V USA panuje ohledně dalšího vývoje pandemie optimismus

Ve státu Michigan, který je nynějším ohniskem pandemie covidu-19 v USA, v posledních dnech poprvé začaly klesat počty hospitalizovaných. Státy jako Wisconsin nebo Západní Virginie pár dní nezaznamenaly žádná úmrtí po nákaze koronavirem, stejně jako desetimilionový kalifornský okres Los Angeles. A radnice velkých měst jako New York či Chicago oznámily plány na plošné zrušení restrikcí.

Eurozpravy.cz
doporučujeme

Spojenými státy přechází vlna optimismu ohledně budoucího vývoje pandemie, kterou přes opakované výzvy k opatrnosti sdílí i řada odborníků, napsal list The New York Times (NYT).

"Jednoznačně obracíme list," řekl o nynějším vývoji Michael Osterholm ze střediska pro výzkum infekčních nemocí na Minnesotské univerzitě.

Napříč USA se zlepšují epidemiologické ukazatele, podle nichž se země nachází v nejlepší pozici za řadu měsíců. Spojené státy nyní v průměru hlásí asi 49.000 nově nakažených za den, což je nejméně od začátku října. Počet lidí v nemocnicích se drží kolem hranice 40.000, také podobně jako na počátku loňského podzimu. Zemřelých v souvislosti s covidem-19 úřady hlásí v průměru 700 denně, což je významný pokles oproti lednovému vrcholu, kdy umíralo kolem 3000 osob denně.

Šíření nákazy se v USA zklidnilo za poslední rok několikrát, vždy však jen na krátkou dobu. Nynější situace je však podle NYT oproti těm předchozím v jednom ohledu zásadně odlišná: Více než polovina všech dospělých Američanů - 148 milionů - již dostala alespoň jednu dávku vakcíny proti covidu-19. Tento úspěch je podle listu patrný při srovnání USA například s Indií či Brazílií, kde očkování probíhá velmi pomalu. Obě země se nyní potýkají s dosud nejhoršími vlnami pandemie a umírají tam tisíce lidí denně.

Experti v USA však i přesto nadále vyzývají k opatrnosti. Tempo vakcinace s vyšší proočkovaností populace klesá, řada Američanů totiž stále injekce odmítá. Obavy vzbuzují rovněž nové varianty viru. Podle některých odborníků se kvůli těmto faktorům možná nikdy nepodaří v USA dosáhnout kolektivní imunity.

Podle modelu amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) se s uvolněním restrikcí a výskytem nových variant v příštích týdnech budou stále objevovat desetitisíce nových případů nákazy a stovky lidí budou každý den souboj s covidem-19 prohrávat. CDC dokonce čeká mírný nárůst počtu nových případů, začátkem července však podle něj statistiky strmě poklesnou.

V horkých letních měsících rovněž hrozí riziko dalšího rozmachu nákazy na jihu USA s tím, jak se lide začnou schovávat před horkem v uzavřených klimatizovaných prostorech. Tento region totiž rovněž zaostává za celostátním průměr v počtu naočkovaných, v Texasu například dostalo alespoň jednu dávku jen 39 procent dospělých.

Mírné zhoršení experti očekávají rovněž na podzim a v zimě, kdy se celkově lépe daří respiračním chorobám. Spojené státy však podle názoru odborníků budou sužovat zřejmě již jen lokální ohniska nákazy, s nimiž si budou muset poradit místní úřady.

Epidemiologové jsou podle NYT v tuto chvíli až nezvykle optimističtí. "Nacházíme se ve velmi dobrém období a můžeme se podle toho chovat," řekl Andrew Noymer z Kalifornské univerzity v Irvinu.

Kdy a zda vůbec se podaří koronavirus vymýtit teď není jasné, odborníci se však shodují na tom, že nejlepší nadějí do budoucna je právě očkování. To je nyní v USA dostupné všem dospělým Američanům zdarma a prezident Joe Biden ve svých proslovech občany opakovaně nabádá, aby si nechali dát injekci s vakcínou co nejdříve.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump tlačil na ministerstvo, aby napadlo výsledky loňských prezidentských…

15.06.2021 16:42 Donald Trump ještě za svého působení v Bílém domě vyvíjel tlak na ministerstvo spravedlnosti, aby…

Pandemie covidu-19 ovlivnila i zrak dětí, které chodily méně ven

15.06.2021 12:47 Proticovidová omezení pohybu, kvůli nimž děti nechodily do školy a mnohde ani ven hrát si s…

Pravicový terorismus je globální hrozbou, míní arabista. Kritizuje…

15.06.2021 00:01 NÁZOR - Čtyři příslušníci jedné rodiny byli 6. června sraženi a zabiti automobilem v kanadském…

Vakcína firmy Novavax v testech vykázala účinnost přes 90 procent

14.06.2021 16:49 Vakcína proti covidu-19 vyvinutá americkou společností Novavax vykázala v poslední fázi klinických…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama