V USA klesá zájem o testování na koronavirus

V amerických státech rychle opadá zájem o testování na koronavirus v době, kdy začali odborníci projevovat optimismus k vývoji epidemie. Mnozí si slibují hodně od očkování, ale Clemens Hong, který je odpovědný za testování v USA, řekl, že je stále nutné mít se na pozoru. Podle amerických médií panuje v armádě značná nedůvěra k vakcínám, až třetina zejména mladších vojáků se odmítá nechat naočkovat.

V USA podlehlo koronaviru přes půl milionu lidí. V polovině ledna se tam testovaly dva miliony lidí denně, ale od té doby zájem opadl o 28 procent. V Los Angeles a okolí se před pěti týdny provádělo za týden 350.000 testů, přičemž zájemci mohli k místu přijet autem a zůstat při testování v něm. Nyní podle agentury AP v této oblasti testování téměř zkolabovalo, více než 180 vládních testovacích míst pracuje na třetinu svých kapacit. Ve státě Delaware se denní počet provedených testů snížil od ledna o 40 procent.

"Šokuje mne, jak rychle jsme zpomalili z rychlosti 100 na 25 mil za hodinu. Všichni doufají v rychlé a všeobecné očkování, ale já si myslím, že ještě není čas přestat být obezřetný. Ještě nemáme dostatek imunizovaných lidí, abychom mohli vyloučit novou vlnu případů," řekl Hong.

Pokles zájmu o testování podle AP souvisí s tím, že od ledna začal klesat počet nově nakažených, hospitalizací i úmrtí.

Úřady se ale snaží přimět lidi k tomu, aby na testy chodili dál - v okrese Los Angeles se otevřela testovací místa poblíž zastávek hromadné dopravy, škol a úřadů, v Santa Claře za lidmi jezdí autobusy s testovacím vybavením.

Prezident Joe Biden slíbil zlepšení testovacího systému, takže v USA by měli být schopni do června provádět každý měsíc miliardu testů, tedy 25krát víc než se provádí nyní. Při současném nezájmu budou ale testy mnohde nadbytečné a nepoužité.

Problém také souvisí s dostupností zdravotníků, protože s rychlejším zásobováním vakcínami se musí přesouvat lidé z testovacích do očkovacích center.

Přetrvává ale strach z rychle se šířících variant viru a experti chtějí, aby se proto testovalo více než dosud. V Minnesotě například úřady vyzvaly rodiny, aby se nechávaly do konce školního roku testovat po čtrnácti dnech.

List The New York Times upozornil na to, že třetina vojáků v aktivní službě a členů Národní gardy se nechce nechat očkovat. V některých složkách, například na severokarolínské základně Fort Bragg, vakcínu odmítá i polovina vojáků.

Zástupci Pentagonu tvrdí, že nezjišťují údaje o "odmítačích", ale podle tisku je jich mnoho mezi mladými příslušníky armády a mužstvem, nikoli mezi důstojníky. Mezi vojáky panuje obava z bezpečnosti očkovacích látek a argumentem je i příliš rychlý vývoj vakcín.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 35 minutami

před 36 minutami

před 36 minutami

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

Francouzský prezident Emmanuel Macron a srbský prezident Aleksandar Vučič během společné tiskové konference před pracovní večeří v prezidentském Elysejském paláci v Paříži (Francie, 8. dubna 2024).

Rusové ztrácí nejdůležitějšího evropského spojence. Srbsko se přiklání k Západu

Srbsko, jakožto kandidátská země pro vstup do EU je jednou z předních zemí na Balkánském poloostrově, která disponuje jednou z nejsilnějších armád v regionu. Jeho podpora je v kontextu evropských geopolitických snah více než důležitá. Historicky bylo Srbsko blíže k politice Kremlu, což se ale podle současných událostí mění. Srbové se stále více orientují na západní hodnoty a spojenectví.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Britská královská rodina, ilustrační fotografie.

Princezna Kate zůstane doma sama. William učinil zásadní rozhodnutí

Poprvé od chvíle, kdy princezna Kate v březnu odhalila diagnózu, se princ William vrátí k povinnostem člena britské královské rodiny. Informují o tom zahraniční média. Kate přitom není jediným zástupcem monarchie, který omezil veřejná vystoupení ze zdravotních důvodů. S rakovinou se potýká také král Karel III. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

Iveta Bartošová

RECENZE: Málo mě znáš o Ivetě Bartošové pojednává kontextuálně a vyhýbá se laciné dojímavosti

Snad nikdo není s mašinérií bulváru spjatý tolik, jako zpěvačka Iveta Bartošová. Hvězda normalizačního popu, jejíž život byl po revoluci jako na houpačce. Spíš než s pěveckou kariérou si ji spojujeme s vyhořením, nenaplněnými sny a tragickým osudem. Dokumentární minisérie Málo mě znáš se k médií nesčetněkrát omílanému příběhu vrací jinak. Kriticky, empaticky, bez bulvárnosti i sentimentu.

včera

včera

Vláda ČR

Vláda chce, aby pokračovala podpora firem exportujících na Ukrajinu

Vláda na středečním jednání rozhodla o pokračování podpory firmám vyvážejícím své zboží a služby na Ukrajinu. Schválila také dar pěti nevyužívaných vozů Službě státní ochrany Ukrajiny a rozvojový program státu pro realizaci záměru podpory bydlení, který má pomoci obcím zajistit vhodné pozemky pro výstavbu nájemních obecních bytů.

včera

včera

včera

Bojový letoun F-16 (U.S. AirForce), photo by Chandler Cruttenden

Nizozemci poskytnou další stíhačky F-16 na výcvik ukrajinských pilotů

Nizozemsko předá tři stíhačky F-16 na rumunskou leteckou základnu, na které se ukrajinští piloti a další personál učí pracovat s těmito stroji. Informovala o tom agentura Reuters. Nizozemsko je součástí mezinárodní koalice, která má v plánu dodat ukrajinské armádě stíhačky americké výroby. 

včera

ČT24 od května dostojí svému názvu a bude živě vysílat celý den

Česká televize chce, aby zpravodajský kanál ČT24 živě vysílal od května nepřetržitě celých 24 hodin denně. V současnosti má přestávku mezi půlnocí a šestou hodinou ráno. Radu ČT o tom ve středu informoval generální ředitel České televize Jan Souček.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy