V Portlandu se po pauze opět protestovalo, policie zatkla 11 lidí

V ulicích města Portland na západě Spojených států po více než týdenní pauze opět propukly protesty, které přerušila špatná kvalita ovzduší po rozsáhlých požárech. Místní policie oznámila, že se někteří z demonstrantů dopouštěli trestného jednání a házeli na strážce pořádku předměty, 11 lidí proto bylo zadrženo. Uvedla to agentura AP.

Black lives matter
doporučujeme

Pořádkové síly vyhlásily nepovolené shromáždění ve čtvrti poblíž budovy Úřadu pro imigraci a cla (ICE). Policie rozháněla dav dýmovnicemi a podle agentury AP se zdálo, že použila i slzný plyn. Jeho nasazování přitom k nelibosti policie zakázal před necelými dvěma týdny tamní starosta Ted Wheeler.

Protestující se ve městě nesešli od 9. září, kdy se střetli s policií před budovou radnice. Ohromné lesní požáry totiž nebezpečně znečistily vzduch napříč státy Oregon, Kalifornie a Washington.

Demonstrace v Portlandu trvají s přestávkami od konce května, kdy ve městě Minneapolis po tvrdém zákroku bělošského policisty zemřel černoch George Floyd.

Protestující nyní požadují snížení policejního rozpočtu, protože pořádkové síly podle nich neposkytují dostatečnou ochranu černošskému obyvatelstvu. Ušetřené peníze by pak podle nich měly směřovat na podporu sociálních programů a na podporu černošských podniků. Někteří rovněž volají po odstoupení starosty Wheelera.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mýlil jsem se, přiznal známý politolog. Jak podle něj dopadnou volby v USA?

25.10.2020 00:01 NÁZOR - "V roce 2016 jsem byl jedním z těch lidí, kteří si nemysleli, že by Donald Trump mohl…

Prezident Trump využil předčasné hlasování a odvolil na Floridě

24.10.2020 18:09 Americký prezident Donald Trump dnes odevzdal svůj hlas ve volbách hlavy státu v knihově města West…

Bez covidu by pro Bidena bylo těžké Trumpa porazit, říká amerikanista

24.10.2020 16:04 ROZHOVOR - Mají republikáni budoucnost? Nejen o vývoji Republikánské strany na americké politické…

Pokud lidé nezačnou nosit roušky, v USA zemřou statisíce lidí, zjistila…

24.10.2020 15:18 Aktualizováno Počet lidí zemřelých v USA v souvislosti s covidem-19 by mohl do února dosáhnout hranice půl…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama