V USA už očkují denně téměř 1,5 milionu lidí

Spojené státy se blíží kýženému cíli prezidenta Joea Bidena očkovat proti covidu-19 denně 1,5 milionu lidí. Podle údajů Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) se minulý týden denně v průměru spotřebovalo 1,49 milionu očkovacích dávek.

Očkování, ilustrační foto
doporučujeme

Když Biden v lednu do úřadu nastoupil, očkovalo se denně 900.000 lidí. Prezident slíbil, že za prvních 100 dní jeho úřadování bude použito 100 milionů dávek.

Od prosince, kdy USA, kde žije asi 330 milionů lidí, schválily vakcínu proti covidu-19, dostalo v USA aspoň jednu dávku téměř 33 milionů lidí a 9,8 milionu Američanů už bylo naočkováno i druhou dávkou.

Ačkoli jsou celostátní údaje povzbudivé, z jednotlivých států přicházejí stížnosti na pomalou dodávku vakcín. "Nemáme dost vakcín pro všechny, kdo mají o očkování zájem," řekla minnesotská guvernérka Peggy Flanaganová.

Úřady čelí také tlaku na to, aby řešily nerovnosti v distribuci vakcín z hlediska rasového složení obyvatelstva a zajistily, že k očkování budou pozváni všichni, kdo na to mají nárok.

V Detroitu sváží lidi okružní autobusová linka, v níž jízdné stojí dva dolary (42 korun), k očkovacímu centru v centru města a nové očkovací klinice. V Severní Karolíně dali na stranu část očkovacích dávek pro občany z chudých oblastí. "Rychlost je rozhodující, ale klademe důraz také na rovnost. Tato devastující pandemie dopadla neúměrnou vahou na barevné občany a náš stát se snaží snížit vysokou míru nákazy v této populaci," řekl severokarolínský guvernér Roy Cooper.

Počet nově nakažených je v USA stejně jako v celosvětovém měřítku na ústupu - ve srovnání se situací před 14 dny počet nově nakažených v USA klesl o 35 procent, v celém světě pak o 26 procent. Stejně tak ustupuje počet úmrtí po nákaze covidem-19; v USA to bylo za 14 dní o 20 procent méně, ve světě o 13 procent.

Co do počtu úmrtí je v USA situace nejhorší v Kalifornii. Minulý týden tam každodenně přibylo v průměru 433 mrtvých, v úterý měl tento západoamerický stát největší úmrtnost v USA. Ve Spojených státech se nakazilo od začátku epidemie přes 27 milionu lidí, z nichž na Kalifornii připadá 3,4 milionu.

Kalifornie je ale taky nejlidnatějším státem USA, takže s ohledem na tento ukazatel a v přepočtu na něj tam připadá 114 úmrtí na 100.000 občanů, což je ve srovnání se státem New York polovina. Zemřelo tam 44.900 lidí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko vydalo do USA podezřelé z kyberzločinu v mnoha zemích

06.03.2021 09:57 Aktualizováno Česká republika vydala počátkem března do USA k trestnímu stíhání dva lidi podezřelé z kybernetické…

Boeing 737 MAX v USA opět hlásil nouzovou situaci

06.03.2021 05:27 Letecká společnost American Airlines dnes oznámila, že stroj Boeing 737 MAX, který mířil z Miami do…

Jak si zatím vede Joe Biden? Známý politolog nešetří chválou

06.03.2021 00:01 NÁZOR - Prezidentství Joe Bidena je stále na začátku, ale již se dá poukázat na jeden jeho působivý…

Zakladatel firmy McAfee byl obviněn z podvodů s kryptoměnami

05.03.2021 22:20 Zakladatel americké antivirové společnosti McAfee byl ve Spojených státech obviněn z kryptoměnových…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama