V USA bude povinné cestovat jedině s rouškou

Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) vydalo nařízení o povinném nošení roušek ve všech prostředcích a prostorách hromadné dopravy. Nařízení začne platit o pondělní půlnoci a výjimku mají jenom děti do dvou let, obchodní nákladní vozy a vojenská doprava.

Ilustrační foto
doporučujeme

CDC tím upřesňuje rozhodnutí, které učinil den po své inauguraci prezident Joe Biden. Nařídil povinné nošení roušek a dodržování doporučovaných rozestupů ve všech federálních budovách, na všech územích vlastněných federální vládou. Opatření zpřísnil, zatímco předchozí prezident Donald Trump pandemii do značné míry zlehčoval.

Nařízení CDC se vztahuje na letadla, vlaky, autobusy, lodě, terminály, nádraží, přístavy, taxi, přívozy i metro. Roušky musejí mít také všichni zaměstnanci a provozovatelé. "Povinnost nosit roušky v dopravním systému ochrání Američany a zajistí důvěru v cestování i v době pandemie. Pomůže to pandemii kontrolovat a přispěje k otevření ekonomiky," uvedlo CDC v prohlášení.

Nařízení se nevztahuje na některé postižené osoby a roušku bude možné sundat při jídle. Operátoři dopravních prostředků mohou odmítnout přepravu lidí bez roušek.

CDC mělo připravený požadavek na nošení roušek v dopravních prostředcích už loni, ale Bílý dům jej tehdy zavrhl. Počet nakažených koronavirem v USA se blíží 26 milionům, s covidem-19 tam zemřelo víc než 436.000 lidí. Zjištěno bylo zatím zhruba 400 případů nové varianty viru, která se poprvé objevila v Británii a je nakažlivější než původní. Odborníci očekávají, že v krátké době bude tato nová varianta převládat.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Výbor amerického Senátu schválil kandidáta na ministra spravedlnosti

01.03.2021 20:39 Právní výbor amerického Senátu schválil nominaci Merricka Garlanda do funkce ministra spravedlnosti…

CNN: Česko je ostrůvkem zkázy a beznaděje. Na vině jsou pochybení a špatná…

28.02.2021 22:01 Aktualizováno Česko se kvůli neúspěšnému boji s pandemií covidu-19 stalo malým ostrůvkem zkázy a beznaděje, kde…

V USA klesá zájem o testování na koronavirus

27.02.2021 18:44 V amerických státech rychle opadá zájem o testování na koronavirus v době, kdy začali odborníci…

Při útěku vězňů na Haiti zemřelo 25 lidí, včetně civilistů

27.02.2021 09:31 Z věznice na předměstí hlavního města Haiti Port-au-Prince ve čtvrtek uteklo na 400 trestanců,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama