V USA zaznamenali první případy nákazy zmutovaným koronavirem

V Coloradu zaznamenali v úterý první případ nákazy zmutovaným koronavirem. Na twitteru to oznámil místní guvernér. Podezření na druhý případ nákazy oznámili epidemiologové hned následující den. Další výskyt potvrdil ve středu i kalifornský guvernér.

Lidé se chrání před koronavirem, ilustrační foto
doporučujeme

Guvernér státu Colorado Jared Polis v úterý informoval na twitteru o prvním zaznamenaném případu nákazy zmutovaným koronavirem. Dle coloradské laboratoře se mělo jednat o teprve dvacetiletého mladíka. První případy nákazy novou variantou koronaviru ohlásila Británie. Zmutovaný virus se ale prokázal i na jiných místech Evropy. 

Mladík z Colorada však v nedávné době údajně nikam necestoval. Státní příslušníci o nálezu vyrozuměli Centra pro kontrolu a prevenci nemocí a mladík byl umístěn do izolace. Podezření na druhý případ se objevilo hned následující den. Na středeční tiskové konferenci to potvrdila místní epidemioložka Rachel Herlihyová

,,O jednom už víme. Je ale možné, že tu máme další případ s linií B.1.1.7,“ uvedla. I tento muž pochází z Colorada. Oba navíc údajně působili v pečovatelském domě ve městě Simla nedaleko Denveru. Podle Herlihyové prozatím není jisté, zda se muži nakazili uvnitř zařízení nebo mimo něj.

Již v polovině prosince se uvnitř tohoto pečovatelského domova nákaza prokázala, a to hned u 20 zaměstnanců a 26 obyvatel domova z nichž 4 zemřeli. Dle místních odborníků, kteří v domově od úterka sbírají vzorky pro další testování, se zde však žádné známky výskytu zmutovaného viru prozatím neobjevily.

Herlihyová dále uvedla, že ani druhý z mužů se v poslední době nevyskytoval mimo území Spojených států. Ve středu oznámila první případ i Kalifornie. Americký epidemiolog Anthony Fauci v této souvislosti dodal, že počty nakažených novým koronavirem budou ve Státech jistě přibývat.

Britští vědci se domnívají, že linie B.1.1.7 je až o 70 % nakažlivější než dosavadní varianty, neměla by však představovat větší zdravotní riziko. ,,Pokud jste nemocní, namísto dvou až tří lidí nakazíte čtyři až pět,“ uvedl ředitel coloradského resortu zdravotnictví a životního prostředí Eric France.

S výskytem nové a nakažlivější varianty koronaviru se France obává přetížení kapacit již tak plně vytížených nemocnic. Americký koordinátor testování Brett Giroir volá po častějším sekvenování, aby se nové případy nákazy zmutovaným koronavirem odhalily včas.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nastupující americká viceprezidentka Harrisová se vzdala křesla v Senátu

18.01.2021 21:52 Kamala Harrisová se dnes po čtyřech letech ve funkci oficiálně vzdala svého křesla v Senátu, aby se…

FBI prověří před inaugurací 25 tisíc členů národní gardy

18.01.2021 20:55 Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) provede před středeční inaugurací demokrata Joea…

Notebook Pelosiové mohl skončit u Rusů, vyšetřuje to FBI

18.01.2021 19:53 Americké úřady vyšetřují, zda jedna z účastnic nepokojů v sídle Kongresu ze začátku měsíce…

Požár nedaleko Kapitolu přerušil nácvik Bidenovy inaugurace

18.01.2021 18:09 Aktualizováno Nácvik inaugurace demokrata Joea Bidena na schodech vedoucích do sídla Kongresu USA ve Washingtonu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama