Vakcína proti covidu bude v USA příští rok, věří expert Fauci

Přední člen krizového štábu Bílého domu pro boj s koronavirem Anthony Fauci dnes před zvláštní vyšetřovací komisí americké Sněmovny reprezentantů, jež zkoumá postup vlády prezidenta Donalda Trumpa v boji s koronavirem, vyjádřil naději, že vakcína by mohla být dostupná příští rok. Expert zároveň odmítl proměnit slyšení o boji s pandemii v kritiku protestů proti rasismu, píše agentura Reuters.

Anthony Fauci
doporučujeme

Fauci uvedl, že jakmile bude schválena bezpečná a účinná vakcína, měla by být rozšířeně dostupná Američanům za rozumnou dobu. Podle agentury AP také vyjádřil "opatrnou naději", že vakcína bude dostupná už příští rok. "Nemyslím si, že ji každý dostane hned," řekl Fauci s tím, že některým skupinám bude nejspíše podána přednostně. "V přiměřené lhůtě ale plány umožňují podat vakcínu každému Američanovi, který to potřebuje," doplnil.

Fauci zároveň podle Reuters vzdoroval snaze blízkého spojence prezidenta Trumpa udělat kritiku protestů proti rasismu hlavním tématem slyšení. Republikánský člen Sněmovny reprezentantů Jim Jordan chtěl slyšet Fauciho názor ohledně toho, zda mají být současné protesty omezovány nebo zastaveny ve snaze kontrolovat šíření koronaviru. Fauci na to odpověděl, že není v pozici, aby vydával taková doporučení. Zákonodárce mu však oponoval slovy "vydáváte různá doporučení; komentujete randění, baseball, cokoli...".

"Nikoho před nikým neupřednostňuji," odpověděl Fauci. "Nebudu vyjadřovat názor ohledně omezování ničeho... Říkám vám, jaké jsou hrozby, a vy si z toho můžete vyvodit vlastní závěry. Měli byste se držet dál od davů, ať už ty davy jsou kdekoli," řekl.

Počty mrtvých s koronavirem v USA podle propočtů Reuters tento měsíc vzrostly o téměř 25.000 a nejméně v 18 státech se množství infikovaných zdvojnásobilo. Nových případů infekce v červenci USA evidují téměř 1,8 milionu z celkových zhruba 4,5 milionu. Počty úmrtí s koronavirem mezitím tento měsíc v USA stouply o nejméně 19 procent na dohromady více než 152.000.

Fauci, který v březnu označil americkou testovací strategii za selhávající, opakovaně dostával dotazy od demokratů ohledně stávajícího stavu testování. Trump, který patrně slyšení sledoval, svým demokratickým kritikům oponoval na twitteru, kde psal o "masivní schopnosti" USA testovat.

V úvodu slyšení se demokraté a republikáni přeli, zda Trump má národní strategii v boji s koronavirem. Demokratický předseda panelu James Clyburn uvedl, že vláda postup "nechávala na jednotlivých státech, upozaďovala experty a spěchala s ukončením uzávěr, což prodloužilo šíření koronaviru a vedlo k tisícům úmrtí, kterým se dalo zabránit". Trumpův boj s koronavirem Clyburn označil za jeden z nejhorších na světě. Přední republikán zvláštního podvýboru Steve Scalise ale tuto kritiku označil za politikaření a řekl, že Trumpova vláda poskytla efektivní plány pro školy, zaměstnance, domovy pro seniory i plány vývoje vakcíny.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Další únik ropy z lodi u ostrova Mauricius je nejspíš zažehnán

12.08.2020 19:57 Většinu zbývající ropy z poškozeného japonského plavidla u korálového pobřeží blízko ostrovního…

Brazílie má opět přes 50 tisíc nových případů koronaviru, rekord v Kolumbii

12.08.2020 16:39 Aktualizováno V Brazílii se opět prudce zvýšil počet nakažených novým typem koronaviru, za den přibylo více než…

V Kongresu USA patrně usedne kontroverzní politička, vyznává konspiraci…

12.08.2020 13:42 Do amerického Kongresu s velkou pravděpodobností usedne republikánská politička Marjorie Taylor…

Biden si jako viceprezidentku vybral senátorku Harrisovou, Trump ji…

12.08.2020 11:48 Aktualizováno Demokratický uchazeč o úřad amerického prezidenta Joe Biden si jako svou viceprezidentku vybral…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama