V USA obžalovali skupinu lidí, vydávala zředěné bělidlo MMS za lék na covid-19

Ve Spojených státech obžalovali 62letého muže a jeho tři syny, kteří prodávali zředěnou verzi chlorového bělidla a vydávali ji za zázračný lék na covid-19. Informovala o tom dnes agentura DPA. Látku prodávanou pod názvem MMS nabízeli muži prostřednictvím neexistující církve, aby se vyhnuli kontrole úřadů.

Ilustrační foto
doporučujeme

Čtveřice mužů z Floridy podle policie prodala desítky tisíc láhví chemikálie zákazníkům z celých Spojených států. Při prodeji tvrdili, že látka léčí kromě covidu-19 také rakovinu, AIDS, autismus, roztroušenou sklerózu a řadu dalších nemocí.

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) má přitom k dispozici důkazy o úmrtí spojených s konzumací tohoto produktu. Loni FDA uvedl, že pít MMS je jako "pít bělidlo".

Floridská prokuratura Marka Grenona a jeho tři syny ve věku 34, 32 a 26 let viní mimo jiné z porušení zákona o léčivech. Hrozí jim až 17 let vězení.

Podle amerických médií získali muži prodejem MMS (Miracle Mineral Solution) jen v roce 2019 půl milionu dolarů (11,8 milionu Kč). V době pandemie covidu-19 přitom poptávka i prodej látky výrazně stoupaly. Aby se vyhnuli státní kontrole, prodávali Grenonové látku prostřednictvím neexistující Církve zdraví a uzdravení Genesis II.

"Nejen, že je produkt MMS jedovatý, ale jeho distribuce a užívání mohly zabránit nemocným v tom, aby dostali opravdovou léčbu, kterou potřebovali," uvedla miamská prokurátorka Ariana Fajardoová Orshanová.

Ve snaze prodat své produkty využívala čtveřice mimo jiné výroky amerického prezidenta Donalda Trumpa. Šéf Bílého domu se v dubnu na tiskové konferenci obrátil na odborníky s otázkou, zda by nebylo možné lidem nakaženým koronavirem vstřikovat injekcí do těla dezinfekci. Jeho otázka vyvolala v USA kritiku, Trump později řekl, že šlo o "sarkasmus".

Látka MMS se podle agentury DPA po požití mění v oxid chloričitý, který se používá například při bělení buničiny či textilu. Podle stupně koncentrace působí na lidské tkáně dráždivě až leptavě. Lidem, kteří MMS požijí, tak hrozí zvracení, průjem, ale i problémy s dechem či selhání ledvin.

Koronavirem se ve Spojených státech podle Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) nakazilo již více než 3,1 milionu lidí. Přes 133.000 jich s covidem-19 zemřelo.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pět milionů nakažených v Latinské Americe, pandemie ještě nedosáhla vrcholu

03.08.2020 14:58 Aktualizováno V Latinské Americe se potvrdilo už téměř pět milionů nakažených koronavirem SARS-CoV-2, což je více…

Požáry v Kalifornii se dál šíří. Tisíce evakuovaných, plameny pohltily…

03.08.2020 14:21 Evakuace nařízená tisícům lidí v jižní Kalifornii kvůli rozsáhlému lesnímu požáru v horách východně…

Volby v USA: Biden opět navyšuje náskok. Texas ohlásil historickou účast

03.08.2020 11:45 Joe Biden za poslední týden opět navýšil náskok v klíčových státech na Donalda Trumpa. V porovnání…

USA tříští debaty o otroctví. Nutné zlo, nebo zákaz výuky?

03.08.2020 09:22 Nová historická analýza toho, jak otroctví formovalo americké politické, sociální a ekonomické…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama