kritiku odletěl na půl roku do USA, podle Zemana uškodil STAN

16.01.2022 19:43 Poslanec STAN Jan Farský přes kritiku opozice i koaličních partnerů odletěl na stipendijní pobyt do…

Vláda chystá valorizaci důchodů i některých daní

16.01.2022 12:58 Vláda podle předsedy KDU-ČSL a ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky chystá na červen…

Výbuch sopky na druhé straně zeměkoule dosáhl až do Česka, a hned dvakrát

16.01.2022 22:00 Výbuch sopky na druhé straně zeměkoule se odrazil i na počasí v Česku. Tlaková vlna po sobotním…

Rukojmí z texaské synagogy se podařilo osvobodit, podle Bidena šlo o teror

16.01.2022 20:47 Aktualizováno Rukojmí, které v sobotu v synagoze v texaském městě Colleyville držel neznámý pachatel, se podařilo…

Výbuch sopky na Tonze zřejmě může za dva mrtvé v Peru

16.01.2022 17:08 Neobvykle vysoké vlny vyvolané erupcí podmořské sopky na tichomořském souostroví Tonga si…

Satelity zachytily výbuch podmořské sopky u Tongy. Ze záběrů se tají dech

15.01.2022 17:05 Tichomořské souostroví Tonga po mohutném výbuchu podmořského vulkánu vydalo varování před cunami,…

Počet případů covidu překonal ve světě 320 milionů, situace se nelepší

15.01.2022 11:47 Počet lidí nakažených koronavirem ve světě podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) v…

Biden chystá příští týden před výročím inaugurace tiskovou konferenci

14.01.2022 21:46 Americký prezident Joe Biden bude příští středu odpovídat na otázky novinářů na tiskové konferenci,…

Biden připustil, že si není jist, zda se podaří prosadit volební reformy

14.01.2022 12:53 Americký prezident Joe Biden připustil, že si není jistý, zda se demokratům letos podaří prosadit v…

Nejvyšší soud v USA zamítl povinné očkování pro zaměstnance větších firem

13.01.2022 22:02 Nejvyšší soud ve Spojených státech zablokoval protiepidemické opatření administrativy prezidenta…

Argentina se mění v nejteplejší místo na Zemi, zažívá extrémní vedra

13.01.2022 17:45 Aktualizováno Argentinu, Uruguay, Paraguay a jih Brazílie, kde je nyní léto, v těchto dnech sužuje silná vlna…

Pokud Rusko napadne Ukrajine, zmrazíme Putinovi majetek, zní z USA

13.01.2022 11:16 Demokraté v americkém senátu zveřejnili projekt protiruských sankcí, které navrhují přijmout v…

Fauci: Omikron si v USA nakonec najde v podstatě každého

12.01.2022 17:57 Aktualizováno Varianta koronaviru omikron si vzhledem ke své vysoké nakažlivosti "nakonec najde v podstatě…

Související:

Právě se děje

reklama