V USA roste poptávka po testech na koronavirus, na výsledky se čeká i déle než týden

Ve Spojených státech při sílící epidemii covidu-19 absolvují testy na koronavirus statisíce lidí denně, někteří z nich ale na výsledky čekají týden nebo ještě déle. Lhůty se prodlužují kvůli zvýšené poptávce a podle expertů na infekční onemocnění to podkopává snahy zabrzdit šíření viru.

Covid-19, ilustrační foto
doporučujeme

Televize NBC News popsala i případ studenta z Arizony, který na verdikt čekal už déle než tři týdny.

Odběry vzorků v USA probíhají několika různými způsoby. Jednak uvnitř nemocnic či na speciálních státem zřízených odběrových místech, službu ale provozují i lékárny a jiné obchody. Podle amerického prezidenta Donalda Trumpa je "naše testování" nejlepší na světě, události z posledních dní ale s tímto tvrzením příliš nekorespondují.

Americká média v posledních dnech uvádí, že se v zemi každý den provede asi 600.000 testů. Tento údaj od začátku jara mnohonásobně vzrostl, někteří odborníci ale mají za to, že stále není dostatečně vysoko. K tomuto názoru se v noci na dnešek přiklonil i ředitel amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) Robert Redfield, když v rozhovoru s televizí CNN uvedl, že USA potřebují "více testů".

Šéf CDC zároveň hovořil o potřebě "rychlejšího testování", které by přinášelo výsledky "v reálném čase". Od takového stavu jsou momentálně některé části USA velmi daleko. Pacienti v nemocnicích sice podle NBC News výsledky dostávají i za méně než 24 hodin, u jiných poskytovatelů se ale očekávaná doba zpracování vzorku prodlužuje o celé dny.

Deník The Wall Street Journal (WSJ) píše, že síť lékáren CVS, která je denně prostředníkem pro desetitisíce testů, aktuálně avizuje pěti až sedmidenní čekání na výsledek. Obchodní řetězec Walmart uvádí, že ještě na sklonku června zpracování testů trvalo kolem dvou dnů, ve státech jako Texas, kde denní počty nákaz prudce narostly, ale nyní trvá dvakrát až třikrát déle.

Podobný vývoj byl podle nbcwashington.com ve čtvrtek hlášen i z metropole Washingtonu, jedna z klinik v Tallahassee na Floridě nově uvedla, že celý testovací proces tam v posledních týdnech zabírá kolem deseti dnů.

Extrémním případem je vysokoškolský student Elliot Truslow. Odběr vzorku u jedné z lékáren CVS absolvoval 15. června a tento týden stále čekal na výsledek. Na dlouhé čekání si ve středu stěžovala i starostka Atlanty Keisha Bottomsová, která v pondělí oznámila, že se u ní nákaza potvrdila. Informaci prý dostala osm dní po odběru, přičemž v mezidobí chodila na setkání s městskými činiteli i voliči.

Její případ ilustruje, jak mohou prodlevy ve zpracovávání testů oslabovat celospolečenské úsilí v boji proti infekci. "Úplně to nabourává smysl testování," řekl NBC News expert na infekční choroby z Univerzity Johnse Hopkinse Amesh Adalja. "Musíme najít způsob, jak testování posílit, aby mohli lidé fungovat a vědět, jestli se mohou vrátit k obvyklým aktivitám nebo jít zpět do práce," dodal.

Podobně se v rozhovoru s WSJ vyjádřil i epidemiolog z Národního ústavu zdraví (NIH) a člen krizového štábu Bílého domu Anthony Fauci. "Jestliže chcete dělat trasování kontaktů a testy se vrací za pět až sedm dní, pak se s trasováním ani nemusíte obtěžovat, protože už je příliš pozdě," řekl.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Venezuelský soud poslal na 20 let do vězení dva Američany, prý se pokusili…

08.08.2020 17:53 Venezuelský soud dnes poslal na 20 let do vězení dva bývalé americké vojáky, kteří se podle…

V Brazílii přibylo za den znovu přes 50 000 nákaz koronavirem

08.08.2020 16:57 Aktualizováno Brazílie za poslední den opět zaznamenala více než 50.000 nákaz koronavirem a více než 1000 úmrtí…

Proč kandiduje Kanye West? Pravý důvod naznačil rapper v rozhovoru

08.08.2020 15:20 Americká média tento týden informovala, že rapper Kanye West by se opravdu v listopadu mohl objevit…

Poslední nedotčený šelfový ledovec v Kanadě se rozpadl, jedna kra je velká…

08.08.2020 13:16 Poslední nedotčený kanadský šelfový ledovec se koncem července během pouhých dvou dnů rozlomil a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama