V USA skoro tisícovka dalších úmrtí kvůli koronaviru, čeká se druhá vlna pandemie

Spojené státy během uplynulých 24 hodin zaznamenaly dalších 941 úmrtí spjatých s koronavirem. Celkový počet obětí nemoci covid-19, vyvolané koronavirem, stoupl v nejpostiženější zemi světa na 113.820. Uvádí to americká Univerzita Johnse Hopkinse, která vývoj pandemie globálně monitoruje.

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

Spojené státy jsou nejpostiženější zemí světa i z hlediska počtu potvrzených případů, podle JHU se dosud v USA potvrdily přes dva miliony nakažených. Podle AFP je tento údaj nejspíše silně podhodnocený oproti skutečnosti, vzhledem k nedostatku testů na začátku epidemie.

USA zaznamenávají každý den přibližně 20.000 nových případů nákazy koronavirem. V některých venkovských oblastech, které byly zpočátku ušetřeny, je počet hospitalizací nyní vyšší než před měsícem.

Tváří tvář obavám z druhé vlny epidemie americký ministr financí Steven Mnuchin varoval, že USA podruhé ekonomiku nezavřou. "Myslím, že jsme se poučili, že když zavřete ekonomiku, způsobíte jen více škody," řekl Mnuchin.

Druhou vlnu odborníci očekávají v září. Modely naznačují, že do začátku října by v USA mohlo s covidem-19 zemřít 170.000 lidí, rozmezí odhadu pak činí 133.000 až 290.000 obětí. Řada amerických států, které začaly s uvolňování, ale již nyní hlásí další šíření infekce.

Guvernér Utahu Gary Herbert podle Reuters oznámil, že na většině území pozastaví kroky k rozvolňování. Učinil tak poté, co za poslední dva týdny vzrostl počet nakažených o 126 procent. O pauze s uvolňováním uvažuje podle AP také Severní Karolína.

Prodloužit nošení roušek a další karanténní opatření i po 15. červnu chce Austin v Texasu, kde počty nových případů lámou rekordy. Místní zdravotnické úřady uvedly, že za novým šířením nákazy stojí uvolňování restrikcí a také oslavy nedávného Dne obětí válek. Více hospitalizací nemocných s covidem-19 než dosud hlasí celý Texas.

S podobnými problémy se nyní potýkají i další státy. Nemocnice v Arizoně byly varovány, aby se připravily na nejhorší. V Arkansasu, který vrchol epidemie zažil v dubnu, se nyní situace opět výrazně zhoršila. Koronavirus se s plnou silou šíří také v Alabamě, kde nové případy postihly i domovy pro seniory.

Americké hospodářství je následkem opatření proti šíření koronaviru v recesi. V prvním čtvrtletí se hrubý domácí produkt podle údajů amerického ministerstva obchodu snížil o 4,8 procenta. Ve druhém čtvrtletí se očekává ještě výraznější propad, který by podle některých odhadů mohl činit přes 20 procent.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vydejte se ve stopách Che Guevary. Byt slavného revolucionáře je na prodej

14.07.2020 14:14 Argentina nabídla k prodeji byt kontroverzního marxistického revolucionáře Ernesta "Che" Guevaryho.…

Američané slavili nezávislost na cestách. Experti se bojí dalšího nárůstu…

14.07.2020 12:12 Odborníci v oblasti veřejného zdraví varují, že mobilita je jedním z rizikových faktorů přenosu…

Nejvyšší soud USA uvolnil cestu k obnově federálních poprav

14.07.2020 10:10 Americký nejvyšší soud povolil po 17 letech přestávky obnovit v USA federální popravy. Zrušil tak…

Trump blahopřál k vítězství "svému příteli" Dudovi, těší se na spolupráci…

14.07.2020 09:17 Americký prezident Donald Trump blahopřál polskému prezidentovi Andrzeji Dudovi, kterého označil za…

Související:

Právě se děje

Další zprávy