V USA evidují další 3 miliony žadatelů o podporu v nezaměstnanosti

O podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech minulý týden požádalo dalších zhruba 2,98 milionu lidí. Oznámilo to dnes americké ministerstvo práce. Počet žádostí tak sice dál klesá, ale méně, než se čekalo. Od poloviny března, tedy od začátku krize, kterou vyvolala pandemie způsobená koronavirem, už přišlo v USA o práci kolem 36 milionů lidí. To je téměř čtvrtina americké pracovní síly, upozorňuje server BBC.

Ilustrační foto
doporučujeme

Oproti předchozímu týdnu se počet žádostí o podporu snížil o 195.000. Analytici však podle průzkumu agentury Reuters očekávali výraznější pokles, a to na zhruba 2,5 milionu. Počet nových žadatelů se postupně snižuje od posledního březnového týdne, kdy o podporu požádalo rekordních 6,87 milionu lidí.

Minulý týden ministerstvo oznámilo, že v dubnu v USA v důsledku koronavirové krize zaniklo rekordních 20,5 milionu pracovních míst. Oficiální míra nezaměstnanosti se více než ztrojnásobila a z březnových 4,4 procenta vystoupila na 14,7 procenta. Dostala se tak na nejvyšší úroveň od velké hospodářské krize ve 30. letech minulého století.

Většina ekonomů podle agentury AP předpokládá, že v květnu by se oficiální míra nezaměstnanosti mohla vyšplhat na 18 procent, nebo dokonce na ještě vyšší úroveň. Ještě v únoru se přitom míra nezaměstnanosti v USA nacházela na 3,5 procenta a byla nejnižší za pět desetiletí.

Šéf americké centrální banky (Fed) Jerome Powell ve středu varoval, že Spojené státy by v důsledku koronavirové krize mohly čelit dlouhodobějšímu hospodářskému útlumu. Vyzval Kongres a Bílý dům k dalším rozpočtovým výdajům ke zmírnění dlouhodobých ekonomických škod.

"Od velké hospodářské krize nebyl trh práce v USA v tak žalostném stavu," uvedl dnes analytik Richard Flynn ze společnosti Charles Schwab. Ekonomové nicméně doufají, že situace na trhu práce se začne zlepšovat, protože čím dál více států USA zmírňuje restrikce zavedené v rámci boje proti šíření koronaviru.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ministr USA míří na Tchaj-wan. Čeká ho test na koronavirus, bude muset…

06.08.2020 14:08 Aktualizováno Americký ministr zdravotnictví Alex Azar a členové jeho delegace budou muset být před svou…

Extrémisté mají na svědomí více úmrtí než džihádisté, tvrdí odborníci

06.08.2020 13:08 Experti varují před nástupem silně pravicových hnutí v souvislosti s rozvolňováním opatření proti…

Trump napsal, že jsou děti imunní vůči koronaviru. Facebook nekompromisně…

06.08.2020 12:30 Facebook se ve středu rozhodl přikročit k odstranění postu amerického prezidenta Donalda Trumpa,…

Covid-19: Bolívie už má víc nakažených než Čína, krizi zhoršují blokády…

06.08.2020 12:03 Bolívie překonala v počtu zaznamenaných případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2 Čínu a je jednou z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama