V USA vyšetřují údajné úplatky za prezidentskou milost: Podezřelé převody peněz, tajný lobbistický plán

Ministerstvo spravedlnosti USA vyšetřuje možný zločin, při němž měly být převedeny peníze do Bílého domu výměnou za příslib udělení prezidentské milosti. Podle agentury Reuters to vyplývá z dnes zveřejněných dokumentů federálního soudu, jejichž verze určená veřejnosti je však výrazně začerněná a neobsahuje příliš mnoho detailů ani žádná konkrétní jména podezřelých. Ministerstvo ve vyjádření uvedlo, že předmětem ani cílem vyšetřování není ani nebyl žádný vládní činitel.

Donald Trump
doporučujeme

Podle Reuters je začerněna asi polovina 18 stránkového dokumentu, který popisuje vyšetřování "úplatku za milost", jak záležitost nazvala federální soudkyně Beryl Howellová. Podle spisu získali federální prokurátoři ve Washingtonu důkazy o korupční kauze, v níž někdo nabídl "významný politický příspěvek výměnou za prezidentskou milost nebo odložení výkonu trestu".

Státní zástupci rovněž vyšetřují "tajný lobbistický plán", v němž dvě neznámé osoby vystupovaly před vysoce postavenými činiteli Bílého domu jako lobbisté, aniž by se registrovali podle příslušných předpisů.

Vládní vyšetřovatelé podle soudkyně zabavili při vyšetřování kauzy přes 50 digitálních zařízení, včetně mobilních telefonů, notebooků, flash disků, stolních počítačů a pevných disků.

Prezident Spojených států může podle ústavy omilostnit osoby odsouzené za federální zločiny. Trump přitom minulý týden udělil milost svému někdejšímu bezpečnostnímu poradci Michaelu Flynnovi, který se v minulosti přiznal, že dvakrát lhal federálním vyšetřovatelům. Podle řady pozorovatelů se jednalo pouze o první z řady milostí, jež se Trump pravděpodobně chystá v následujících týdnech udělit.

Podle soudních dokumentů požádalo ministerstvo spravedlnosti nedávno soudkyni Howellovou, aby informace o vyšetřování nezveřejňovala, protože v něm vystupují osoby proti nimž zatím nevzneslo obvinění.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA hlásí na 4000 nových obětí koronaviru

22.01.2021 10:52 Dalších asi 4000 úmrtí způsobených covidem-19 zaznamenaly ve čtvrtek Spojené státy, kde celková…

Kvůli koronaviru se letos nebude konat karneval v Riu de Janeiro

22.01.2021 05:39 Kvůli šíření koronaviru se letos neuskuteční slavný karneval v Riu de Janeiro. Oznámil to dnes…

Návrat dětí do škol? Američtí akademici naznačili, kde leží bezpečná…

22.01.2021 00:01 NÁZOR - Zjistili jsme, že školy mohou otevřít pro prezenční výuku, aniž by v lokalitě zesílilo…

Biden představil celostátní strategii boje proti koronaviru

21.01.2021 22:10 Nový prezident USA Joe Biden dnes podepsal sérii exekutivních příkazů týkajících se boje s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama