V USA vykonali v tomto týdnu třetí federální popravu

Americké ministerstvo spravedlnosti dnes nechalo vykonat třetí federální popravu během jednoho týdne po sedmnáctileté přestávce.

krimi
doporučujeme

Dvaapadesátiletý Dustin Lee Honken byl v popravčí místnosti federální věznice Terre Haute v Indianě prohlášen za mrtvého, oznámily tiskové agentury s odvoláním na reportéry, kteří přihlíželi podání smrtící injekce.

Honken, který se ze studenta chemie stal dealerem metamfetaminu, byl roku 2004 odsouzen za to, že v roce 1993 spolu se svou přítelkyní v Iowě zavraždili pět lidí, včetně dvou dívek ve věku šesti a deseti let. Podle prokurátora se zbavil svědků, aby jim zabránil svědčit v jeho drogovém případu.

Vězeň, který u soudu proslul svou výřečností u soudu a dlouhým prohlášením o své nevině při svém odsouzení, hovořil jen krátce, neoslovil členy rodiny obětí, ani neřekl, že je mu líto spáchaného zločinu. "Svatá Marie, matko boží, modli se za mě," zněla vězňova poslední slova podle agentury AP.

Honkenův právník Shawn Nolan řekl, že jeho klient se jako oddaný katolík kál za své zločiny. "Nebyl důvod, aby ho vláda zabila," řekl Nolan.

Bývalý federální soudce na penzi Mark Bennett, který dohlížel na Honkenův proces v roce 2004, již dříve uvedl, že obecně je proti trestu smrti. Ale pokud si jej někdo zasloužil, tak to byl Honken, dodal.

První federální poprava byla vykonána poté, co americký nejvyšší soud počátkem týdne povolil po 17 letech přestávky obnovit v USA popravy uložené v trestních případech podle federálních zákonů. Některé státy, jako je třeba Texas nebo Missouri, ale každý rok popraví několik lidí na základě zákonů platných v těchto regionech USA.

Rozhodnutí nejvyššího soudu se dotýkalo čtyř osob čekajících na vykonání rozsudku smrti v nejbližší době.

Prvním, kdo byl na základě tohoto rozhodnutí v úterý popraven, byl trojnásobný usvědčený vrah Daniel Lewis Lee. Na tento týden byly naplánovány popravy dalších dvou odsouzenců Wesleyho Iry Purkeyho a Dustina Lee Honkena. V srpnu pak má být popraven Keith Dwayne Nelson.

O obnovu poprav usilovala administrativa prezidenta Donalda Trumpa. Ministr spravedlnosti William Barr řekl, že jeho úřad má povinnost vykonat rozhodnutí soudů včetně rozsudků smrti a poskytnout pozůstalým pocit ukončení případu. Rodina obětí Leeova zločinu si ale popravu nepřála. Chtěla, aby Lee dostal doživotní trest jako jeho komplic.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Další únik ropy z lodi u ostrova Mauricius je nejspíš zažehnán

12.08.2020 19:57 Většinu zbývající ropy z poškozeného japonského plavidla u korálového pobřeží blízko ostrovního…

Brazílie má opět přes 50 tisíc nových případů koronaviru, rekord v Kolumbii

12.08.2020 16:39 Aktualizováno V Brazílii se opět prudce zvýšil počet nakažených novým typem koronaviru, za den přibylo více než…

V Kongresu USA patrně usedne kontroverzní politička, vyznává konspiraci…

12.08.2020 13:42 Do amerického Kongresu s velkou pravděpodobností usedne republikánská politička Marjorie Taylor…

Biden si jako viceprezidentku vybral senátorku Harrisovou, Trump ji…

12.08.2020 11:48 Aktualizováno Demokratický uchazeč o úřad amerického prezidenta Joe Biden si jako svou viceprezidentku vybral…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama