V USA zemřelo o víkendu při násilnostech 160 lidí, z toho šest dětí

O uplynulém víkendu, kdy se ve Spojených státech slavil Den nezávislosti, propukly v řadě čtvrtí největších amerických měst násilnosti, při kterých přišlo o život asi 160 lidí včetně šesti dětí ve věku od šesti do 14 let. Dalších 500 lidí utrpělo zranění.

Ilustrační foto
doporučujeme

Podle agentury AP jsou násilnosti v USA v poslední době na vzestupu a stojí za nimi kombinace dopadů pandemie nemoci covid-19, protestů proti rasismu, bezprecedentního nárůstu prodaných zbraní a vypjaté atmosféry vzhledem k blížícím se prezidentským volbám.

Guvernér státu Georgia Brian Kemp dnes vyhlásil stav nouze, když v místní metropoli Atlantě při víkendových potyčkách zemřelo pět lidí a 31 jich bylo postřeleno. K uklidnění situace rovněž povolal do ulic na 1000 příslušníků národní gardy.

"Čeho je moc, toho je příliš," prohlásila starostka Atlanty Keisha Lanceová Bottomsová po zprávách o smrti osmileté holčičky. Vyzvala k rychlému dopadení viníků a poznamenala, že pouliční násilnosti vrhají stín na masivní a převážně pokojné protesty hnutí Black Lives Matter (na životech černochů záleží), které v posledních týdnech zachvátily Spojené státy i další země. Vyvolalo je úmrtí černocha George Floyda po tvrdém zákroku bělošského policisty.

"Pokud chcete, aby nás lidé brali vážně a nechcete, abychom o toto hnutí nepřišli, nesmíme o sebe přicházet navzájem," řekla Lanceová Bottomsová.

Nejhorší potyčky však hlásilo Chicago, které bylo svědkem jednoho z nejkrvavějších svátečních víkendů z posledních let. I přesto, že ulice hlídalo o 1200 policistů více než obvykle, tam při přestřelkách zemřelo 17 lidí včetně sedmileté holčičky a 14letého chlapce a 63 dalších osob utrpělo zranění.

V New Yorku se při oslavách Dne nezávislosti mísily výbuchy ohňostrojů s výstřely ze zbraní, informovala agentura Reuters. V nejlidnatějším americkém městě o víkendu zemřelo nebo skončilo se střelným zraněním v nemocnici 64 lidí.

V New Yorku za červen meziročně vzrostl počet přestřelek o 130 procent, nárůst počtu ozbrojených střetů hlásí i mnohá další velká města. Vysvětlení tohoto jevu přitom podle místních činitelů a kriminologů není jednoduché. "Pro něco takového není jedna jediná příčina," řekl starosta New Yorku Bill de Blasio. "Fakt, že nefunguje soudní systém, ekonomika neběží, lidé byli dlouhé měsíce zavření: Za touto výzvou se skrývá mnoho problémů," dodal.

Podle jednoho z představitelů místní policie stojí za nárůstem násilností například nedávné propuštění řady vězňů z věznice na ostrově Rikers či zákaz používání škrtících chvatů při zatýkání.

Nezisková organizace Trace uvedla, že s přibývajícími přestřelkami by mohl souviset i nedávný nárůst počtu prodaných zbraní v čase pandemie covidu-19. Zbraní si Američané koupili od března do května o 2,1 milionu více, než v této roční době bývá obvyklé.

Pastor a významná postava hnutí za občanská práva Gregory Livingston vidí jako příčinu současného nárůstu násilností zakořeněný rasismus, na který američtí politici nijak nereagují a také podle něj americkou "násilnou historii". Pandemie a její ekonomické následky podle něj zvýšily společenské nerovnosti, které už tak negativně dopadaly především na černošské obyvatelstvo. Prohlásil také, že se de Blasio bojí postavit rasismu v newyorském policejním sboru. "Na radnici chybí odvaha," řekl.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Americké nálety v Sýrii: analytička vysvětlila, proč Biden nařídil útok

03.03.2021 00:01 NÁZOR - Spojené státy provedly 26. února nálet ve východní Sýrii, který v rámci odvety za nedávné…

Trumpovi spojenci šířili lež o nepokojích v Kapitolu, píše deník

02.03.2021 15:27 Ačkoli veškeré důkazy ukazují opačným směrem, mnozí Američané dnes věří, že lednové nepokoje v…

Analýza dění v Brazílii nasvědčuje vyšší nakažlivosti nové mutace

02.03.2021 15:10 Mutace koronaviru odhalená na konci loňského roku v Brazílii zaplavila tamní město Manaus i kvůli…

Výbor amerického Senátu schválil kandidáta na ministra spravedlnosti

01.03.2021 20:39 Právní výbor amerického Senátu schválil nominaci Merricka Garlanda do funkce ministra spravedlnosti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama