V USA znovu padl denní rekord, hlásí přes 65.000 nakažených

Spojené státy znovu překonaly rekord v nárůstu počtu nakažených koronavirem za 24 hodin, když do čtvrtečního večera zaznamenaly přes 65.500 nových případů nákazy. Uvedla to Univerzita Johnse Hopkinse (JHU), která monitoruje oficiální statistiky z celého světa. Jiné zdroje ráno přinášely nižší čísla, která ale také potvrzovala nepříznivý trend. Na vzestupu je po 841 nově nahlášených úmrtích i křivka znázorňující vývoj bilance obětí, uvádí deník The New York Times (NYT).

Donald Trump
doporučujeme

Největší přírůstky v posledních dnech hlásí nejlidnatější americké státy Kalifornie, Texas a Florida. Zároveň jde o státy, které mezi prvními na jaře začaly uvolňovat karanténní opatření. Jen ve dvou státech USA je podle aktuálních dat nákaza na ústupu.

Na řadě míst úřady zastavují uvolňování restrikcí, případně omezení zpřísňují ve snaze zabránit dalšímu šíření. Vzhledem k rozmachu epidemie nemoci covid-19 pohasínají naděje, že se brzy podaří znovu nastartovat americkou ekonomiku, která v posledních měsících silně utrpěla, domnívá se agentura Reuters. Ta napočítala ve čtvrtek 60.565 nově ohlášených případů nákazy, což jako JHU také označila za rekord. Stejně je tomu v případě NYT, který ale evidoval ještě o několik stovek nakažených méně. Od začátku jeho šíření se v USA virus SARS-CoV-2 potvrdil u více než 3,1 milionu lidí.

Experti se obávají, aby se trend nově infikovaných brzy nepřeklopil i do počtů denních zemřelých s covidem-19. Nový přírůstek bilance úmrtí spojovaných s covidem-19 opět mírně zvýšil denní průměr za uplynulý týden, přičemž rekordních 120 nových úmrtí ohlásila Florida. Celková bilance už v USA převýšila 133.000 mrtvých.

Denní maxima v počtu nakažených přišla ve čtvrtek i z několika méně lidnatých států, včetně Alabamy, Montany a Wisconsinu. Texas má rekord už počtvrté v řadě, skoro 11.000 nově odhalených případů. Denní přírůstky infikovaných jsou v posledních dvou týdnech proti předchozím 14 dnům vyšší asi ve 40 z celkem 50 amerických států. Současný rozmach nákazy se nejvíce dotýká jihu a západu země.

"Nacházíme se ve velice těžké situaci," řekl uznávaný epidemiolog Anthony Fauci, který je i poradcem Bílého domu. Znovuotevírání ekonomiky v USA "přeskočilo veškeré doporučené etapy", řekl Fauci v rozhovoru se serverem The Hill. "To není dobrý způsob, jak postupovat. Musíme to znovu promyslet a udělat to jinak," dodal. Spojené státy by podle něj měly pozastavit rušení ochranných opatření, zároveň by se ale neměly znovu zcela uzavírat.

Americký prezident Donald Trump, který v začátcích pandemie nebezpečí plynoucí z nákazy umenšoval a následně tlačil na co nejrychlejší otevírání ekonomiky, dnes znovu zopakoval, že za nárůstem případů stojí stále větší počet prováděných testů. "Už posté, důvod, proč máme tolik případů ve srovnání s jinými zeměmi, jež si nevedly zdaleka tak dobře, jako my, je to, že naše testování je větší a lepší. Otestovali jsme 40,000.000 lidí. Pokud bychom udělali 20,000.000, případů by byla polovina, atd.," napsal prezident na twitteru.

Odborníci však upozorňují, že v posledních týdnech se zvyšují také ukazatele, které na absolutním počtu provedených testů nezávisejí, například poměr pozitivních k negativním testům. Podle serveru Worldometers jsou Spojené státy co do počtu provedených testů na milion obyvatel na 25. místě ze všech zemí.

Alarmující míra pozitivity u testů na nový koronavirus je v posledních dnech hlášena zejména z Arizony, Texasu a Floridy. Floridský okres Miami-Dade ve čtvrtek evidoval pozitivní nález ve třetině nově vyhodnocených případů, píše na svém webu CNN. Za poslední dva týdny údajně ukazatel dosahuje 24 procent.

O zhoršující se epidemii vypovídá i situace ve floridských nemocnicích. List The New York Times v reportáži uvádí, že na 43 jednotkách intenzivní péče z celkových 207 už nejsou žádná volná místa a nemocnice se rychle snaží zvyšovat kapacity a posilovat personál. "To, co teď zažíváme, odpovídá jedné havárii autobusu denně, každý den, a pořád se to sčítá," řekl hlavní epidemiolog jedné z nemocnic v Tampě John Sinnott.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kongres má dle soudu právo předvolat Trumpova exporadce McGahna

07.08.2020 18:42 Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa neuspěla u federálního odvolacího soudu, který…

USA uvalily sankce na činitele Hongkongu včetně Lamové

07.08.2020 18:02 Spojené státy dnes uvalily sankce na správkyni Hongkongu Carrie Lamovou a dalších deset činitelů z…

USA registrují již přes 160 tisíc mrtvých s covidem-19

07.08.2020 17:15 Ve Spojených státech zemřelo již více než 160.000 lidí s nemocí covid-19, kterou vyvolává nový…

Trump zakázal obchodovat s vlastníky TikToku a WeChatu, Čína se ohradila

07.08.2020 15:24 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump vydal příkaz, kterým Američanům zakázal blíže nespecifikované…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama