V USA panuje ohledně dalšího vývoje pandemie optimismus

Ve státu Michigan, který je nynějším ohniskem pandemie covidu-19 v USA, v posledních dnech poprvé začaly klesat počty hospitalizovaných. Státy jako Wisconsin nebo Západní Virginie pár dní nezaznamenaly žádná úmrtí po nákaze koronavirem, stejně jako desetimilionový kalifornský okres Los Angeles. A radnice velkých měst jako New York či Chicago oznámily plány na plošné zrušení restrikcí.

Eurozpravy.cz

Spojenými státy přechází vlna optimismu ohledně budoucího vývoje pandemie, kterou přes opakované výzvy k opatrnosti sdílí i řada odborníků, napsal list The New York Times (NYT).

"Jednoznačně obracíme list," řekl o nynějším vývoji Michael Osterholm ze střediska pro výzkum infekčních nemocí na Minnesotské univerzitě.

Napříč USA se zlepšují epidemiologické ukazatele, podle nichž se země nachází v nejlepší pozici za řadu měsíců. Spojené státy nyní v průměru hlásí asi 49.000 nově nakažených za den, což je nejméně od začátku října. Počet lidí v nemocnicích se drží kolem hranice 40.000, také podobně jako na počátku loňského podzimu. Zemřelých v souvislosti s covidem-19 úřady hlásí v průměru 700 denně, což je významný pokles oproti lednovému vrcholu, kdy umíralo kolem 3000 osob denně.

Šíření nákazy se v USA zklidnilo za poslední rok několikrát, vždy však jen na krátkou dobu. Nynější situace je však podle NYT oproti těm předchozím v jednom ohledu zásadně odlišná: Více než polovina všech dospělých Američanů - 148 milionů - již dostala alespoň jednu dávku vakcíny proti covidu-19. Tento úspěch je podle listu patrný při srovnání USA například s Indií či Brazílií, kde očkování probíhá velmi pomalu. Obě země se nyní potýkají s dosud nejhoršími vlnami pandemie a umírají tam tisíce lidí denně.

Experti v USA však i přesto nadále vyzývají k opatrnosti. Tempo vakcinace s vyšší proočkovaností populace klesá, řada Američanů totiž stále injekce odmítá. Obavy vzbuzují rovněž nové varianty viru. Podle některých odborníků se kvůli těmto faktorům možná nikdy nepodaří v USA dosáhnout kolektivní imunity.

Podle modelu amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) se s uvolněním restrikcí a výskytem nových variant v příštích týdnech budou stále objevovat desetitisíce nových případů nákazy a stovky lidí budou každý den souboj s covidem-19 prohrávat. CDC dokonce čeká mírný nárůst počtu nových případů, začátkem července však podle něj statistiky strmě poklesnou.

V horkých letních měsících rovněž hrozí riziko dalšího rozmachu nákazy na jihu USA s tím, jak se lide začnou schovávat před horkem v uzavřených klimatizovaných prostorech. Tento region totiž rovněž zaostává za celostátním průměr v počtu naočkovaných, v Texasu například dostalo alespoň jednu dávku jen 39 procent dospělých.

Mírné zhoršení experti očekávají rovněž na podzim a v zimě, kdy se celkově lépe daří respiračním chorobám. Spojené státy však podle názoru odborníků budou sužovat zřejmě již jen lokální ohniska nákazy, s nimiž si budou muset poradit místní úřady.

Epidemiologové jsou podle NYT v tuto chvíli až nezvykle optimističtí. "Nacházíme se ve velmi dobrém období a můžeme se podle toho chovat," řekl Andrew Noymer z Kalifornské univerzity v Irvinu.

Kdy a zda vůbec se podaří koronavirus vymýtit teď není jasné, odborníci se však shodují na tom, že nejlepší nadějí do budoucna je právě očkování. To je nyní v USA dostupné všem dospělým Američanům zdarma a prezident Joe Biden ve svých proslovech občany opakovaně nabádá, aby si nechali dát injekci s vakcínou co nejdříve.

Témata: EZ

Počet nakažených v Kolumbii stoupá, obětí je přes 100.000

23.06.2021 08:48 Počet obětí nákazy nemocí covid-19 v Kolumbii přesáhl 100.000 a jihoamerická země se stala desátým…

Petice vyzývá Jeffa Bezose, aby se z cesty do vesmíru už nevracel na Zemi

23.06.2021 08:04 Na internetu se objevila petice, která vyzývá miliardáře Jeffa Bezose, aby se ze své plánované…

V New Yorku skončily primárky demokratů, zatím vede bývalý policista Eric…

23.06.2021 06:27 V New Yorku skončily v úterý večer místního času primárky Demokratické strany před listopadovou…

Vrtulník NASA Ingenuity dál poletuje po Marsu a drží se u vozítka…

22.06.2021 18:33 Malý vrtulník Ingenuity americké vesmírné agentury NASA na Marsu dál úspěšně demonstruje možnost…

Americká armáda uvažuje o zpomalení tempa stahování vojáků z Afghánistánu

22.06.2021 17:47 Americká armáda oznámila, že uvažuje o zpomalení tempa stahování svých vojáků z Afghánistánu kvůli…

Trump údajně zvažoval, jestli lze nakažené umístit do Guantánama

22.06.2021 16:48 Když se loni v únoru v Bílém domě diskutovalo o osudu Američanů, kteří se v zahraničí nakazili…

Americká armáda nechala explodovat u své letadlové lodi přes 18 tun…

22.06.2021 07:53 Americké námořnictvo zveřejnilo záběry ze zkušební exploze více než 18.100 kilogramů trhaviny…

Při střelbě v Coloradu zemřeli tři lidé, včetně policisty

22.06.2021 07:50 Tři lidé zemřeli při střelbě ve městě Arvada v americkém státě Colorado. Podle dostupných informací…

Americký velvyslanec se vrátí do Moskvy tento týden

21.06.2021 21:46 Americký velvyslanec v Rusku John Sullivan se vrátí do Moskvy ještě tento týden. Podle agentury…

V USA spadl průměrný denní počet úmrtí pod 300, poprvé od loňského března

21.06.2021 21:12 V USA klesl poprvé od loňského března sedmidenní průměr zemřelých po nákaze koronavirem pod hranici…

Související:

Právě se děje