V USA panuje ohledně dalšího vývoje pandemie optimismus

Ve státu Michigan, který je nynějším ohniskem pandemie covidu-19 v USA, v posledních dnech poprvé začaly klesat počty hospitalizovaných. Státy jako Wisconsin nebo Západní Virginie pár dní nezaznamenaly žádná úmrtí po nákaze koronavirem, stejně jako desetimilionový kalifornský okres Los Angeles. A radnice velkých měst jako New York či Chicago oznámily plány na plošné zrušení restrikcí.

Spojenými státy přechází vlna optimismu ohledně budoucího vývoje pandemie, kterou přes opakované výzvy k opatrnosti sdílí i řada odborníků, napsal list The New York Times (NYT).

"Jednoznačně obracíme list," řekl o nynějším vývoji Michael Osterholm ze střediska pro výzkum infekčních nemocí na Minnesotské univerzitě.

Napříč USA se zlepšují epidemiologické ukazatele, podle nichž se země nachází v nejlepší pozici za řadu měsíců. Spojené státy nyní v průměru hlásí asi 49.000 nově nakažených za den, což je nejméně od začátku října. Počet lidí v nemocnicích se drží kolem hranice 40.000, také podobně jako na počátku loňského podzimu. Zemřelých v souvislosti s covidem-19 úřady hlásí v průměru 700 denně, což je významný pokles oproti lednovému vrcholu, kdy umíralo kolem 3000 osob denně.

Šíření nákazy se v USA zklidnilo za poslední rok několikrát, vždy však jen na krátkou dobu. Nynější situace je však podle NYT oproti těm předchozím v jednom ohledu zásadně odlišná: Více než polovina všech dospělých Američanů - 148 milionů - již dostala alespoň jednu dávku vakcíny proti covidu-19. Tento úspěch je podle listu patrný při srovnání USA například s Indií či Brazílií, kde očkování probíhá velmi pomalu. Obě země se nyní potýkají s dosud nejhoršími vlnami pandemie a umírají tam tisíce lidí denně.

Experti v USA však i přesto nadále vyzývají k opatrnosti. Tempo vakcinace s vyšší proočkovaností populace klesá, řada Američanů totiž stále injekce odmítá. Obavy vzbuzují rovněž nové varianty viru. Podle některých odborníků se kvůli těmto faktorům možná nikdy nepodaří v USA dosáhnout kolektivní imunity.

Podle modelu amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) se s uvolněním restrikcí a výskytem nových variant v příštích týdnech budou stále objevovat desetitisíce nových případů nákazy a stovky lidí budou každý den souboj s covidem-19 prohrávat. CDC dokonce čeká mírný nárůst počtu nových případů, začátkem července však podle něj statistiky strmě poklesnou.

V horkých letních měsících rovněž hrozí riziko dalšího rozmachu nákazy na jihu USA s tím, jak se lide začnou schovávat před horkem v uzavřených klimatizovaných prostorech. Tento region totiž rovněž zaostává za celostátním průměr v počtu naočkovaných, v Texasu například dostalo alespoň jednu dávku jen 39 procent dospělých.

Mírné zhoršení experti očekávají rovněž na podzim a v zimě, kdy se celkově lépe daří respiračním chorobám. Spojené státy však podle názoru odborníků budou sužovat zřejmě již jen lokální ohniska nákazy, s nimiž si budou muset poradit místní úřady.

Epidemiologové jsou podle NYT v tuto chvíli až nezvykle optimističtí. "Nacházíme se ve velmi dobrém období a můžeme se podle toho chovat," řekl Andrew Noymer z Kalifornské univerzity v Irvinu.

Kdy a zda vůbec se podaří koronavirus vymýtit teď není jasné, odborníci se však shodují na tom, že nejlepší nadějí do budoucna je právě očkování. To je nyní v USA dostupné všem dospělým Američanům zdarma a prezident Joe Biden ve svých proslovech občany opakovaně nabádá, aby si nechali dát injekci s vakcínou co nejdříve.

Související

Eurozpravy.cz

Stahování certifikátů ke covidu nefunguje, systém bude upravený večer

V současné době je problém z webového portálu stahovat certifikáty o nákaze, testu či očkování na covid-19, informovala na twitteru Chytrá karanténa. Systém bude upravený večer. Podle zjištění ČTK jsou problémy už od rána. Možnost vytvořit si na webu elektronický certifikát mají lidé od začátku června, ve středu byla přidána možnost stáhnout ho pro děti či cizince.

Více souvisejících

EZ

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 30 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Dominik Feri

Feri míří na tři roky do vězení, rozhodl odvolací soud

Exposlanec Dominik Feri půjde na tři roky do vězení za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, rozhodl odvolací soud v pondělí. Feri byl už loni v listopadu uznán vinným ve všech třech bodech obžaloby a potrestán nepodmíněným trestem v délce tří let. Někdejší politik, který vinu odmítá, se může dovolat k Nejvyššímu soudu.

včera

včera

Válka v Izraeli

Válka v Pásmu Gazy má už 34 tisíc mrtvých. Úřady nacházejí stovky těl u nemocnic

Pracovníci úřadu civilní obrany v Pásmu Gazy od pátku vyzvedli těla 210 Palestinců z improvizovaného pohřebiště v areálu nemocnice Násir ve městě Chán Júnis na jihu oblasti, informuje agentura AP. Od začátku izraelské operace loni v říjnu v Pásmu Gazy zemřelo nejméně 34 151 Palestinců a dalších 77 084 bylo zraněno, sdělily dnes tamní úřady.

včera

Chladné počasí pokračuje. Meteorologové očekávají další mrazivé noci

Mrazivé noci budou pokračovat i v tomto týdnu, vyplývá z aktuální výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Během nadcházející noci klesnou teploty pod nulu na většině území. Uprostřed týdne pak může i sněžit. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy