Šíření covidu v USA opět nabralo na síle, počty nakažených i mrtvých jsou bezprecedentní

Ve Spojených státech se nadále zrychluje šíření koronaviru a statistiky dosahují bezprecedentních hodnot. Za poslední den USA zaregistrovaly přes 217.000 nově nakažených osob a dalších 2879 mrtvých s covidem-19, uvádí na specializovaném portálu americká Univerzita Johnse Hopkinse (JHU). Kalifornie se chystá ve vybraných regionech zavést přísná omezení pohybu.

Covid-19, ilustrační foto

Čísla za čtvrtek podle JHU opět posunula denní rekordy v USA. Středeční součet sice ve statistice JHU původně činil 3157 mrtvých, autoři databáze ale bilanci později upravili a údaj snížili na 2804. Podobné počty obětí i nákaz hlásí deník The New York Times, v jehož grafu je maximem 2885 nově nahlášených úmrtí ze středy. Žádná jiná země se na takto vysoké hodnoty nedostala.

Zdravotničtí experti v poslední době opakovaně varují, že Spojené státy čekají těžké zimní měsíce. Vyzývají přitom Američany k dodržování hygienických a společenských restrikcí. Jejich rady však neuposlechly miliony lidí, kteří se vydali za svými příbuznými při příležitosti Dne díkuvzdání, což podle odborníků povede v příštích dnech k dalšímu nárůstu počtu nových případů a s několikatýdenním zpožděním zřejmě i ke zvýšení statistik zemřelých.

V USA roste rovněž počet hospitalizovaných lidí s nemocí covid-19, který ve středu poprvé od začátku epidemie překročil hranici 100.000. Hospitalizace jsou rychle na vzestupu především ve čtyřech nejlidnatějších státech - Kalifornii, Floridě, New Yorku a Texasu, uvádí iniciativa The COVID Tracking Project.

Na mnoha místech již začíná hrozit naplnění kapacit nemocnic, kterým většinou chybí personál.

Kalifornský guvernér Gavin Newsom ve čtvrtek oznámil, že ve většině oblastí státu začnou brzy platit přísná karanténní opatření. Vztahovat se budou na regiony, kde bude na jednotkách intenzivní péče v nemocnicích zbývat jen 15 procent kapacity. Podle Newsoma bude taková situace do konce týdne ve všech oblastech Kalifornii s výjimkou San Franciska a okolí, kde uzávěra začne podle předpokladů ve druhé polovině prosince.

Obyvatelé postižených oblastí budou muset zůstávat doma a vycházet budou moci jen kvůli nezbytným pochůzkám, jako je nákup základních potravin či návštěva lékaře. Povoleno bude i venčení psů nebo individuální sportování. Uzavřeny budou restaurace, které budou moci vydávat jen jídlo s sebou, bary, tělocvičny, kadeřnictví nebo kasina. Povoleny nebudou ani bohoslužby v uzavřených prostorách.

Očekávané restrikce v Kalifornii jsou zatím nejpřísnější ze všech současných omezení v amerických státech. Restrikce či povinnost nosit roušku však zavádí také řada dalších států, šíření viru totiž postupuje v podstatě ve všech. Stále však chybí centrálně koordinovaný postup proti pandemii, po kterém už týdny volají zdravotničtí experti.

Nadějí na zastavení nákazy je několik vakcín, které prokázaly účinnost v testech a musí nyní projít schvalovacím procesem amerických regulačních úřadů. Expertka krizového štábu Bílého domu Deborah Birxová však ve čtvrtek upozornila, že očkování všech Američanů s vyšším rizikem těžkého průběhu covidu-19 bude trvat přinejmenším týdny, pravděpodobně však měsíce.

Americký viceprezident Mike Pence, který krizovému štábu předsedá, dnes při návštěvě centrály Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) v Atlantě uvedl, že "od bezpečné a účinné vakcíny nás dělí jen dny". Řekl, že USA prochází "náročnou dobou", ale že je díky očekávaném schválení vakcíny čeká "období naděje". Jeden z expertů CDC byl podle listu NYT o poznání přímočařejší a mimo jiné uvedl: "Poskytovatelé zdravotní péče jsou přetížení, lůžka jsou plná."

Prezident USA Donald Trump, který hrozbu koronaviru od počátku podceňuje, se k vývoji epidemie v USA od prezidentských voleb v podstatě nevyjadřuje, a to ani na sociálních sítích. Reportérka televize NBC v noci na dnešek na twitteru uvedla, že z posledních více než 70 Trumpových tweetů se covidu-19 netýkal ani jeden. Na prezidentovo mlčení byla ve středu tázána jeho mluvčí Kayleigh McEnanyová, která v odpovědi zmínila Trumpův projev o vakcínách z první poloviny listopadu. "Práce, kterou odvedl, mluví sama za sebe," dodala.

Biden tráví mimo Bílý dům více času než Trump

24.10.2021 10:34 Z prvních 276 dní ve funkci amerického prezidenta strávil Joe Biden 108 úplně nebo částečně v…

Před 90 lety spadla klec nad mafiánem Alem Caponem

23.10.2021 07:25 Před 90 lety, 24. října 1931, spadla klec nad jedním z nejznámějších amerických gangsterů všech dob…

Biden v telefonickém rozhovoru s Macronem hovořil o evropské obraně

22.10.2021 21:15 Americký prezident Joe Biden dnes se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem telefonicky…

V USA uvažují o změně definice dokončeného očkování

22.10.2021 19:13 Spojené státy by mohly aktualizovat definici plného očkování proti covidu-19. Řekla to dnes…

Spojené státy by při čínském útoku bránily Tchaj-wan

22.10.2021 08:34 Spojené státy by v případě čínského útoku bránily Tchaj-wan, uvedl dnes americký prezident Joe…

USA darovaly chudším zemím zatím 200 milionů dávek vakcín

21.10.2021 11:53 Spojené státy dosud darovaly více než stovce zemí 200 milionů dávek vakcín proti covidu-19. S…

Zemřel exministr zahraničí USA Colin Powell

18.10.2021 15:59 Ve věku 84 let dnes ráno zemřel Colin Powell, bývalý republikánský ministr zahraničí USA. Příčinou…

Exprezident Clinton opustil nemocnici, byl v ní od úterý

17.10.2021 17:44 Bývalý americký prezident Bill Clinton dnes opustil nemocnici v Kalifornii, kde byl od úterý…

USA umožní od listopadu vstup i turistům s vakcínou schválenou WHO

16.10.2021 21:00 Spojené státy umožní od 8. listopadu vstup na své území i turistům, kteří jsou naočkovaní proti…

NÁZOR: Připravme se na velkou dluhovou krizi, nabádá analytik

16.10.2021 00:01 Je opět populární odepisovat Mezinárodní měnový fond (MMF) jako dávno přežitou a neužitečnou…

Související:

Právě se děje

reklama