V USA budou omezení kvůli koronaviru trvat až 12 týdnů, tvrdí ministr Mnuchin

Omezením, nařízeným v zemi kvůli boji s nebezpečnou nákazou, budou Američané čelit pravděpodobně deset až dvanáct týdnů, tedy zhruba do počátku června. V televizi Fox News to dnes řekl americký ministr financí Steven Mnuchin.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto
doporučujeme

Spojené státy patří k nejzasaženějším zemím, k dnešnímu dni registrují přes 25.000 nakažených koronavirem a 325 mrtvých.

V karanténě je dnes zhruba čtvrtina Američanů. Na 80 milionů lidí by podle nařízení platných v pěti státech USA nemělo zbytečně opouštět domovy, obchody jsou s výjimkou prodeje potravin, paliva a léků zavřené. Omezení se týkají států New York, Kalifornie, Connecticut, Illinois a New Jersey.

Mnuchin doufá, že Kongres zahájí hlasování o krizové finanční injekci americké ekonomice v pondělí. Plán mimo jiné počítá s jednorázovou pomocí pro čtyřčlennou rodinu ve výši asi 3000 dolarů (přes 75.000 korun), uvedla agentura Reuters.

Ministr vnitřní bezpečnosti Chad Wolf dnes televizi Fox News řekl, že vláda nemá žádné bezprostřední plány omezovat vnitrostátní cestování. Informace o zavedení karantény na celém území USA jsou podle něj falešné a jejich zdrojem jsou kybernetické útoky z Ruska nebo jiných zemí.

Čtvrtina nakažených podle statistiky amerického ministerstva zdravotnictví připadá v USA na New York. Starosta města Bill de Blasio dnes vyzval prezidenta Donalda Trumpa, aby nařídil armádě dodat do krizových oblastí ventilátory a další potřebné vybavení. Národní koordinátor boje s infekcí Anthony Fauci slíbil, že hlavní pomoc bude kromě New Yorku směřovat i do Kalifornie a státu Washington.

V dramatické výzvě adresované vládě de Blasio v televizi CNN řekl, že od velké ekonomické krize ve 30. letech minulého století USA nečelily hrozivější situaci. "Když v příštích deseti dnech nedostaneme ventilátory, zemřou lidé, kteří zemřít nemají," řekl starosta.

Tíživá situace je podle amerických médií v newyorské věznici na Rikers Islandu, neblaze proslulé násilnostmi a špatnými životními podmínkami vězňů. Osmatřicet osob tam onemocnělo, polovina z nich jsou vězňové a druhá polovina vězeňská stráž. Dalších 58 lidí čeká na testy v karanténě. Podle agentury AP panují obavy, že právě vězeňský systém může být jedním z hlavních zdrojů raketového rozšíření nákazy koronavirem.

Newyorští radní rozhodli o možnosti podmínečného propuštění některých vězňů, zejména nemocných osob a seniorů, kteří byli odsouzeni za nenásilné trestné činy. Vězení v Rikers Islandu už jich opustilo několik desítek.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Guvernér státu New York zastiňuje Bidena, boj o Bílý dům odmítá

31.03.2020 14:17 Krize kolem koronaviru v americkém státě New York značně posiluje popularitu místního guvernéra…

Počet obětí koronaviru v USA překonal 3000, Mexiko vyhlašuje stav…

31.03.2020 11:14 Aktualizováno Počet obětí koronaviru ve Spojených státech v pondělí překonal 3000, nakažených bylo zaznamenáno…

Plácido Domingo o boji s COVID-19: Jsem doma a cítím se dobře

31.03.2020 09:16 Španělský operní pěvec Plácido Domingo (79), který bojuje s nemocí COVID-19, na facebooku ujišťoval…

Mexický prezident Obrador podal ruku matce narkobarona Prcka, video…

31.03.2020 07:56 Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador vzbudil mezi svými krajany senzaci obyčejným…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama