Šíření covidu v USA opět nabralo na síle, počty nakažených i mrtvých jsou bezprecedentní

Ve Spojených státech se nadále zrychluje šíření koronaviru a statistiky dosahují bezprecedentních hodnot. Za poslední den USA zaregistrovaly přes 217.000 nově nakažených osob a dalších 2879 mrtvých s covidem-19, uvádí na specializovaném portálu americká Univerzita Johnse Hopkinse (JHU). Kalifornie se chystá ve vybraných regionech zavést přísná omezení pohybu.

Covid-19, ilustrační foto
doporučujeme

Čísla za čtvrtek podle JHU opět posunula denní rekordy v USA. Středeční součet sice ve statistice JHU původně činil 3157 mrtvých, autoři databáze ale bilanci později upravili a údaj snížili na 2804. Podobné počty obětí i nákaz hlásí deník The New York Times, v jehož grafu je maximem 2885 nově nahlášených úmrtí ze středy. Žádná jiná země se na takto vysoké hodnoty nedostala.

Zdravotničtí experti v poslední době opakovaně varují, že Spojené státy čekají těžké zimní měsíce. Vyzývají přitom Američany k dodržování hygienických a společenských restrikcí. Jejich rady však neuposlechly miliony lidí, kteří se vydali za svými příbuznými při příležitosti Dne díkuvzdání, což podle odborníků povede v příštích dnech k dalšímu nárůstu počtu nových případů a s několikatýdenním zpožděním zřejmě i ke zvýšení statistik zemřelých.

V USA roste rovněž počet hospitalizovaných lidí s nemocí covid-19, který ve středu poprvé od začátku epidemie překročil hranici 100.000. Hospitalizace jsou rychle na vzestupu především ve čtyřech nejlidnatějších státech - Kalifornii, Floridě, New Yorku a Texasu, uvádí iniciativa The COVID Tracking Project.

Na mnoha místech již začíná hrozit naplnění kapacit nemocnic, kterým většinou chybí personál.

Kalifornský guvernér Gavin Newsom ve čtvrtek oznámil, že ve většině oblastí státu začnou brzy platit přísná karanténní opatření. Vztahovat se budou na regiony, kde bude na jednotkách intenzivní péče v nemocnicích zbývat jen 15 procent kapacity. Podle Newsoma bude taková situace do konce týdne ve všech oblastech Kalifornii s výjimkou San Franciska a okolí, kde uzávěra začne podle předpokladů ve druhé polovině prosince.

Obyvatelé postižených oblastí budou muset zůstávat doma a vycházet budou moci jen kvůli nezbytným pochůzkám, jako je nákup základních potravin či návštěva lékaře. Povoleno bude i venčení psů nebo individuální sportování. Uzavřeny budou restaurace, které budou moci vydávat jen jídlo s sebou, bary, tělocvičny, kadeřnictví nebo kasina. Povoleny nebudou ani bohoslužby v uzavřených prostorách.

Očekávané restrikce v Kalifornii jsou zatím nejpřísnější ze všech současných omezení v amerických státech. Restrikce či povinnost nosit roušku však zavádí také řada dalších států, šíření viru totiž postupuje v podstatě ve všech. Stále však chybí centrálně koordinovaný postup proti pandemii, po kterém už týdny volají zdravotničtí experti.

Nadějí na zastavení nákazy je několik vakcín, které prokázaly účinnost v testech a musí nyní projít schvalovacím procesem amerických regulačních úřadů. Expertka krizového štábu Bílého domu Deborah Birxová však ve čtvrtek upozornila, že očkování všech Američanů s vyšším rizikem těžkého průběhu covidu-19 bude trvat přinejmenším týdny, pravděpodobně však měsíce.

Americký viceprezident Mike Pence, který krizovému štábu předsedá, dnes při návštěvě centrály Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) v Atlantě uvedl, že "od bezpečné a účinné vakcíny nás dělí jen dny". Řekl, že USA prochází "náročnou dobou", ale že je díky očekávaném schválení vakcíny čeká "období naděje". Jeden z expertů CDC byl podle listu NYT o poznání přímočařejší a mimo jiné uvedl: "Poskytovatelé zdravotní péče jsou přetížení, lůžka jsou plná."

Prezident USA Donald Trump, který hrozbu koronaviru od počátku podceňuje, se k vývoji epidemie v USA od prezidentských voleb v podstatě nevyjadřuje, a to ani na sociálních sítích. Reportérka televize NBC v noci na dnešek na twitteru uvedla, že z posledních více než 70 Trumpových tweetů se covidu-19 netýkal ani jeden. Na prezidentovo mlčení byla ve středu tázána jeho mluvčí Kayleigh McEnanyová, která v odpovědi zmínila Trumpův projev o vakcínách z první poloviny listopadu. "Práce, kterou odvedl, mluví sama za sebe," dodala.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jaká je budoucnost americké politiky? Politolog rozebral dopady Trumpovy…

17.01.2021 00:01 NÁZOR - Nejpozoruhodnější věcí na uplynulých bouřlivých týdnech v americké politice není…

Inaugurace v době pandemie. Jak bude Biden uveden do úřadu?

16.01.2021 14:12 Demokrat Joe Biden se ve středu ujme úřadu nejmocnějšího muže na světě při slavnostním ceremoniálu,…

Facebook zablokuje svolání akcí u Bílého domu v den inaugurace

16.01.2021 13:06 Facebook zablokuje možnost svolávat na své síti akce v blízkosti důležitých vládních budov ve…

V USA popravili muže za vraždu tří žen

16.01.2021 10:12 Ve Spojených státech dnes vykonali další federální popravu, už třináctou za éry prezidenta Donalda…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama