V USA rozproudila vášně další úmrtí černochů způsobená policií

Americká média v noci na dnešek informovala o dalších dvou případech úmrtí černochů, která nastala v důsledku policejních zákroků. Daniela Prudea dusili policisté ve státě New York už v březnu, až nyní se ale objevilo video ze zásahu proti neozbrojenému muži. Ve Washingtonu ve středu strážníci zastřelili mladíka Deona Kaye, který se prý "oháněl střelnou zbraní". Aktivisté na obou místech reagovali svoláním demonstrace.

Protesty po smrti Deona Kayeho
doporučujeme

Případu 41letého Prudea se až dosud nedostalo pozornosti veřejnosti, píše agentura AP. Muž zemřel, když jej v nemocnici 30. března odpojili z přístrojů zajišťujících životní funkce, sedm dní poté, co jej nad ránem na ulici ve městě Rochester nahého zadrželi policisté. Prude se podle všeho potýkal s psychickými problémy a rozbor zjistil v jeho těle stopy omamné látky fencyklidin. Soudní lékař nicméně smrt zhodnotil jako zabití způsobené "komplikacemi po dušení v rámci fyzického držení".

Ve středu rodina zesnulého zveřejnila video ze zatýkání a další materiály k případu. Záběry podle AP ukazují, že policisté Prudeovi přes hlavu navlékli kapuci a jeden ze strážníků mu poté asi na dvě minuty přitlačil obličej k zemi. Prude si předtím na pokyn policie sedl na zem a měl spoutané ruce za zády, byl ale rozrušený a opakovaně policistům říkal, že potřebuje pistoli. Poté, co jej strážci zákona přitlačili na vozovku, Prude znehybněl a utichl a policisté si všimli, že mu z úst začala vytékat tekutina.

Policii tehdy zavolal jeho bratr Joe, protože nevěděl, kde Daniel je a měl o svého sourozence obavy. "Zavolal jsem jim, aby se mému bratrovi dostalo pomoci, ne aby byl zlynčován," řekl Joe Prude na středeční tiskové konferenci. "Jak se na něj můžete dívat a okamžitě si neříct: ten muž je bezbranný, úplně nahý na zemi. Už je spoutaný," pokračoval.

Jeden z policistů uvedl, že zadržený kolem sebe plival a že strážníci mu hlavu zakryli kvůli obavám z koronaviru, který se v té době v New Yorku rychle šířil. Když se Prude přestal hýbat, kapuci mu sundali stejně jako pouta, a muže následně předali zdravotníkům.

Smrt 18letého Kaye ve Washingtonu měla zcela odlišné okolnosti. Policie uvedla, že černošský mladík se ve středu společně s dalším mužem dal na útěk před strážníky v uniformách, kteří v dané části americké metropole vyšetřovali zprávy o ozbrojené osobě. "Během pěšího pronásledování se jeden z podezřelých oháněl střelnou zbraní. V reakci na to strážník jednou vystřelil ze své zbraně, přičemž podezřelého zasáhl," popsal incident washingtonský policejní sbor.

Prohlášení zahrnovalo i fotografie pistole, kterou měl údajně černošský mladík u sebe. Kay byl prohlášen za mrtvého po převozu do nemocnice, druhý podezřelý policii utekl.

Středeční zprávy vyvolaly v Rochesteru i ve Washingtonu večerní manifestace, jejichž organizátoři hovořili o vraždách ze strany policie. Případem ze státu New York se už v dubnu začalo zabývat tamní ministerstvo spravedlnosti a generální prokurátorka Letitia Jamesová nyní uvedla, že vyšetřování pokračuje.

Zabití Prudea a Kaye dál rozšiřují letošní seznam kontroverzních zásahů amerických policistů proti černošským podezřelým. Na konci května vyvolala vlnu protestů napříč Spojenými státy smrt George Floyda, kterému bělošský policista v Minneapolisu při zatýkání skoro osm minut tlačil kolenem na krk. Floyd nebyl ozbrojený a policejní zásah tehdy iniciovalo hlášení prodavače, že muž zaplatil za nákup padělanou bankovkou.

V Los Angeles tento týden vyvolalo protesty zastřelení 29letého Dijona Kizzeeho, kterého policisté zastavili kvůli údajnému přestupku spojenému s jízdou na kole. Kizzee se následně dal na útěk a v jistém momentě se dostal do konfrontace s jedním ze strážců zákona. Video zveřejněné deníkem Los Angeles Times nicméně ukazuje, že policisté začali střílet v okamžiku, kdy od nich podezřelý opět utíkal, přičemž upadl na zem.

Podle prohlášení místního šerifa Kizzee v tu chvíli upustil kus oblečení a strážníci zároveň spatřili střelnou zbraň. Podle svědků incidentu padlo možná i více než deset výstřelů, ačkoli podezřelý v daném momentě nepředstavoval hrozbu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pelosiová předloží důvod ústavní žaloby na bývalého prezidenta Trumpa v…

24.01.2021 13:10 Důvod ústavní žaloby na bývalého prezidenta Donalda Trumpa předloží mluvčí Sněmovny reprezentantů…

Chile a severozápad Antarktidy zasáhla dvě silná zemětřesení

24.01.2021 10:32 Aktualizováno Území jihoamerického státu Chile a severozápad Antarktidy v sobotu večer (dnes nad ránem SEČ)…

Biden nařídil po vpádu do Kapitolu přezkoumat hrozby vnitřního terorismu

23.01.2021 17:39 Prezident USA Joe Biden nařídil federálním úřadům a zpravodajským službám zmapovat nebezpečí, které…

Zemřel legendární moderátor americké CNN Larry King (†87)

23.01.2021 16:32 Aktualizováno Ve věku 87 let zemřel legendární americký moderátor Larry King. Dnes o tom informovala televize CNN…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama