V USA se horečně sčítají hlasy, výjimkou je Aljaška. Proč si dává načas?

Ve Spojených státech se po úterních prezidentských a parlamentních volbách horečně sčítají hlasy. Mnohde sčítací komisaři probděli celou noc, aby mohli co nejdříve oznámit vítěze ostře sledovaných klání. Výjimkou je Aljaška, kde se rozhoduje o třech volitelích informoval dnes list The New York Times (NYT).

Volby v USA, ilustrační foto
doporučujeme

Nejisté jsou zatím výsledky prezidentských voleb v šesti amerických státech. Pět z nich jsou označovány za klíčové a mohou rozhodnout o budoucím šéfovi Bílého domu. Jde o Pensylvánii (20 volitelů), Arizonu (11), Severní Karolínu (15), Georgii (16) a Nevadu (šest). Sečteno je v nich mezi 89 a 99 procenty hlasů.

Šestým státem bez výsledku je Aljaška, která si však dává načas. I když se čeká, že zde zvítězí současný prezident Donald Trump, žádné z velkých amerických médií svůj odhad nezveřejnilo. Podle NYT je zkrátka sečteno příliš málo hlasů - pouhých 56 procent.

Problém tkví v tom, že izolovaný stát v severozápadním cípu kontinentu se rozhodl vyčkat se sčítáním hlasů, které voliči poslali poštou. S jejich počítáním se začne až v úterý, tedy týden po volebním dni.

Úředníci chtějí poté každý jeden hlas odevzdaný korespondenčně porovnat se seznamem voličů, kteří hlasovali osobně 3. listopadu. Chtějí se tak ujistit, že nikdo nehlasoval dvakrát.

Aljaška navíc stanovila pro přijetí korespondenčních hlasů velkorysou lhůtu. Razítko na nich musí být sice nejpozději z 3. listopadu, dorazit ale mohou až deset dní po tomto datu; při posílání z ciziny dokonce patnáct dnů.

Neobvyklá pravidla sčítání na Aljašce nemají vliv jen na prezidentské volby. Rozhodnuto kvůli tomu není ani v senátním duelu mezi republikánem Danem Sullivanem a jeho demokratickým vyzyvatelem Alem Grossem. Po sečtení hlasů odevzdaných v úterý ve volebních místnostech má Sullivan téměř 63 procent hlasů. Gross se ale domnívá, že po započtení zbývajících hlasů může slavit vítězství on.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trumpův poradce Atlas rezignoval, šířil bludy a zavádějící informace o…

01.12.2020 07:36 Zvláštní poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa pro koronavirus Scott Atlas rezignoval. S…

Vítězem voleb ve Wisconsinu je Biden, potvrdil guvernér. Trump chystá…

01.12.2020 07:25 Guvernér Wisconsinu v pondělí večer místního času oficiálně potvrdil demokratického kandidáta Joea…

Poslední, co pacienti s covidem před smrtí uvidí? Lékař netradičním videem…

30.11.2020 22:08 Aktualizováno K netradičnímu apelu na veřejnost se uchýlil Kenneth Remy, lékař z Missouri Baptist Medical Center…

Vítězství Bidena potvrdila i Arizona

30.11.2020 22:07 Další z klíčových bojišť z letošních prezidentských voleb ve Spojených státech vyhlásilo oficiální…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama