V USA se rekordně šíří rasistická propaganda

Ve Spojených státech se loni objevil rekordní počet materiálů šířících neonacistickou rasistickou propagandu, která hlásá svrchovanost bělochů a hesla namířená proti Židům a sexuálním menšinám. Počet takových transparentů, plakátů, či letáků se meziročně zvýšil o více než 120 procent. Je to přitom podobně velký nárůst už druhý rok v řadě. Ve své nové zprávě to uvedla mezinárodní nevládní organizace Liga proti hanobení (ADL).

Přidejte svůj názor 20 komentářů

USA
doporučujeme

"Data jsou jednoznačná. Zastánci svrchovanosti bělochů zesilují svoje snahy o šíření nenávistných zpráv a nabírají nové příznivce," uvedla ADL v tiskovém prohlášení. Organizace vznikla už v roce 1913 jako nástroj pro boj s antisemitismem.

Téměř jedna čtvrtina veškeré rasistické propagandy se objevila na kampusech vysokých škol. Na velké většině z nich se však letáky a plakáty s touto tématikou objevily jen jednou. Podle ADL se v tomto prostředí neonacistům nedaří získat podporu.

Třetinu veškerých materiálů podle ADL rozšířila jediná organizace s názvem Patriotická fronta. Ačkoliv sídlí na Floridě, aktivní byla ve 48 státech USA.

Meziročně naopak ubylo masových shromáždění neonacistů. ADL jich v roce 2019 zaznamenala 76 oproti 95 o rok dříve. Zastánci svrchovanosti bělochů nadále upřednostňují narychlo svolaná setkání, jelikož předem nahlášené demonstrace se často setkávají se silným odporem místních obyvatel.

"Příval propagandy, jež ve většině případů obsahuje rasistický jazyk zahalený pokrouceným patriotismem, je pokusem o normalizaci neonacistických sdělení a posílení snah nabrat nové členy. Míří proti Židům, černochům, muslimům, nebělošským imigrantům a sexuálním menšinám," napsala ADL.

Podle Orena Segala z ADL se skupiny snaží ve svých sděleních zdůrazňovat patriotismus, protože chtějí, aby byla jejich "nenávist lépe stravitelná pro publikum v letošních prezidentských volbách". Jedna z hlavních rasistických skupin například šířila plakáty s nápisy "braňte Ameriku", "nacionalismus, ne globalismus", "diverzita ničí národy", "chraňte americké pracovníky", či "přijměte svou identitu".

Šéf amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) minulý týden uvedl, že rasistický extremismus v USA spadá do kategorie "prioritních národních hrozeb". Znamená to, že jej FBI považuje za nebezpečný ve stejné míře jako zahraniční teroristické organizace, tedy například Islámský stát (IS).

Loading...
Témata: USA | rasismus | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (20)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V USA unikla data prominentů

20.02.2020 18:07 Agentura odpovídající za bezpečnost komunikačního a informačního systému amerického prezidenta,…

Trump si za šéfa tajných služeb vybral velvyslance USA v Berlíně, dle…

20.02.2020 17:20 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump si do funkce úřadujícího šéfa tajných služeb (DNI) vybral…

Bloomberg poprvé v TV debatě demokratů. Rivalové na něj nevybíravě útočili

20.02.2020 12:00 Aktualizováno S tvrdými útoky se musel vypořádat americký miliardář a mediální magnát Michael Bloomberg, který se…

Rus Nikulin stane před soudem v USA. Údajný hacker je duševně zdráv, tvrdí…

20.02.2020 10:59 Rus Jevgenij Nikulin, kterého americká prokuratura viní z hackerských útoků, byl uznán příčetným, a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama