V USA zatkli dalšího účastníka výtržností v Kapitolu

Americké bezpečnostní složky i týden po vpádu příznivců prezidenta Donalda Trumpa do Kongresu pokračují v zatýkání účastníků nepokojů. Dnes ráno skončil ve vazbě Robert Keith Packer, kterého televizní kamera minulou středu zachytila v mikině s nápisem Camp Auschwitz (tábor Osvětim).

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Obviněním už v souvislosti s násilným protestem čelí desítky lidí včetně muže, který údajně 6. ledna do Washingtonu přicestoval s 2500 náboji.

Vláda Spojených států po dramatických událostech v hlavním městě zahájila celostátní operaci s cílem vystopovat a obžalovat výtržníky. Hlavní federální prokurátor washingtonského okrsku District of Columbia Michael Sherwin v úterý oznámil, že formálně už bylo obviněno přes 70 lidí, přičemž číslo by mohlo narůst na stovky.

Mezitím se v médiích objevují další a další podrobnosti o okolnostech násilného vniknutí do Kapitolu a o lidech, kteří se incidentu účastnili. Někteří komentátoři dnes na twitteru sdíleli video, které zřejmě ukazuje, jak skupina lidí po vstupu do budovy Kongresu domlouvala další postup. Američtí novináři od počátku upozorňují, že ačkoli se mohlo přepadení budovy jevit jako spontánní a zcela chaotická událost, byla za ní značná míra plánování a koordinace.

Televize CNN dnes na svém webu uvedla, že v davu tehdy byla i řada bývalých příslušníků amerických ozbrojených sil. Veteránku letectva Ashli Babbittovou zastřelil jeden z členů policie Kapitolu. Bývalý člen záloh letectva Larry Rendell Brock zase čelí obviněním z násilného vniknutí a narušování veřejného pořádku.

ABC News informuje o možné účasti bývalého příslušníka elitních jednotek SEAL Adama Newbolda, který se prý na facebooku chlubil, že se podařilo "narušit Kapitol". Ve videu uvedl, že doufá, že napadení jedné z ikonických budov Washingtonu zažehne "pozitivní revoluci".

Jednou z výraznějších postav incidentu byl výše zmíněný Packer, který si na protest vzal mikinu odkazující na nacistický koncentrační tábor, na níž byl i anglický překlad nacistického hesla "práce osvobozuje". Packera podle amerických médií policie zatkla ve městě Newport News ve státě Virginie. Zatím byl také obviněn z násilného vniknutí a rušení veřejného pořádku.

Prokurátor Sherwin na úterní tiskové konferenci naznačil, že úřady budou v počátečních fázích stíhání vznášet relativně mírná obvinění, přičemž u některých podezřelých mohou následně přijít obvinění ze závažnějších činů. Takový by mohl být případ Clevelanda Mereditha, který byl zadržen už minulý týden. Muž z Colorada bude dnes předveden před soud, kterému byly předtím předloženy dokumenty popisující jeho počínání. Meredith si údajně do Washingtonu přivezl útočnou pušku, pistoli a 2500 nábojů. Zprávy odeslané z jeho mobilu podle vyšetřovatelů nasvědčovaly úmyslu zabít šéfku Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiovou.

Objasňování událostí minulé středy provázejí obavy z dalších násilností ze strany Trumpových stoupenců. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) varoval před plány ozbrojených protestů ve Washingtonu i v hlavních městech všech 50 amerických států. "Pracovníci ministerstva obrany uvedli, že mají velké obavy ohledně dne inaugurace (nově zvoleného prezidenta Joea Bidena)," napsal dnes list The New York Times.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Biden představil další členy týmu, jde o známé tváře z Obamovy éry

15.01.2021 15:14 Nastupující americký prezident Joe Biden představil další své kandidáty do vysokých pozic ve státní…

Na Kapitol zaútočili i bývalí vojáci. Jsou krmeni dezinformacemi, varuje…

15.01.2021 13:07 Mezi účastníky útoku na Kapitol z 6. ledna bylo nejméně 21 současných nebo bývalých příslušníků…

Mexiko nebude stíhat exministra obrany vydaného z USA, prý není dost důkazů

15.01.2021 11:32 Mexiko nebude trestně stíhat bývalého ministra obrany Salvadora Cienfuegose, který loni čelil v USA…

Plavecký šampion Keller byl mezi útočníky na Kapitol. Nesmí do Washingtonu…

15.01.2021 11:27 Olympijský vítěz v plavání Klete Keller, kterého policie zadržela kvůli účasti při násilném…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama