V USA obžalovali pár, který mířil na demonstranty zbraněmi

Z nezákonného použití zbraně obžalovali ve Spojených státech manželskou dvojici, která v červnu mířila před svým domem ve městě St. Louis ve státě Missouri na účastníky demonstrace proti rasismu. Informovala o tom dnes agentura AP. Obžalovaní tvrdí, že měli strach a chtěli bránit svůj majetek i životy.

Black lives matter
doporučujeme

"Je nezákonné mávat zbraněmi výhružným způsobem před účastníky nenásilné demonstrace," uvedla podle CNN prokurátorka Kimberly Gardnerová. "Tento typ chování je ve městě St. Louis nepřijatelný," dodala. Úřady podle ní musí chránit právo na pokojný protest. "Jakákoli snaha ho omezit zastrašováním, nebude tolerována," uvedla Gardnerová.

Incident ze St. Louis vyvolal ve Spojených státech značnou pozornost, mimo jiné proto, že video, které jej zachycuje, na twitteru sdílel americký prezident Donald Trump.

zdroj: YouTube

Na záběrech jsou vidět právníci Mark a Patricia McCloskeyovi, kteří stojí před svým domem a míří zbraněmi na účastníky demonstrace proti rasismu a policejní brutalitě. Ulice, kterou demonstranti procházeli, je podle agentury AFP soukromá. Protestující ulicí chtěli projít k domu demokratické starostky St. Louis Lydy Krewsonové, kterou hodlali vyzvat k rezignaci.

McCloskeyovi uvedli, že je přítomnost protestujících, převážně černochů, před jejich domem vyděsila. "Měl jsem strach, že nás za několik vteřin zavraždí, že spálí náš dům, zabijí naše domácí mazlíčky. Byli jsme sami před zuřivým davem," řekl na svou obhajobu Mark McCloskey jedné z místních televizních stanic.

Manželům hrozí až čtyři roky vězení. Prokurátorka Gardnerová podle agentury AP ale nechce, aby dvojice putovala do vězení. V případě, že budou McCloskeyovi usvědčeni, měli by podle ní dostat alternativní trest, například obecně prospěšné práce.

Proti vyšetřování McCloskeyových se postavila řada republikánských politiků včetně prezidenta Trumpa či guvernéra státu Missouri Mikea Parsona. Ten už prohlásil, že dvojici v případě odsouzení udělí milost.

Demonstrace proti rasismu a policejní brutalitě vypukly ve Spojených státech po květnové smrti černocha George Floyda, který zemřel v Minneapolisu při zatýkání bělošským policistou.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Další únik ropy z lodi u ostrova Mauricius je nejspíš zažehnán

12.08.2020 19:57 Většinu zbývající ropy z poškozeného japonského plavidla u korálového pobřeží blízko ostrovního…

Brazílie má opět přes 50 tisíc nových případů koronaviru, rekord v Kolumbii

12.08.2020 16:39 Aktualizováno V Brazílii se opět prudce zvýšil počet nakažených novým typem koronaviru, za den přibylo více než…

V Kongresu USA patrně usedne kontroverzní politička, vyznává konspiraci…

12.08.2020 13:42 Do amerického Kongresu s velkou pravděpodobností usedne republikánská politička Marjorie Taylor…

Biden si jako viceprezidentku vybral senátorku Harrisovou, Trump ji…

12.08.2020 11:48 Aktualizováno Demokratický uchazeč o úřad amerického prezidenta Joe Biden si jako svou viceprezidentku vybral…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama