V USA prudce roste počet úmrtí na covid, krizi zhoršuje nevraživost Trumpa vůči Bidenovi

Spojené státy oznámily za úterý úmrtí dalších 1707 lidí nakažených koronavirem, což je nejvyšší údaj od poloviny května. U bezmála 162.000 Američanů také testy nově potvrdily koronavirus, uvádějí statistiky Univerzity Johnse Hopkinse. Na mnoha místech v zemi je na vzestupu rovněž poměr pozitivních testů vůči negativním, počty zemřelých i hospitalizovaných, píše agentura Reuters.

Covid-19, koronavirus SARS-CoV-2, ilustrační foto
doporučujeme

Lékařské asociace žádají prezidenta Donalda Trumpa, aby začal spolupracovat s týmem svého předpokládaného nástupce Joea Bidena a "zachránil tak nespočet životů".

Tři největší organizace pracovníků ve zdravotnictví v USA v úterý podnikly podle Reuters nezvyklý krok, když se vložily do povolebních potyček, jež v posledních dvou týdnech otřásají Spojenými státy. Trump totiž odmítá uznat svou prohru projektovanou americkými médii, a jeho administrativa proto nijak nespolupracuje s týmem jeho předpokládaného nástupce  Bidena. To přitom podle asociací lékařů, sester a nemocnic ohrožuje život mnohých Američanů nakažených koronavirem.

USA za poslední týden zaznamenaly v průměru 160.000 nových infekcí za den, což je údaj daleko přesahující čísla z jakékoliv jiné země. Počty zemřelých v souvislosti s covidem-19 dosud zůstávaly na asi dvakrát nižší úrovni než letos na jaře, experti však soustavně varují, že nárůst úmrtí obvykle přichází až s několikatýdenním zpožděním po zvýšení počtu pozitivních případů.

Podzimní fáze pandemie zasáhla i převážně venkovské státy, které se v minulých měsících šíření nákazy v podstatě vyhnuly. Podle vládních činitelů v listopadu zavedlo společenské restrikce ve snaze zmírnit šíření viru celkem 17 států, a to jak vedených demokraty, tak republikány. Opatření se na mnoha místech různí a někteří experti nyní začínají volat po tom, aby restrikce zaváděla federální vláda centrálně. Tomu se však Trump brání a dříve proti takové možnosti vystupoval i Biden. Demokrat se nicméně otázkám na toto téma při nedávné tiskové konferenci vyhnul.

Za listopad zaznamenalo dosud nejvyšší jednodenní přírůstek počtu nakažených 41 z celkem 50 amerických států. Na 20 z nich od konce října oznámilo nejvíce úmrtí spojovaných s covidem-19 za den, ve 26 dosáhly rekordních výšin počty hospitalizovaných. V polovině všech států se nyní koronavirus prokáže u více než deseti procent ze všech testovaných, Světová zdravotnická organizace (WHO) přitom považuje za znepokojivé, pokud tato míra přesáhne pětiprocentní hranici.

USA nyní registrují 11,36 milionu pozitivních testů od začátku pandemie, hranici 11 milionů přitom překročily v neděli a desetimilionovou bariéru prolomily jen o týden dříve. Téměř polovinu všech případů za posledních sedm dní ohlásil středozápad země, který je nyní nejvíce zasažen. S covidem-19 ve Spojených státech zemřelo dohromady již téměř čtvrt milionu lidí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump tlačil na ministerstvo, aby napadlo výsledky loňských prezidentských…

15.06.2021 16:42 Donald Trump ještě za svého působení v Bílém domě vyvíjel tlak na ministerstvo spravedlnosti, aby…

Pandemie covidu-19 ovlivnila i zrak dětí, které chodily méně ven

15.06.2021 12:47 Proticovidová omezení pohybu, kvůli nimž děti nechodily do školy a mnohde ani ven hrát si s…

Pravicový terorismus je globální hrozbou, míní arabista. Kritizuje…

15.06.2021 00:01 NÁZOR - Čtyři příslušníci jedné rodiny byli 6. června sraženi a zabiti automobilem v kanadském…

Vakcína firmy Novavax v testech vykázala účinnost přes 90 procent

14.06.2021 16:49 Vakcína proti covidu-19 vyvinutá americkou společností Novavax vykázala v poslední fázi klinických…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama