V USA rozproudila vášně další úmrtí černochů způsobená policií

Americká média v noci na dnešek informovala o dalších dvou případech úmrtí černochů, která nastala v důsledku policejních zákroků. Daniela Prudea dusili policisté ve státě New York už v březnu, až nyní se ale objevilo video ze zásahu proti neozbrojenému muži. Ve Washingtonu ve středu strážníci zastřelili mladíka Deona Kaye, který se prý "oháněl střelnou zbraní". Aktivisté na obou místech reagovali svoláním demonstrace.

Protesty po smrti Deona Kayeho

Případu 41letého Prudea se až dosud nedostalo pozornosti veřejnosti, píše agentura AP. Muž zemřel, když jej v nemocnici 30. března odpojili z přístrojů zajišťujících životní funkce, sedm dní poté, co jej nad ránem na ulici ve městě Rochester nahého zadrželi policisté. Prude se podle všeho potýkal s psychickými problémy a rozbor zjistil v jeho těle stopy omamné látky fencyklidin. Soudní lékař nicméně smrt zhodnotil jako zabití způsobené "komplikacemi po dušení v rámci fyzického držení".

Ve středu rodina zesnulého zveřejnila video ze zatýkání a další materiály k případu. Záběry podle AP ukazují, že policisté Prudeovi přes hlavu navlékli kapuci a jeden ze strážníků mu poté asi na dvě minuty přitlačil obličej k zemi. Prude si předtím na pokyn policie sedl na zem a měl spoutané ruce za zády, byl ale rozrušený a opakovaně policistům říkal, že potřebuje pistoli. Poté, co jej strážci zákona přitlačili na vozovku, Prude znehybněl a utichl a policisté si všimli, že mu z úst začala vytékat tekutina.

Policii tehdy zavolal jeho bratr Joe, protože nevěděl, kde Daniel je a měl o svého sourozence obavy. "Zavolal jsem jim, aby se mému bratrovi dostalo pomoci, ne aby byl zlynčován," řekl Joe Prude na středeční tiskové konferenci. "Jak se na něj můžete dívat a okamžitě si neříct: ten muž je bezbranný, úplně nahý na zemi. Už je spoutaný," pokračoval.

Jeden z policistů uvedl, že zadržený kolem sebe plival a že strážníci mu hlavu zakryli kvůli obavám z koronaviru, který se v té době v New Yorku rychle šířil. Když se Prude přestal hýbat, kapuci mu sundali stejně jako pouta, a muže následně předali zdravotníkům.

Smrt 18letého Kaye ve Washingtonu měla zcela odlišné okolnosti. Policie uvedla, že černošský mladík se ve středu společně s dalším mužem dal na útěk před strážníky v uniformách, kteří v dané části americké metropole vyšetřovali zprávy o ozbrojené osobě. "Během pěšího pronásledování se jeden z podezřelých oháněl střelnou zbraní. V reakci na to strážník jednou vystřelil ze své zbraně, přičemž podezřelého zasáhl," popsal incident washingtonský policejní sbor.

Prohlášení zahrnovalo i fotografie pistole, kterou měl údajně černošský mladík u sebe. Kay byl prohlášen za mrtvého po převozu do nemocnice, druhý podezřelý policii utekl.

Středeční zprávy vyvolaly v Rochesteru i ve Washingtonu večerní manifestace, jejichž organizátoři hovořili o vraždách ze strany policie. Případem ze státu New York se už v dubnu začalo zabývat tamní ministerstvo spravedlnosti a generální prokurátorka Letitia Jamesová nyní uvedla, že vyšetřování pokračuje.

Zabití Prudea a Kaye dál rozšiřují letošní seznam kontroverzních zásahů amerických policistů proti černošským podezřelým. Na konci května vyvolala vlnu protestů napříč Spojenými státy smrt George Floyda, kterému bělošský policista v Minneapolisu při zatýkání skoro osm minut tlačil kolenem na krk. Floyd nebyl ozbrojený a policejní zásah tehdy iniciovalo hlášení prodavače, že muž zaplatil za nákup padělanou bankovkou.

V Los Angeles tento týden vyvolalo protesty zastřelení 29letého Dijona Kizzeeho, kterého policisté zastavili kvůli údajnému přestupku spojenému s jízdou na kole. Kizzee se následně dal na útěk a v jistém momentě se dostal do konfrontace s jedním ze strážců zákona. Video zveřejněné deníkem Los Angeles Times nicméně ukazuje, že policisté začali střílet v okamžiku, kdy od nich podezřelý opět utíkal, přičemž upadl na zem.

Podle prohlášení místního šerifa Kizzee v tu chvíli upustil kus oblečení a strážníci zároveň spatřili střelnou zbraň. Podle svědků incidentu padlo možná i více než deset výstřelů, ačkoli podezřelý v daném momentě nepředstavoval hrozbu.

Zeman doporučil Lipavskému odstoupit z kandidatury. Fiala na nominacích…

07.12.2021 16:56 Prezident Miloš Zeman na dnešním dopoledním jednání v Lánech doporučil Janu Lipavskému (Piráti),…

Předpověď počasí na měsíc: Jaké budou svátky?

08.12.2021 06:30 Česko čeká tento týden zimní počasí, bude mrznout i sněžit. V dalších týdnech, včetně vánočních…

Hlůšková stále nemůže z Pákistánu odcestovat do Česka

06.12.2021 12:17 Češka Tereza Hlůšková, kterou celníci v lednu 2018 zadrželi na letišti v pákistánském Láhauru s…

Předpověď počasí: Příští týden se výrazně ochladí, hrozí silné mrazy

05.12.2021 06:30 Příští týden se v Česku bude nadále ochlazovat. Teploty v noci mohou klesat až k -10 stupňům a…

Omikron téměř jistě nevyvolává těžší průběh covidu-19 než varianta delta

07.12.2021 22:02 Je "téměř jisté", že koronavirová varianta omikron nevyvolává těžší průběh covidu-19 než varianta…

Těžce zasažená Brazílie se díky očkování vymanila z pozice jednoho z…

08.12.2021 09:43 Poté, co zaznamenala jeden z nejhorších vývojů epidemie covidu-19 na světě, se Brazílii podařilo…

Biden ujistil Putina o tvrdé odpovědi v případě dalšího napětí kolem…

07.12.2021 21:49 Americký prezident Joe Biden ujistil v dnešním rozhovoru ruského prezidenta Vladimira Putina, že…

Apple před lety uzavřel tajnou dohodu kvůli podnikání v Číně

07.12.2021 20:47 Šéf americké technologické společnosti Apple Tim Cook před lety uzavřel tajnou dohodu, která…

Varianta omikron téměř jistě nevyvolává těžší covid-19 než delta

07.12.2021 19:03 Je "téměř jisté", že koronavirová varianta omikron nevyvolává těžší průběh covidu-19 než varianta…

Biden hodlá Putina varovat před ekonomickou cenou případného napadení…

07.12.2021 12:10 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden se při dnešním videohovoru chystá svého ruského kolegu Vladimira…

Čína kritizuje USA za diplomatický bojkot olympiády v Pekingu

07.12.2021 10:32 Čína dnes ostře kritizovala americký diplomatický bojkot blížících se zimních olympijských her v…

USA oznámily diplomatický bojkot olympiády v Číně kvůli lidským právům

06.12.2021 20:35 Aktualizováno Na zimní olympijské hry v Pekingu se příští rok nevypraví žádní představitelé vlády USA.…

Republikáni s vazbami na Trumpa se spojují s táborem odpůrců vakcín

06.12.2021 17:17 Ve Spojených státech rok před novými volbami do Kongresu sílí partnerství mezi spojenci někdejšího…

V USA se očekává ohlášení diplomatického bojkotu olympiády v Číně

06.12.2021 12:30 Aktualizováno Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena tento týden oznámí, že nadcházející zimní…

Ve 98 letech zemřel bývalý senátor a kandidát na prezidenta USA Bob Dole

05.12.2021 21:54 Aktualizováno Ve věku 98 let zemřel dnes ve Spojených státech bývalý senátor a neúspěšný kandidát na amerického…

Související:

Právě se děje

reklama