V USA opět přibylo přes 60 tisíc nakažených, covid-19 se rychle šíří na jihu země

Ve Spojených státech se v neděli potvrdila nákaza koronavirem u více než 60.000 lidí a denní bilance pozitivních nálezů tak překonala tuto hranici posedmé za sebou. Univerzita Johnse Hopkinse (JHU) hlásí 61.500 nových infekcí, deník The New York Times (NYT) ještě o několik stovek více, v obou případech ale statistika oproti předchozímu dni mírně klesla. Trend nicméně zůstává nepříznivý a za hlavní ohnisko epidemie je aktuálně považována Florida. Tamní úřady dnes ohlásily 10.347 nových případů nákazy.

Ilustrační foto

Kvůli koronaviru už podle oficiálních údajů v USA zemřelo přes 140.000 lidí, přičemž v neděli bylo ohlášeno dalších asi 415 úmrtí. Podle JHU se v zemi od začátku pandemie nákaza potvrdila u více než 3,76 milionu lidí.

Dosud rekordní denní přírůstek infikovaných zaznamenaly úřady ve čtvrtek, kdy bylo nových případů zhruba 77.000. Hranice 60.000 případů za den byla poprvé překonána až ve druhém červencovém týdnu a nyní už podle NYT průměr z posledního týdne přesáhl 66.000 nákaz denně, což je asi trojnásobek oproti stavu z poloviny června.

Od té chvíle má křivka znázorňující trend statistik vzestupnou tendenci, přičemž nepříznivý vývoj se podle médií týká už více než 40 z padesátky amerických států. Rekordním tempem se nyní nákaza šíří na jihu země i v některých řídce zalidněných vnitrozemských státech jako Idaho a Utah. Severovýchodní státy New York, New Jersey a Massachusetts, které zažívaly velké problémy v březnu a dubnu, nyní hlásí stabilizovanou situaci.

zdroj: YouTube

Newyorský guvernér Andrew Cuomo, který odcestoval do Georgie, aby pomohl řešit tamní situaci, dnes pohrozil, že nebudou-li lidé v jeho státě dodržovat platná doporučení, odvolá jejich předchozí uvolnění. Pořádají se podle něj početné sešlosti, lidé nedodržují odstup a policie nedokáže zjednat pořádek. "Nebuďte hloupí, musíme si uchránit to, čeho se nám podařilo dosáhnout," řekl. "Bude-li to takto pokračovat, budeme muset zavřít bary a restaurace," dodal a vyzval místní úřady, aby nařízení o odstupu vynucovaly.

Město New York dnes vstoupilo do čtvrté uvolňovací fáze. Starosta Bill de Blasio minulý týden ohlásil, že dnes začne nová etapa, která se ale v některých aspektech liší od zbytku státu. Ani teď není povoleno společné stolování ve vnitřních prostorách, zatímco jinde ve státě už to bylo umožněno v rámci 3. fáze. Prozatím zůstanou ve městě uzavřena muzea, nově mohou otevřít zoologické a botanické zahrady, i když při třetinové kapacitě. Mohou se promítat filmy a bez diváků lze pořádat sportovní akce.

Za nové epicentrum nákazy je v USA označována Florida, která dnes šestý den v řadě ohlásila přes 10.000 nakažených. Podle dnešních statistických údajů se nově nakazilo 10.347 lidí. Dnes stát také ohlásil 92 úmrtí, což zvyšuje počet mrtvých na Floridě na 5183. V několika desítkách floridských nemocnic už nejsou k dispozici volná lůžka na jednotkách intenzivní péče.

Televize CBS News uvedla, že 5035 ze 6252 lůžek na jednotkách intenzivní péče je aktuálně na Floridě obsazených. Některé menší okresy prý už nemají k dispozici žádná místa určená pro vážně nemocné, těžce zasažený okres Miami-Dade County stále hlásil 23 procent volných lůžek na JIP.

Na lokální úrovni se na Floridě zavádí relativně přísná opatření včetně nočních zákazů vycházení a nařízení o povinném zakrývání obličeje. Republikánský guvernér Ron DeSantis ale zatím nevyslyšel výzvy zavést takováto pravidla plošně. O víkendu dál trval na tom, že vysoké počty odhalených infekcí jsou způsobené rozsahem testování, tento argument ale nereflektuje skutečnost, že podíl pozitivních mezi prováděnými testy v jeho státě narostl na 14 procent.

Prudké zhoršení situace zaznamenaly v posledních týdnech i Alabama, Louisiana, Texas či Tennessee. Například v Texasu v neděli přibylo přes 7000 případů, téměř 6000 nových nakažených hlásí rovněž Kalifornie. Vícero modelů amerických expertů navíc předpovídá, že denní bilance budou v USA v příštích týdnech dál narůstat.

Prezident Donald Trump nicméně ve svých veřejných vystoupeních zůstává optimistický a v neděli se nechal slyšet, že epidemie "bude pod kontrolou". Když mu moderátor televize Fox News při rozhovoru připomněl jeho mnohokrát opakovaná slova o tom, že virus sám od sebe zmizí, Trump poznamenal: "Nakonec budu mít pravdu."

Přes 1000 dnů ve vězení jako msta. Čína propustila dva Kanaďany, které…

25.09.2021 16:03 Dva kanadští občané, které Peking obvinil ze špionáže a zadržoval více než 1000 dní, byli…

Co se děje ve Facebooku? Uniklé dokumenty odhalily znepokojivé praktiky

25.09.2021 08:32 Společnost Facebook tento týden čelí řadě obvinění ohledně svého vnitřního fungování. Jejich…

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

ROZHOVOR: Zneužíváním evropských dotací na Slovensku se zabývá Evropský…

25.09.2021 14:29 Na Slovensku docházelo k případům zneužívání zemědělských dotací, ve kterých jsou namočení vysocí…

Změna Tálibánu v praxi? Mrtvá těla věší a vystavuje na náměstích

25.09.2021 18:52 Tálibán pověsil na hlavním náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb, oznámila…

Kanada a Čína po letech propustily vzájemně zadržované občany

25.09.2021 18:28 Kanada a Čína propustily zadržované občany druhé země a umožnily jim návrat domů. Dvojici Kanaďanů,…

Komise vyšetřující útok na Kongres žádá výtržníky o vysvětlení

25.09.2021 16:58 Zvláštní výbor americké Sněmovny reprezentantů, jehož úkolem je prozkoumat souvislosti lednových…

Uniklé dokumenty ukazují znepokojivé praktiky Facebooku

25.09.2021 08:21 Společnost Facebook tento týden čelí řadě obvinění ohledně svého vnitřního fungování. Jejich…

Biden odsoudil zásah na koních proti migrantům v Texasu, avizoval …

24.09.2021 21:10 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden se dnes po mezinárodní vlně kritiky vyjádřil k postupu úřadů proti…

Trumpovu prohru v Arizoně potvrdil i republikánský audit

24.09.2021 21:01 Přepočet hlasů z loňských prezidentských voleb, který v největším okrese amerického státu Arizona…

Biden vyzval miliony Američanů, aby se nechali přeočkovat vakcínou od…

24.09.2021 19:29 Americký prezident Joe Biden dnes vyzval miliony obyvatel USA, aby si nechali podat třetí dávku…

Kulhánek vyzval v OSN ke spolupráci v boji proti terorismu a k obnově po…

24.09.2021 08:04 Český ministr zahraničí Jakub Kulhánek ve svém dnešním projevu na 76. zasedání Valného shromáždění…

NÁZOR: Boj s klimatickou změnou povede k propadu životní úrovně, míní…

24.09.2021 00:01 Americký prezident Joe Biden i jeho čínský protějšek Si Ťin-pching ve svých úterních projevech na…

Nemocnice na Aljašce nezvládají nápor covidových pacientů

23.09.2021 11:55 Vedení amerického státu Aljaška se ve středu rozhodlo vyhlásit krizový režim ve všech tamních…

Johnson v OSN: Svět blíží k bodu zlomu, lidstvo musí dospět

23.09.2021 07:55 Britský premiér Boris Johnson v projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku vyzval…

Související:

Právě se děje

reklama