V nemocnici v Americe leží nakažená žena. Jako jediná na světě má podivné komplikace

V jedné z amerických nemocnic leží žena středního věku nakažená koronavirem. Na rozdíl od dosavadních pacientů ale vykazuje podivné komplikace, které lékaři při nemoci covid-19 ještě nezaznamenali.

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

Osmapadesátiletá pracovnice aerolinií trpí akutní nekrotizující encefalopatií, vzácným otokem mozku, který se objevuje u chřipek a jiných virových infekcí. Většinou ale postihuje především děti.

Na její případ upozornili lékaři v odborném magazínu Radiology. Jde o první zaznamenaný případ tohoto typu. Podle lékařů byla žena sanitkou převezena na pohotovost, neboť vykazovala známky dezorientace a zmatenosti.

Lékaři proto nařídili CT a MRI vyšetření, které odhalilo abnormální poškození částí mozku spojených s kognitivními a paměťovými funkcemi. U lidí s některými typy encefalopatie se poškození dále rozvíjí v určitých částech mozku, což může vést k otokům, krvácení a odumření tkáně.

"Přibližně jedna třetina osob s akutní nekrotizující encefalopatií nepřežije onemocnění a následné neurotické selhání. Z těch, kteří přežijí, má asi polovina trvalé poškození mozku v důsledku nekrózy tkáně, což vede k poruchám chůze, řeči a dalších základních životních funkcí," píše se ve zprávě Národního institutu zdraví (NIH).

Existuje několik případů, kdy se u nakažených lidí vyvinul syndrom cytokinové bouře, tedy o nadměrnou imunitní reakci, která může vést k narušení hematoencefalické bariéry. Lékaři tyto případy zmapovali v časopise The Lancet.

"Toto je první hlášený případ akutní nekrotizující encefalopatie spojený s covid-19. S narůstajícím počtem nakažených by lékaři měli sledovat spojitost covid-19 se změnou duševního stavu pacienta," uvedli lékaři.

Neurologická spojitost s koronavirem lékařům zatím není jasná. U některých pacientů se vyskytly i jiné mozkové a neurologické komplikace. Lékaři zatím ale netuší proč.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Přepisy z kamer policistů odhalují nové okolnosti Floydovy smrti

12.07.2020 00:53 Aktualizováno George Floyd si v posledních minutách svého života více než dvacetkrát stěžoval na problémy s…

Trump změnil soudní verdikt, jeho bývalý poradce Stone nemusí do vězení

11.07.2020 20:28 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump zmírnil trest, který soud vyměřil jeho dlouholetému příteli a…

Pandemie v USA: Počet nových případů covidu-19 opět rekordní, situace je…

11.07.2020 19:14 Aktualizováno Počet případů nákazy koronavirem ve Spojených státech se v pátek zvýšil o téměř 69.000. Již potřetí…

USA varují své občany, že jim v Číně hrozí vyšší riziko zadržení

11.07.2020 18:19 Americké ministerstvo zahraničí dnes varovalo občany USA, že jim v Číně hrozí zvýšené riziko…

Související:

Právě se děje

Další zprávy