V USA opět přibylo přes 60 tisíc nakažených, covid-19 se rychle šíří na jihu země

Ve Spojených státech se v neděli potvrdila nákaza koronavirem u více než 60.000 lidí a denní bilance pozitivních nálezů tak překonala tuto hranici posedmé za sebou. Univerzita Johnse Hopkinse (JHU) hlásí 61.500 nových infekcí, deník The New York Times (NYT) ještě o několik stovek více, v obou případech ale statistika oproti předchozímu dni mírně klesla. Trend nicméně zůstává nepříznivý a za hlavní ohnisko epidemie je aktuálně považována Florida. Tamní úřady dnes ohlásily 10.347 nových případů nákazy.

Ilustrační foto
doporučujeme

Kvůli koronaviru už podle oficiálních údajů v USA zemřelo přes 140.000 lidí, přičemž v neděli bylo ohlášeno dalších asi 415 úmrtí. Podle JHU se v zemi od začátku pandemie nákaza potvrdila u více než 3,76 milionu lidí.

Dosud rekordní denní přírůstek infikovaných zaznamenaly úřady ve čtvrtek, kdy bylo nových případů zhruba 77.000. Hranice 60.000 případů za den byla poprvé překonána až ve druhém červencovém týdnu a nyní už podle NYT průměr z posledního týdne přesáhl 66.000 nákaz denně, což je asi trojnásobek oproti stavu z poloviny června.

Od té chvíle má křivka znázorňující trend statistik vzestupnou tendenci, přičemž nepříznivý vývoj se podle médií týká už více než 40 z padesátky amerických států. Rekordním tempem se nyní nákaza šíří na jihu země i v některých řídce zalidněných vnitrozemských státech jako Idaho a Utah. Severovýchodní státy New York, New Jersey a Massachusetts, které zažívaly velké problémy v březnu a dubnu, nyní hlásí stabilizovanou situaci.

zdroj: YouTube

Newyorský guvernér Andrew Cuomo, který odcestoval do Georgie, aby pomohl řešit tamní situaci, dnes pohrozil, že nebudou-li lidé v jeho státě dodržovat platná doporučení, odvolá jejich předchozí uvolnění. Pořádají se podle něj početné sešlosti, lidé nedodržují odstup a policie nedokáže zjednat pořádek. "Nebuďte hloupí, musíme si uchránit to, čeho se nám podařilo dosáhnout," řekl. "Bude-li to takto pokračovat, budeme muset zavřít bary a restaurace," dodal a vyzval místní úřady, aby nařízení o odstupu vynucovaly.

Město New York dnes vstoupilo do čtvrté uvolňovací fáze. Starosta Bill de Blasio minulý týden ohlásil, že dnes začne nová etapa, která se ale v některých aspektech liší od zbytku státu. Ani teď není povoleno společné stolování ve vnitřních prostorách, zatímco jinde ve státě už to bylo umožněno v rámci 3. fáze. Prozatím zůstanou ve městě uzavřena muzea, nově mohou otevřít zoologické a botanické zahrady, i když při třetinové kapacitě. Mohou se promítat filmy a bez diváků lze pořádat sportovní akce.

Za nové epicentrum nákazy je v USA označována Florida, která dnes šestý den v řadě ohlásila přes 10.000 nakažených. Podle dnešních statistických údajů se nově nakazilo 10.347 lidí. Dnes stát také ohlásil 92 úmrtí, což zvyšuje počet mrtvých na Floridě na 5183. V několika desítkách floridských nemocnic už nejsou k dispozici volná lůžka na jednotkách intenzivní péče.

Televize CBS News uvedla, že 5035 ze 6252 lůžek na jednotkách intenzivní péče je aktuálně na Floridě obsazených. Některé menší okresy prý už nemají k dispozici žádná místa určená pro vážně nemocné, těžce zasažený okres Miami-Dade County stále hlásil 23 procent volných lůžek na JIP.

Na lokální úrovni se na Floridě zavádí relativně přísná opatření včetně nočních zákazů vycházení a nařízení o povinném zakrývání obličeje. Republikánský guvernér Ron DeSantis ale zatím nevyslyšel výzvy zavést takováto pravidla plošně. O víkendu dál trval na tom, že vysoké počty odhalených infekcí jsou způsobené rozsahem testování, tento argument ale nereflektuje skutečnost, že podíl pozitivních mezi prováděnými testy v jeho státě narostl na 14 procent.

Prudké zhoršení situace zaznamenaly v posledních týdnech i Alabama, Louisiana, Texas či Tennessee. Například v Texasu v neděli přibylo přes 7000 případů, téměř 6000 nových nakažených hlásí rovněž Kalifornie. Vícero modelů amerických expertů navíc předpovídá, že denní bilance budou v USA v příštích týdnech dál narůstat.

Prezident Donald Trump nicméně ve svých veřejných vystoupeních zůstává optimistický a v neděli se nechal slyšet, že epidemie "bude pod kontrolou". Když mu moderátor televize Fox News při rozhovoru připomněl jeho mnohokrát opakovaná slova o tom, že virus sám od sebe zmizí, Trump poznamenal: "Nakonec budu mít pravdu."

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Kongresu USA patrně usedne kontroverzní politička, vyznává konspiraci…

12.08.2020 13:42 Do amerického Kongresu s velkou pravděpodobností usedne republikánská politička Marjorie Taylor…

Biden si jako viceprezidentku vybral senátorku Harrisovou, Trump ji…

12.08.2020 11:48 Aktualizováno Demokratický uchazeč o úřad amerického prezidenta Joe Biden si jako svou viceprezidentku vybral…

Vývoj vakcíny proti koronaviru není závod, řekl ministr USA. Ke kritikům…

12.08.2020 10:32 Vývoj vakcíny proti koronaviru není závod o to, kdo bude první, důležité je ujistit se, že je látka…

Nebezpečná konspirační teorie QAnon má na facebooku miliony fanoušků, jsou…

12.08.2020 09:05 Facebookové stránky a skupiny propagující konspirační teorii QAnon už dohromady nasbíraly nejméně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama