V Polsku přibude podle ministra tisícovka amerických vojáků

Polský ministr obrany dnes podle agentury AFP ohlásil, že v zemi přibude "nejméně tisíc" amerických vojáků a velitelství amerických sil na východním křídle Severoatlantické aliance. Prohlášení ministra Mariusze Blaszczaka následuje dva dny poté, co šéf Pentagonu Mark Esper informoval o stažení přibližně 12.000 amerických vojáků z Německa.

Americká armáda, ilustrační fotografie
doporučujeme

"Skvělá zpráva! USA a Polsko ukončily jednání o společné deklaraci o vojenské spolupráci, která uskuteční společnou vizi našich prezidentů," napsala na twitteru americká velvyslankyně ve Varšavě Georgette Mosbacherová. "Smlouva s USA o posílené obranné spolupráci bude brzy podepsána," avizoval Blaszczak podle televize TVN 24. Podle polského ministra se smlouva bude týkat "trvalé přítomnosti vojsk USA v Polsku".

Až dosud byly americké jednotky, stejně jako jednotky dalších zemí NATO v Polsku a Pobaltí, rozmístěny na základě rotace, tedy po půl roce se střídaly. Rozmístění těchto sil následovalo po ruské anexi Krymu a po vypuknutí konfliktu na východě Ukrajiny na jaře 2014.

Blaszczak dnes novinářům podle TVN 24 řekl, že jde o dobré zprávy z hleldiska bezpečnosti země. Hlavní práce byla podle něj vykonána, zbývá už jen přeložit text a dohodnout výrazy použité v anglické a polské verzi společné smlouvy. Ta podle něj "zaručí, že v Polsku bude rozmístěno přinejmenším o tisíc amerických vojáků více než dosud" a v zemi také bude umístěno velitelství sboru pozemních sil USA, pod které budou spadat všechny americké jednotky na východním křídle NATO. Sborové velitelství může velet několika americkým divizím. "Svědčí to o mimořádné roli Polska ve vztazích s USA a o velmi dobré spolupráci," řekl ministr.

TVN 24 připomněla, že koncem loňského září prezidenti Donald Trump a Andrzej Duda podepsali prohlášení o vojenské spolupráci, které potvrzovalo přítomnost asi 4500 amerických vojáků v Polsku a slibovalo jejich posílení další tisícovkou mužů a žen.

Ministr obrany USA Mark Esper tento týden oznámil, že na základě rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa stáhnou Spojené státy z Německa zhruba 12.000 příslušníků americké armády. Z celkem 35.000 amerických vojáků v Německu jich má být zpět do vlasti převeleno 6400 a do jiných zemí v Evropě se jich přemístí 5400.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Výbuch plynu v Baltimoru zničil několik domů, jeden mrtvý

10.08.2020 22:06 Výbuch plynu v Baltimoru v americkém státě Maryland dnes srovnal se zemí tři domy, usmrtil jednu…

Maas telefonoval do USA, stěžoval si u Pompea na hrozbu sankcemi kvůli…

10.08.2020 17:09 Německý ministr zahraničí Heiko Maas si v telefonickém rozhovoru se svým americkým protějškem Mikem…

Trump svými dekrety obešel Kongres. Nastal legislativní chaos, píše New…

10.08.2020 13:59 Exekutivní příkazy na pomoc Američanům zasaženým pandemií covidu-19, které v sobotu podepsal…

Čína uvalila sankce na významné politiky USA, včetně pěti senátorů

10.08.2020 13:28 Čínské ministerstvo zahraničí oznámilo, že počínaje dneškem zavádí sankce proti americkým…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama