V USA za poslední den přibylo 450 úmrtí s koronavirem, pandemie slábne

Ve Spojených státech za posledních 24 hodin přibylo 450 úmrtí způsobených koronavirem, uvedla dnes (v pondělí večer místního času) Univerzita Johnse Hopkinse (JHU). Mezidenní nárůst počtu obětí pandemie je nejnižší za zhruba dva měsíce. Kvůli nemoci covid-19 už podle databáze JHU v zemi umřelo 110.900 lidí a virem SARS-CoV-2 se v USA nakazilo přes 1,96 milionu lidí. V mnoha amerických státech přitom v posledních dnech křivka nových nákaz směřovala nahoru.

Agentura AFP připomíná, že počty mrtvých, které zveřejňuje JHU, bývají se závěrem víkendu nižší v závislosti na zpětné vazbě od místních zdravotnických úřadů.

Statistika mrtvých i nakažených je v USA suverénně nejvyšší z celého světa. V několika evropských zemích je však při přepočtu na milion obyvatel počet úmrtí připisovaných covidu-19 vyšší než v USA.

Podle nového propočtu výzkumníků z Massachusettské univerzity, který vychází z devíti epidemických modelů, dosáhne 27. června počet úmrtí způsobených koronavirem v USA 127.000. Institut pro měření a vyhodnocování zdraví (IHME) při Washingtonské univerzitě aktuálně odhaduje, že na začátku srpna bude těchto případů 145.728.

Prezident Donald Trump v pátek prohlásil, že Spojené státy už mají koronavirovou krizi z větší části za sebou. Potvrzené případy nákazy tam nicméně stále přibývají tempem zhruba 20.000 denně. Čísla jsou i s ohledem na zvyšování testovacích kapacit příznivější než v dubnu a na začátku května, zároveň je ale zjevné, že šíření infekce se nepodařilo zabrzdit tak jako ve velkých evropských zemích.

"Na začátku jsme nejednali dostatečně rychle a rázně, abychom zabránili šíření viru, který se nyní zřejmě z počátečních ohnisek přesunul do jiných městských i venkovských oblastí," komentoval vývoj bývalý šéf amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) Tom Frieden.

Epicentrem nákazy v USA byl v březnu a dubnu severovýchod, především státy New York a New Jersey. Místní úřady zavedly přísná karanténní opatření a denní čísla o vývoji epidemie tam od té doby klesly na zlomek dřívější úrovně. Podle AFP zmíněné státy postupovaly opatrněji než zbytek USA, ve městě New York přišlo výraznější uvolnění restrikcí až v pondělí.

Naopak ve dvacítce států jsou podle amerických médií počty nových nákaz v posledních dvou týdnech na vzestupu. Mapa deníku The New York Times (NYT) ukazuje, že nepříznivý vývoj se týká mimo jiné Jižní a Severní Karolíny, Floridy, Texasu a Kalifornie. Televize CNN uvádí, že na většině území Floridy právě začala druhá fáze uvolňování opatření, ačkoli známí nakažení přibývají skoro o 50 procent rychleji než před týdnem.

Bílý dům v polovině dubna představil v souvislosti s rušením omezení seznam doporučení pro jednotlivé státy, mezi nimiž bylo i kritérium "sestupné trajektorie" růstu bilance nakažených. Federální vláda ale příliš nespecifikovala, jaké údaje se mají zohledňovat, napsal NYT.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Florida, USA Kalifornie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 48 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Obrat na Ukrajině. Proti Rusku brzy zasáhnou modernější smrtící dalekonosné střely ATACMS

Podle předsedy senátního výboru pro zpravodajské služby Marka Warmera budou v právě schváleném balíčku 61 miliardové pomoci pro Ukrajinu také taktické rakety ATACMS s doletem až 300 km. Tuto informaci potvrdil v rozhovoru pro televizi CBS.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy