Pandemie koronaviru negativně dopadne i na volby v USA

Spojené státy aktuálně hlásí nejvíce případů nákazy koronavirem. V uplynulých týdnech tak předstihly i Itálii nebo Španělsko. Prudký nárůst pozitivně testovaných donutil vlády mnoha států razantně jednat. Po celé zemi se ruší akce s vyšší koncentrací lidí, z regálů supermarketů mizí základní potraviny, lékařům chybí základní vybavení, nemocnicím ventilátory, lidé přicházejí o práci a chybí jednotná strategie. Krize způsobená koronavirem ovlivní i primárky.

USA

Jelikož počet případů ve Spojených státech dramaticky narůstá, je negativní dopad pandemie citelně znát i na dosavadním průběhu primárek. Vládní úředníci se tak snaží přijít s adekvátními opatřeními, aby umožnili voličům bezpečně odevzdat své hlasy.

Dle abc byla v předchozích týdnech vydána základní bezpečnostní doporučení pro konkrétní volební místa. Patřily mezi ně na příklad zásobování volebních míst dostatkem čistících prostředků nebo přemisťování některých volebních míst mimo pečovatelské domy.

Prezident Trump sice na tiskové konferenci uvedl, že k plošnému posouvání primárek není důvod, stát Ohio se ale i přesto k tomuto opatření jako jeden z prvních uchýlil. Primárky se tamní guvernér rozhodl odložit na konec dubna s tím, že voliči budou mít možnost odevzdat hlasy poštou. Voliči ve státech Arizona, Florida a Illinois, kde se volby konaly ve stejný den jako v Ohiu, své hlasy odevzdali řádně v termínu.

Přesto se ale volby v těchto státech podle USA Today neobešly bez komplikací. Někteří z pracovníků, kteří měli na volby dohlížet, se vůbec nedostavili a podle některých voličů nebyla ani zajištěna žádná zpřísněná hygienická opatření.

Postoj státu Ohio vyvolal u mnohých rozhořčení, dočkal se ale také opory u jiných lokálních vlád, a tak státy jako Georgia, Kentucky, Louisiana a Maryland také oznámily odklad řádného termínu voleb. Kromě výše zmíněných se brzy přidaly i Indiana, Connecticut a Rhode Island. Volební komise v této souvislosti státy vyzvala, aby poskytly svým občanům alternativní cesty, jako možnost předčasné volby nebo odevzdání hlasů poštou.

To, že se lidé nákazy bojí, se promítlo i do volební účasti. Na příklad stát Illinois zaznamenal razantní propad. Zatímco ve volbách v roce 2016 zde volilo 2,06 milionů lidí, letos v březnu to bylo pouhých 1,54 milionů. Naproti tomu Florida a Arizona měly účast nadprůměrnou, a to především díky tomu, že řada občanů již volila předčasně, jiní využili možnosti zaslat hlasy poštou.

Ke státům, které se rozhodly poskytnout občanům bezpečnější možnost volby, se dle CNN nyní řadí i Aljaška, Havaj, Montana a Wyoming, kde primárky proběhnou v řádném termínu, ale bez účasti voličů. Ti budou své hlasy odevzdávat pouze poštou. Většina ostatních států primárky zatím jen posunula, nejčastěji na červen. Guvernéři těchto států navíc zvažují, že bude umožněno hlasy odevzdat pouze poštou. Stát New York, který je epicentrem pandemie koronaviru ve Spojených státech, ohlásil odklad na 23. června

Navzdory tomu, že se většina států snaží zamezit většímu srocování lidí čekajících ve frontách před volebními místy, stát Wisconsin, kde se volilo minulý týden, s žádnými opatřeními nepřišel. Dle MSNBC řady pracovníků a dobrovolníků, kteří měli u voleb asistovat, účast ze strachu z koronaviru odřekly a počet volebních míst se napříč státem dramaticky zredukoval.

Na příklad v Millwaukee, městě čítajícím 600 000 obyvatel, bylo voličům k dispozici jen 5 volebních míst na místo 180. Během volebního dne se tak tvořily fronty, a to i navzdory zákazu shlukování. Guvernér státu Wisconsin, Tony Evers, uvedl, že se pokoušel prosadit volbu poštou, musel ale ustoupit republikánské opozici.

Republikánská strana v čele s prezidentem Trumpem se už dříve vyslovila kriticky k této alternativní možnosti volby. Sám prezident Trump vyjádřil jisté obavy, že možnosti volit poštou využije více občanů než by za normálních okolností přišlo k volbám, což dle jeho názoru ohrozí nejen samotné prezidentské volby v listopadu, ale i samotnou republikánskou stranu v boji o senátorská křesla. Obavy prezidenta potvrdil i republikán a mluvčí Sněmovny státu Georgia, David Ralston.

Výsledky voleb v Německu jsou nevídané. Rozdíly jsou naprosto minimální

26.09.2021 21:28 Německé parlamentní volby podle prvních odhadů vyhrála těsně sociální demokracie (SPD) před druhou…

GRAF: Vláda sociálních demokratů, Zelených a Levice podle prognóz nemá…

26.09.2021 19:15 Prognózy německých veřejnoprávních stanic ARD i ZDF neumožňují sociálním demokratům (SPD) Olafa…

Zklamání i odhodlání. Kandidáti na kancléře popsali své pocity z…

26.09.2021 20:06 Podle dosavadních prognóz a výsledků zvítězili v německých volbách sociální demokraté (SPD) Olafa…

ROZHOVOR: Zneužíváním evropských dotací na Slovensku se zabývá Evropský…

25.09.2021 14:29 Na Slovensku docházelo k případům zneužívání zemědělských dotací, ve kterých jsou namočení vysocí…

Nový předvolební průzkum: Koalice Spolu sílí, dohání první ANO

26.09.2021 14:18 Volby do Sněmovny by v září vyhrálo vládní hnutí ANO se ziskem 24,5 procenta hlasů, těsně za ním by…

V Kolumbii byla zavražděna česká turistka, píše tamní tisk

26.09.2021 21:23 Policie v kolumbijském regionu Antioquia oznámila smrt 25leté ženy z České republiky, kterou…

V americké Montaně vykolejil vlak, nejméně tři lidé zemřeli

26.09.2021 08:42 Nejméně tři lidé zemřeli při vykolejení vlaku společnosti Amtrak na severu amerického státu Montana…

Tálibán nedostane možnost hovořit na zasedání Valného shromáždění OSN

26.09.2021 06:51 Radikální islamistické hnutí Tálibán navzdory své žádosti nedostalo možnost vystoupit na nynějším…

Premiér Haiti prohlásil v OSN, dokdy budou lidé migrovat

25.09.2021 20:38 Lidé budou vždycky chtít utéct před chudobou a násilím a dokud budou na světě přetrvávat aktuální…

Kanada a Čína po letech propustily vzájemně zadržované občany

25.09.2021 18:28 Kanada a Čína propustily zadržované občany druhé země a umožnily jim návrat domů. Dvojici Kanaďanů,…

Komise vyšetřující útok na Kongres žádá výtržníky o vysvětlení

25.09.2021 16:58 Zvláštní výbor americké Sněmovny reprezentantů, jehož úkolem je prozkoumat souvislosti lednových…

Uniklé dokumenty ukazují znepokojivé praktiky Facebooku

25.09.2021 08:21 Společnost Facebook tento týden čelí řadě obvinění ohledně svého vnitřního fungování. Jejich…

Biden odsoudil zásah na koních proti migrantům v Texasu, avizoval …

24.09.2021 21:10 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden se dnes po mezinárodní vlně kritiky vyjádřil k postupu úřadů proti…

Trumpovu prohru v Arizoně potvrdil i republikánský audit

24.09.2021 21:01 Přepočet hlasů z loňských prezidentských voleb, který v největším okrese amerického státu Arizona…

Biden vyzval miliony Američanů, aby se nechali přeočkovat vakcínou od…

24.09.2021 19:29 Americký prezident Joe Biden dnes vyzval miliony obyvatel USA, aby si nechali podat třetí dávku…

Související:

Právě se děje

reklama