V USA kvete trh s falešnými potvrzeními o očkování

S tím, jak se lidé v USA čím dál častěji setkávají s požadavkem doložit, že se nechali očkovat, začíná v zemi kvést černý trh s falešnými očkovacími potvrzeními, upozornila dnes stanice BBC. Úřady stále častěji varují, že padělatelé potvrzení i jejich kupci mohou být potrestáni vězením. Mnozí ale nevěří, že úřady dokážou proti padělkům efektivně zakročit.

Vakcína proti nemoci covid-19, ilustrační foto

Potvrzení o očkování, které může mít podobu malé papírové kartičky, vyžadují v USA například stovky univerzit, v New Yorku nebo v San Francisku je doklad o očkování zapotřebí pro vstup do restaurací, kaváren, barů či posiloven. To však nic nemění na tom, že mezi lidmi přetrvává vysoká míra nedůvěry v očkování. A právě na nedůvěřivce cílí výrobci padělků.

Falešné doklady o očkování jsou k dostání na nejrůznějších internetových plaftormách, nákupním portálem eBay počínaje a aplikací pro zasílání zpráv WhatsApp konče. Provozovatel účtu Covid19vaccinecardsss na síti Instagram zareagoval během několika sekund, když redaktoři BBC předstírali, že mají o padělek zájem. Osoba nebo skupina, která za účtem stojí, pak BBC nabídla, aby se přihlásila do zašifrované aplikace pro posílání zpráv a zaplatila 100 dolarů (zhruba 2200 Kč) za "zaregistrovanou" kartu buď s logem amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) nebo britského zdravotnického systému NHS.

Platba za tuto službu mohla být provedena přes aplikaci ApplePay nebo kryptoměnou bitcoinem, potvrzení by pak bylo "diskrétně" doručeno do 24 hodin. "Vaše potvrzení bude uloženo do databáze. Nedělejte si starosti, jsou to velmi kvalitní originální potvrzení," tvrdil provozovatel tohoto účtu novinářům BBC.

Tento měsíc celníci v Memphisu ve státě Tennessee a v Anchorage na Aljašce zabavili 6000 falešných potvrzeních o očkování, která byla dodána z Číny a byla určena adresátům po celých USA. Kartičky měly logo CDC a podobaly se opravdovým potvrzením. Úředníci si však při bližším pohledu povšimli, že jsou na nich překlepy a že tisk je nevalné kvality.

Jennifer, která pracuje jako hlavní barmanka ve vyhledávané newyorské hospodě Peculier Pub, se zatím nesetkala s problémy, ale myslí si, že pro personál baru by bylo velmi obtížné falešné potvrzení odhalit. Dokument může mít v New Yorku podobu papírové kartičky vydané zdravotními úřady či pouze fotografie tohoto dokumentu. "Je to vytištěné a píše se tam rukou pouze datum. Jak mám znát člověka, který vás očkoval, nebo místo, kde jste se nechali očkovat? Po celých USA jsou stovky a tisíce vakcinačních míst, lidé se mohou nechat očkovat i doma," uvedla Jennifer.

Zároveň přibývá lidí, kteří byli přistiženi, jak se prokazují falešnými potvrzeními. To byl případ floridského páru, který se těmito padělky pokoušel prokázat při vstupu na Havaj, čímž porušil tamní pravidla pro cestování. Páru nyní hrozí pokuta 8000 dolarů (zhruba 174.000 Kč), maximálním trestem je však odnětí svobody. Kvůli kvetoucímu trhu s padělky FBI varovala, že nepovolené použití razítek vládních úřadů je trestný čin.

Ministryně Yellenová v Kongresu naléhala na zvýšení dluhového limitu

28.09.2021 20:47 Americká ministryně financí Janet Yellenová dnes naléhala na Kongres, aby vládě zvýšil dluhový…

Většina z 39 horníků uvězněných v dole v Kanadě se dostala na povrch

28.09.2021 17:03 Aktualizováno Na povrch už se dostalo 33 z celkových 39 horníků, kteří na severu kanadské provincie Ontario…

Biden dostal třetí dávku vakcíny proti covidu-19

27.09.2021 21:53 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden dnes dostal třetí dávku vakcíny proti covidu-19. Američtí regulátoři…

CIA podle serveru za Trumpovy vlády plánovala únos Assange

27.09.2021 13:04 Americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) vedla během prezidentství Donalda Trumpa "válku" proti…

V Kolumbii byla zavražděna česká turistka, píše tamní tisk

26.09.2021 21:23 Policie v kolumbijském regionu Antioquia oznámila smrt 25leté ženy z České republiky, kterou…

V americké Montaně vykolejil vlak, nejméně tři lidé zemřeli

26.09.2021 08:42 Nejméně tři lidé zemřeli při vykolejení vlaku společnosti Amtrak na severu amerického státu Montana…

Tálibán nedostane možnost hovořit na zasedání Valného shromáždění OSN

26.09.2021 06:51 Radikální islamistické hnutí Tálibán navzdory své žádosti nedostalo možnost vystoupit na nynějším…

Premiér Haiti prohlásil v OSN, dokdy budou lidé migrovat

25.09.2021 20:38 Lidé budou vždycky chtít utéct před chudobou a násilím a dokud budou na světě přetrvávat aktuální…

Kanada a Čína po letech propustily vzájemně zadržované občany

25.09.2021 18:28 Kanada a Čína propustily zadržované občany druhé země a umožnily jim návrat domů. Dvojici Kanaďanů,…

Komise vyšetřující útok na Kongres žádá výtržníky o vysvětlení

25.09.2021 16:58 Zvláštní výbor americké Sněmovny reprezentantů, jehož úkolem je prozkoumat souvislosti lednových…

Související:

Právě se děje

reklama