V Peru byl sesazen prezident Vizcarra. Čelí obvinění z korupce, nezvládl epidemii

Peruánský parlament dnes odvolal z funkce prezidenta Martína Vizcarru, který čelí obvinění z korupce. Informovala o tom agentura Reuters. Hlavu státu se někteří poslanci Kongresu pokusili sesadit již v září, tehdy byla ale jejich snaha neúspěšná. Vizcarra dnes uvedl, že se rozhodnutí nepokusí zvrátit u soudu a funkci opustí.

Martín Vizcarra
doporučujeme

Ke schválení příslušné rezoluce o sesazení prezidenta byly nutné hlasy dvou třetin poslanců jednokomorového peruánského parlamentu, který má 130 členů. Pro návrh jich nakonec hlasovalo 105. Proti bylo jen 19 zákonodárců, čtyři se hlasování zdrželi.

Sedmapadesátiletý Vizcarra čelí obvinění, že přijal úplatek v přepočtu zhruba 14,5 milionu korun v době, kdy byl guvernérem provincie Moquegua na jihu Peru. Peníze údajně dostal od společností, které vyhrály veřejné zakázky. Prezident tato obvinění popřel. Řada poslanců mu ale v projevech před hlasováním vyčítala i situaci v zemi, kterou těžce postihla epidemie covidu-19. "Kvůli jeho nedbalosti a neschopnosti jsme ztratili tisíce životů našich spoluobčanů," řekl například poslanec Robinson Gupioc.

V projevu po hlasování o sesazení Vizcarra uvedl, že rozhodnutí poslanců přijme a nehodlá se proti němu odvolat k soudu. "Odejdu z prezidentského paláce tak, jako jsem do něj před dvěma lety a osmi měsíci vešel: s hlavou vztyčenou," uvedl. Dodal, že palác opustí okamžitě.

Podle agentury Reuters nyní pravomoci prezidenta převezme předseda Kongresu Manuel Merino de Lama. Vykonávat je bude do konce července příštího roku, kdy měl Vizcarrův mandát skončit. Prezidentské volby se v Peru uskuteční spolu s těmi parlamentními 11. dubna.

Vizcarra se v nadcházejících volbách o další mandát již ucházet nemohl. Do čela Peru se dostal v roce 2018 poté, co kvůli obvinění z korupce odstoupil tehdejší prezident Pedro Pablo Kuczynski.

Agentura AFP upozornila, že Vizcarra je kvůli boji proti korupci u obyvatel Peru mimořádně populární, zatímco Kongres se příliš velké oblibě netěší. Před budovou parlamentu v Limě se po hlasování o sesazení prezidenta sešlo několik tisíc demonstrantů, kteří zákonodárce označovali za pučisty. Další protesty se konaly i ve městech Arequipa a Trujillo.

Politické turbulence Peru, které má 32 milionů obyvatel, postihly v době šíření koronaviru. V zemi se od začátku pandemie nakazilo více než 922.000 lidí, z nichž 34.800 s covidem-19 zemřelo.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Spor o restrikce kvůli koronaviru: Nejvyšší soud USA dal za pravdu věřícím

26.11.2020 21:08 Aktualizováno Nejvyšší soud Spojených států ve středu dal za pravdu křesťanským a židovským skupinám, jež napadly…

Den díkůvzdání letos významně omezuje pandemie

26.11.2020 20:30 Letošní oslavy Dne díkuvzdání jsou v USA významně poznamenané rozmachem koronavirové nákazy, která…

Republikáni těží z tvrzení, že bílí muži jsou oběťmi, myslí si Obama

26.11.2020 18:40 Prezident Donald Trump obdržel v letošních volbách nebývale velký počet hlasů díky tomu, že…

Trump úřaduje i po volbách, dál uvolňuje regulace

26.11.2020 17:13 Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa už sice spolupracuje s týmem vítěze nedávných…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama