V nemocnici v Americe leží nakažená žena. Jako jediná na světě má podivné komplikace

V jedné z amerických nemocnic leží žena středního věku nakažená koronavirem. Na rozdíl od dosavadních pacientů ale vykazuje podivné komplikace, které lékaři při nemoci covid-19 ještě nezaznamenali.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

Osmapadesátiletá pracovnice aerolinií trpí akutní nekrotizující encefalopatií, vzácným otokem mozku, který se objevuje u chřipek a jiných virových infekcí. Většinou ale postihuje především děti.

Na její případ upozornili lékaři v odborném magazínu Radiology. Jde o první zaznamenaný případ tohoto typu. Podle lékařů byla žena sanitkou převezena na pohotovost, neboť vykazovala známky dezorientace a zmatenosti.

Lékaři proto nařídili CT a MRI vyšetření, které odhalilo abnormální poškození částí mozku spojených s kognitivními a paměťovými funkcemi. U lidí s některými typy encefalopatie se poškození dále rozvíjí v určitých částech mozku, což může vést k otokům, krvácení a odumření tkáně.

"Přibližně jedna třetina osob s akutní nekrotizující encefalopatií nepřežije onemocnění a následné neurotické selhání. Z těch, kteří přežijí, má asi polovina trvalé poškození mozku v důsledku nekrózy tkáně, což vede k poruchám chůze, řeči a dalších základních životních funkcí," píše se ve zprávě Národního institutu zdraví (NIH).

Existuje několik případů, kdy se u nakažených lidí vyvinul syndrom cytokinové bouře, tedy o nadměrnou imunitní reakci, která může vést k narušení hematoencefalické bariéry. Lékaři tyto případy zmapovali v časopise The Lancet.

"Toto je první hlášený případ akutní nekrotizující encefalopatie spojený s covid-19. S narůstajícím počtem nakažených by lékaři měli sledovat spojitost covid-19 se změnou duševního stavu pacienta," uvedli lékaři.

Neurologická spojitost s koronavirem lékařům zatím není jasná. U některých pacientů se vyskytly i jiné mozkové a neurologické komplikace. Lékaři zatím ale netuší proč.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Americká armáda do okolí Washingtonu přesunula 1600 vojáků

03.06.2020 09:11 Americká armáda oznámila, že na základny v okolí hlavního města Washingtonu přesunula zhruba 1600…

Lidé loni zničili 11,9 milionu hektarů tropického lesa

03.06.2020 09:05 V loňském roce se na světě vykácelo nebo vypálilo 11,9 milionu hektarů tropického lesa. Vyplývá to…

V USA zemřelo s covidem-19 za uplynulých 24 hodin 1081 lidí

03.06.2020 08:17 Ve Spojených státech za uplynulých 24 hodin zemřelo 1081 lidí s covidem-19. S odvoláním na data…

Biden a Trump vyhráli prezidentské primárky v sedmi státech

03.06.2020 08:14 Bývalý americký viceprezident Joe Biden zvítězil v primárkách Demokratické strany ve všech sedmi…

Související:

Právě se děje

Další zprávy