V USA zemřel kongresman John Lewis, klíčová osobnost hnutí za občanská práva

Ve věku 80 let zemřel v pátek dlouholetý demokratický člen americké Sněmovny reprezentantů za stát Georgia John Lewis, který patřil ke klíčovým postavám hnutí za občanská práva v USA. Zákonodárcovo úmrtí potvrdila předsedkyně sněmovny Nancy Pelosiová. Lewis na konci loňského roku oznámil, že má pokročilou rakovinu slinivky břišní.

John Lewis
doporučujeme

Na sociálních sítích mu v noci na dnešek vzdávali hold zástupci Demokratické i Republikánské strany včetně amerického prezidenta Donalda Trumpa a exprezidentů Billa Clintona a Baracka Obamy.

Agentura AP zesnulého černošského politika označila za "lva občanskoprávního hnutí" a připomněla, že v roce 1965 Lewise, který ve svých 25 letech kráčel v čele jednoho z protirasistických pochodů v Alabamě, pořádkové složky málem ubily k smrti. Televizní záběry tehdejší policejní brutality pomohly odhalit veřejnosti rasový útlak na americkém jihu a přispěly k rozšíření odporu proti rasové segregaci.

Lewis byl podle agentury Reuters průkopníkem občanského hnutí, agentura AFP připomíná jeho blízkou spolupráci s nejznámějším bojovníkem za práva černochů Martinem Lutherem Kingem. Jako jeden ze zakladatelů studentského aktivistického sdružení SNCC pomáhal v roce 1963 uspořádat "Pochod na Washington", při kterém King pronesl památný projev osahující slova: "I have a dream" (mám sen). Podle zpravodajského webu BBC po Lewisově smrti už není naživu nikdo z lidí, kteří tehdy ke statisícům účastníků promluvili.

"Amerika dnes truchlí nad odchodem jednoho z největších hrdinů amerických dějin," napsala Pelosiová v komuniké o úmrtí zákonodárce, "jehož laskavost, víra a odvaha změnila naši zemi".

Členem Kongresu byl Lewis déle než 33 let. Poprvé byl zvolen v roce 1986, kdy ve svém volebním obvodu získal tři čtvrtiny hlasů, zatímco čtvrtina připadla jeho republikánskému soupeři. V pozdějších volbách dvakrát získal více než 99 procent hlasů a pětkrát 100 procent, naposledy při posledním zvolení v roce 2018. V lednu 2017 se Lewis rozhodl bojkotovat inauguraci nového prezidenta Trumpa, který podle kongresmanových slov není "zákonnou hlavou státu", neboť mu ke zvolení dopomohli hackerskými útoky Rusové. K Lewisovu gestu se připojily více než dvě desítky členů Kongresu USA z řad demokratů.

Trump nicméně dnes nad Lewisovou smrtí vyjádřil lítost a nazval ho "hrdinou hnutí za občanská práva". Ještě před tím nařídil stáhnout vlajky na půl žerdi. "Připomínáme si, čím John Lewis této zemi přispěl," napsala předtím na twitteru mluvčí prezidentovy kanceláře Kayleigh McEnanyová.

Obdiv Lewisovi v noci na dnešek vyjadřovali i republikánští politici. Lídr republikánské většiny v Senátu Mitch McConnell uvedl, že rodák z Alabamy "nasadil svůj život v boji proti rasismu" a že Spojené státy na tohoto "hrdinu" nikdy nezapomenou. "Naše země už bez něj nebude jako dřív," napsal na twitteru guvernér Georgie Brian Kemp.

"Tak moc tuto zemi miloval, že riskoval svůj život a svou krev v zájmu toho, aby dostála svým slibům," uvedl exprezident Obama, který Lewisovi v roce 2011 udělil Prezidentskou medaili svobody. "Velmi brzy si osvojil principy nenásilného odporu a občanské neposlušnosti coby nástrojů pro skutečnou změnu této země, chápal, že tyto taktiky mají moc změnit nejen zákony, ale i cítění a smýšlení lidí," pokračoval Obama.

Podle manželů Billa a Hillary Clintonových se Lewis během svého života stal "svědomím národa". "Budeme navěky vděční, že se dožil toho, jak nová generace Američanů vyšla do ulic ve snaze najít jeho kýžené 'společenství lásky'," uvedli Clitonovi zřejmě v odkaze na nedávnou vlnu protestů proti rasismu a policejní brutalitě. I té se Lewis osobně účastnil: na začátku června se za pomoci vycházkové hole prošel s washingtonskou starostkou Muriel Bowserovou po ulici s obřím žlutým nápisem Black Lives Matter (Na černošských životech záleží).

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V USA klesá zájem o testování na koronavirus

27.02.2021 18:44 V amerických státech rychle opadá zájem o testování na koronavirus v době, kdy začali odborníci…

Při útěku vězňů na Haiti zemřelo 25 lidí, včetně civilistů

27.02.2021 09:31 Z věznice na předměstí hlavního města Haiti Port-au-Prince ve čtvrtek uteklo na 400 trestanců,…

Mexiko prý nemá důkazy o odebraných orgánech u zemřelého Poláka

27.02.2021 08:55 Mexiko nemá žádné důkazy o tom, že by se polský mladík, který tento měsíc zemřel v Mexiku, stal…

Jaké budou dopady lednového útoku na Kapitol? Známý politolog naznačil…

27.02.2021 00:01 NÁZOR - V americkém Kongresu začalo v tomto týdnu slyšení ohledně bezpečnostních selhání, která 6.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama