USA registrují kolem 70.000 nových případů koronaviru, počet obětí dál roste

Epidemie nemoci covid-19 ve Spojených státech ani ve středu nejevila známky ústupu, když úřady v zemi ohlásily kolem 70.000 nových případů nákazy koronavirem a zhruba 1150 obětí. Čísla z různých zdrojů se mírně rozcházejí, podle analytiků z Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) se počet nových infekcí devátým dnem v řadě držel nad hranicí 60.000. Kalifornie se po rekordním přírůstku nakažených stala státem s nejvyšší bilancí v USA.

V USA registrují devátý den přes 60.000 nových případů covidu
doporučujeme

JHU nejdříve v noci informovala o zhruba 64.000 nově odhalených nákazách a 1059 nahlášených úmrtích, v bilanci za celou středu pak ohlásila 71.695 infekcí a 1195 mrtvých. Deník The New York Times (NYT) a agentura Reuters uváděly s odvoláním na vlastní sběr dat o něco nižší čísla, která ovšem také potvrzovala znepokojivé trendy.

Podle Reuters v USA přírůstek bilance obětí podruhé za sebou převýšil 1100, což se naposledy stalo na sklonku května. Podle NYT průměr z uplynulého týdne narostl na 834 mrtvých denně, což je ovšem stále výrazně pod úrovní pozorovanou v dubnu. Souhrnné statistiky vzrostly na skoro 143.200 mrtvých a bezmála čtyři miliony nakažených.

Spojené státy jsou pandemií zdaleka nejpostiženější zemí na světě, pokud jde o absolutní výši oficiálních bilancí. V počtu nakažených je následují Brazílie (2,23 milionu) a Indie (1,19 milionu). S covidem-19 zemřelo po USA nejvíce lidí v Brazílii (přes 80.000) a Británii (přes 45.000).

Americkým státem s nejvyšší bilancí nákaz je od středy nejlidnatější Kalifornie. Zaznamenala rekordních 12.100 nových případů a s celkovými více než 421.000 se dostala před New York, který byl na jaře největším ohniskem šíření viru v USA.

V Kalifornii ve středu padl také rekord v denním součtu úmrtí spojených s covidem-19, kterých bylo nahlášeno 159. Nové maximum zaznamenal ve středu také Texas (197), více než stovku obětí evidovali za 24 hodin ještě na Floridě (140) a ve státě Ohio (106).

zdroj: YouTube

V jednom z okresů na jihu Texasu za poslední týden denní počty mrtvých narostly na dvojnásobek a tamní krematoria nezvládají ihned pálit těla zesnulých. Samospráva na jejich skladování přidělila pět chladírenských vozů, v každém z nichž může být až 50 mrtvol, píše Reuters.

V mnoha státech zároveň vystoupaly na rekordní úroveň počty pacientů hospitalizovaných kvůli nákaze virem SARS-CoV-2. Podle iniciativy Covid Tracking Project jich ve středu na úrovni celých USA bylo 59.628. Vytíženost nemocnic v souvislosti s epidemií se tak zřejmě blíží dubnovému maximu v podobě 59.940 pacientů, píše NYT. V polovině června přitom bylo podle analytiků v nemocniční péči méně než 28.000 lidí s covidem-19.

Americký prezident Donald Trump ve středu na svém briefingu v Bílém domě uvedl, že jednou z příčin nárůstu případů nákazy jsou demonstrace na protest proti rasismu a za policejní reformy. Experti na veřejné zdraví ale vývoj připisují spíše rušení karanténních opatření, které bylo na mnoha místech prováděno navzdory federálním doporučením. Trump rovněž zopakoval svou výzvu k dodržování hygienických opatření a nošení roušek, sám se s rouškou ale objevil na veřejnosti jen jednou, uvedla agentura AFP.

Prezident začal pokrývky obličeje propagovat ve chvíli, kdy už většina amerických států v jistém rozsahu nařídila jejich nošení na veřejných místech. Podle webu Axios už nařízení v tomto směru platí nebo se zavádí ve více než třiceti státech. Ve středu plošná opatření ohlásili republikánští guvernéři států Indiana a Ohio a demokratický guvernér Minnesoty.

"Všichni chceme, aby se děti vrátily do škol, chceme vidět sporty, chceme vidět spoustu různých věcí, chceme mít na podzim více možností. A jestliže se to má stát, je velmi důležité, aby všichni v Ohiu nosili roušku," řekl tamní lídr Mike DeWine.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

U guvernéra Ohia se před setkáním s Trumpem prokázal koronavirus

06.08.2020 19:44 U guvernéra amerického státu Ohio Mikea De Winea se prokázal koronavirus jen krátce předtím, než se…

Newyorská prokuratura chce rozpustit mocnou zbrojní lobby NRA

06.08.2020 19:33 Prokuratura amerického státu New York chce soudní cestou rozpustit mocnou zbrojní lobbistickou…

Trump: USA by mohly mít vakcínu ještě před listopadovými volbami

06.08.2020 17:40 Americký prezident Donald Trump dnes prohlásil, že by USA mohly mít k dispozici funkční vakcínu…

USA mají 1262 dalších úmrtí a přes 53 tisíc nově nakažených. Dle Trumpa …

06.08.2020 16:17 Aktualizováno Spojené státy za posledních 24 hodin zaregistrovaly 1262 dalších úmrtí v souvislosti s covidem-19 a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama