Česko nám udělilo život zachraňující lekci, píše prestižní americký server

Každý, kdo by chtěl jakýmkoliv způsobem zpochybňovat smysluplnost nošení roušek v rámci prevence proti nákaze novým typem koronaviru, se o svém omylu může velice snadno přesvědčit v Praze. Ta tuto povinnost zavedla ihned na začátku pandemie, a to dokonce ještě dřív, než se k tomu odhodlalo celé Česko. Možná právě díky tomu se v ní teď život vrací zcela do normálu.

Lidé v rouškách, ilustrační foto

Všechny pražské obchody, restaurace i kanceláře se otevřely, česká vláda zrušila poslední ze zbývajících protikoronavirových restrikcí týkající se veřejných shromáždění. Ekonomika i obchod opět vzkvétají. Je tedy vidět, že se roušky neosvědčily pouze v Asii, nýbrž i Evropě.

Česko bylo na začátku pandemie první zemí, která s povinností zakrývání úst a dýchacích cest při pohybu mimo bydliště začala. Teprve až později se k němu postupně připojily některé postkomunistické země a nakonec částečně i západní státy. Velká Británie například nedávno nařídila mít zakrytý nos a ústa v obchodech.

Chválou směrem k zemi, kterou si spousta Američanů dodnes plete s Čečenskem, nešetřil Steve Kashkett, Američan žijící v Praze a působící na Anglo-americké univerzitě, ve svém článku pro americký server USA Today. Dodal, že "Česko udělilo Americe v otázce covidu život zachraňující lekci."

Díky včasnému přijetí velmi přísných opatření v rámci boje proti epidemii koronaviru si Pražané mohli užít oslav konce pandemie u 515 metrů dlouhého stolu na Karlově mostě, kde se navečeřelo přes 2000 lidí. Jelikož je epidemiologická situace dobrá, nedodržovali ani dříve známé pravidlo sociálního distancování. Člověk by býval ani nepoznal, že vůbec nějaký virus v Česku je.

"Na začátku dubna jsem jako Američan žijící v Praze popsal ve svém článku pro USA Today, jak se český národ dokázal ze dne na den proměnit. Stal se z něho doslova evropský premiant, nejen co se týče řádného dodržování pravidel. Lidé se dokonce sami zapojili do domácí výroby roušek," řekl Kashkett.

I politici šli příkladem. Sami si nasadili roušky

Kashkett připomíná, že smysl pro disciplínu projevili dokonce i samotní čeští politici, včetně premiéra, ministrů vnitra a zdravotnictví. Ti nejenže vystupovali před televizními kamerami zásadně se zakrytým nosem a ústy, ale dokázali přesvědčit národ o smysluplnosti tohoto opatření, a to pod heslem "Moje rouška chrání tebe, tvoje rouška chrání mě."

Lidé podle zástupce univerzity reagovali celkem pozitivně. Z roušek se nakonec stal i jakýsi národní symbol kolektivního boje s pandemií. Během března, dubna a většiny května bylo v pražských ulicích možné spatřit maximálně 10-15 % lidí bez obličejové masky. Jejich nenošení bylo postižitelné pokutou až ve výši 20 tisíc korun.

Stačily pouhé dva týdny od poloviny března, kdy se zavedlo povinné nošení roušek, aby začal počet nových případů koronaviru v Česku klesat. V Praze, která byla původním epicentrem, z něhož se nákaza šířila, spadl už v dubnu denní počet nových infekcí na dvojciferná a často i jednociferná čísla.

Navzdory dvěma lokálním ohniskům ve východních regionech, které mají za následek růst celonárodních čísel, je na tom Praha poměrně dobře. Od začátku dubna je v ní zaznamenáváno v průměru 16 nových případů denně.

Z dnešního hlediska, když už něco o koronaviru víme, lze konstatovat, že se nic neosvědčilo více než plošné nošení obličejových masek. Žádná z dalších restrikcí přijatých českou vládou, včetně lockdownu ekonomiky, zákazu vycházení, uzavření hranic a dodržování sociálních odstupů, se neukázala jako tolik účinná.

Ihned po uvolnění byly česká města a parky opět plné lidí. A Češi, kteří jsou světově známí svojí zálibou k pivu, se opět mohou hromadně scházet a užívat si návratu do starého života se svým oblíbeným nápojem, a to i bez sociálních odstupů, které se v poslední době už moc nedodržují.

Pokud jde o další opatření spočívající v masovém testování lidí a trasování kontaktů nakažených, tak v tomhle směru byla dle Kashketta česká vláda poměrně laxní. Otestovat se mohli všichni, kdo cítili příznaky, ale nikdo k tomu například nenutil asymptomatické případy, kteří by mohli být potenciálními šiřiteli. V samotném počtu provedených testů na milion populace jsou Češi padesátí. Ani zamýšlená inteligentní karanténa se momentálně nesetkává s přílišným úspěchem.

Ze strany českých politiků se dle jeho názoru jednalo o velký hazard. Nikdo si nemohl být jistý, že jenom obličejové masky budou pomyslnou zbraní, který dokáže s covidem-19 zatočit. Nyní je vidět jasné vítězství. Česko se svými 11 miliony obyvatel má momentálně jednu z nejnižších úmrtností na nový typ koronaviru ve srovnání se Spojenými státy, které jsou na tom padesátinásobně hůř.

I tak by ale Praha neměla usínat na vavřínech, jelikož by v důsledku znovuotevřených hranic a přílivu zahraničních turistů mohly vzniknout další ohniska. Nelze vyloučit, že s úplným zrušením restrikcí půjde ruku v ruce obávaná druhá vlna epidemie. Češi si s tím ale podle Američana zatím hlavu nelámou a plnými doušky si užívají postpandemické euforie.

Tři lekce pro Američany

Z pražské zkušenosti vyplývají pole serveru tři důležitá ponaučení pro Američany:

  1. Díky odpovědnému přístupu k nošení roušek lze rychle zastavit nekontrolované šíření koronaviru, a tím pádem se pak i moct rázem vrátit k normálnímu životu, a zbavit se veškerých omezení. Čili jednoduše řečeno schopnost se dočasně vzdát svého pohodlí sklízí své ovoce.
  2. Odmítat nosit obličejové masky z politických důvodů je hloupé a navíc škodlivé z hlediska ochrany veřejného zdraví.
  3. Vláda, která dokáže v dlouhodobém časovém horizontu předvídat, a která dokáže přimět svůj lid k disciplíně a bezpodmínečnému dodržování opatření spočívajícím v zakrývání nosu a úst, napomáhá všeobecnému dobru. 

"Je smutné, že na druhé straně Atlantiku to tak dlouho trvalo," uzavřel Kashkett. 

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

Brabec vidí posun v debatě o Turówu, sejde se s polským ministrem

24.09.2021 17:21 Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po dnešním jednání expertních týmů významný…

BIS postupovala podle sněmovní komise ohledně úkolů od Zemana v souladu se…

23.09.2021 21:22 Bezpečnostní informační služba (BIS) postupovala podle sněmovní komise pro její kontrolu ohledně…

Léto se loučí? Předpověď počasí hlásí citelné ochlazení

24.09.2021 06:30 Nadcházejících sedm dní bude teplotně proměnlivých. Zatímco víkend si ještě užijeme teplý, příští…

Velké obchody zůstanou v úterý na státní svátek zavřené

24.09.2021 12:57 Velké obchody zůstanou v úterý 28. září na státní svátek podle zákona zavřené. Lidé tak nenakoupí v…

Biden odsoudil zásah na koních proti migrantům v Texasu, avizoval …

24.09.2021 17:55 Americký prezident Joe Biden se dnes po mezinárodní vlně kritiky vyjádřil k postupu úřadů proti…

Kulhánek vyzval v OSN ke spolupráci v boji proti terorismu a k obnově po…

24.09.2021 08:04 Český ministr zahraničí Jakub Kulhánek ve svém dnešním projevu na 76. zasedání Valného shromáždění…

NÁZOR: Boj s klimatickou změnou povede k propadu životní úrovně, míní…

24.09.2021 00:01 Americký prezident Joe Biden i jeho čínský protějšek Si Ťin-pching ve svých úterních projevech na…

Nemocnice na Aljašce nezvládají nápor covidových pacientů

23.09.2021 11:55 Vedení amerického státu Aljaška se ve středu rozhodlo vyhlásit krizový režim ve všech tamních…

Johnson v OSN: Svět blíží k bodu zlomu, lidstvo musí dospět

23.09.2021 07:55 Britský premiér Boris Johnson v projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku vyzval…

NÁZOR: Afghánistánem to neskončilo. USA jsou nadále ve válce, tvrdí…

23.09.2021 00:01 Americký prezident Joe Biden v úterý přednesl na Valném shromáždění OSN solidní projev, hodnotí Max…

USA darují půl miliardy dávek covidu. Chtějí dosáhnout 70procentí…

22.09.2021 21:20 Aktualizováno Spojené státy darují dalších 500 milionů dávek vakcíny proti covidu-19 od firem Pfizer/BioNTech do…

Čínský prezident vystoupil v OSN. Zavázal se k uhlíkové neutralitě

22.09.2021 08:28 Čínský prezident Si Ťin-pching slíbil ve svém projevu na Valném shromáždění OSN, že jeho země…

Tálibán požádal o vystoupení ministra zahraničí na Valném shromáždění OSN

22.09.2021 07:57 Islamistické hnutí Tálibán, které ovládá většinu afghánského území, požádalo o vystoupení svého…

Johnson se setkal s Bidenem, do Washingtonu dorazil vlakem

22.09.2021 04:22 Americký prezident Joe Biden se setkal v Bílém domě s britským premiérem Borisem Johnsonem. Hlavním…

Související:

Právě se děje

reklama