V New Yorku budou platit restrikce až do konce května

Ačkoliv se tento týden na mnoha místech Spojených států i v evropských městech postupně uvolňují restrikce zavedené kvůli pandemii covidu-19, v největším americkém městě New York budou platit nejméně do 28. května. Novým dekretem to nařídil guvernér stejnojmenného státu Andrew Cuomo, informovala agentura AFP. Podle starosty New Yorku Billa de Blasia se však omezení pro tamní podniky a shromažďování uvolní až v polovině června.

Pohled na sever Manhattanu vč. Central parku z Rockefellerova centra, New York, USA
doporučujeme

"Musíme postupovat pomalu a obezřetně, abychom neudělali chybu a ochránili životy," řekl de Blasio. "Musíme být chytří," prohlásil Cuomo, který dlouhodobě varuje před další možnou vlnou nákazy.

Navzdory klesající tendenci pandemie ve státu, kde se v posledních dnech počet zemřelých pohybuje hluboko pod hranicí 200 za den, nechtějí místní úřady slíbit ani to, že se v září otevřou školy. Miliony rodičů tak zůstávají v nejistotě.

Cuomo stanovil sedm kritérií, která musí jednotlivé regiony nejhůře zasaženého státu v USA splnit, aby mohly začít navracet život do normálu. Patří mezi ně setrvale klesající počet hospitalizací, lidí na jednotkách intenzivní péče i nově potvrzených případů. Město New York však zatím řadu těchto cílů neplní.

Na jiných místech státu je však vývoj pozitivnější. Guvernér dnes oznámil, že na následky covidu-19 ve státu zemřelo dalších 132 lidí oproti 157 o den dříve. Setrvale také klesají počty hospitalizovaných a pacientů, kteří musí být napojováni na umělé dýchání. V pěti regionech z deseti, do nichž nespadají městské oblasti, je od nynějška znovu povoleno stavebnictví a výroba. New York také společně s okolním New Jersey, Delawarem a Connecticutem otevře příští víkend svoje pláže.

Cuomo však prohlásil, že má stále větší obavu ze vzácné zánětlivé nemoci, která se objevila u více než stovky dětí ve státě, které rovněž měly pozitivní nález na SARS-CoV-2 nebo na protilátky proti koronaviru. Tři z těchto pacientů zemřeli. Zprávy o vzácném syndromu podle něj svědčí o tom, že lidstvo viru zatím pořádně nerozumí, přičemž většina nových poznatků bývá negativní. Zmínil rovněž případy mladých lidí s prokázaným koronavirem, kteří zemřeli po mozkové příhodě.

Ve státu New York zemřelo po nákaze SARS-CoV-2 již více než 27.800 lidí, téměř třetina ze všech 86.744 obětí v USA. Spojené státy jsou nejhůře zasaženou zemí na světě, evidují již 1,43 milionu pozitivních případů od začátku pandemie.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Latinské Americe zaznamenali už devět milionů nákažených

26.09.2020 10:42 Latinská Amerika eviduje od počátku pandemie covidu-19 už přes devět milionů nakažených koronavirem…

Biden označil Lukašenka za diktátora

26.09.2020 10:10 Kandidát Demokratické strany na amerického prezidenta Joe Biden dnes označil běloruského prezidenta…

V USA se covidem nakazilo více než sedm milionů lidí

26.09.2020 08:59 Ve Spojených státech se od počátku epidemie nákaza koronavirem prokázala už u více než sedmi…

Trump zřejmě nominuje do Nejvyššího soudu Coneyovou Barrettovou

26.09.2020 08:25 Prezident Donald Trump si za kandidátku na soudkyni Nejvyššího soudu vybral Amy Coneyovou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama