Vakcína se může zvrhnout v nebezpečnou zbraň. Kdo získá přístup k léku proti koronaviru?

Počet hlášených případů koronaviru po celém světě překročil 5 milionů. Celosvětově tak pandemie zasáhla více jak 187 zemí. Zatímco vědci usilovně pracují na vakcíně, světoví lídři se předhánějí v rychlosti jejího vývoje. Dle expertů by ale právě tento trend, který aktuálně pozorují ve Spojených státech, Číně nebo Indii, mohl ohrozit její globální distribuci.

Co nejrychlejší vývoj a distribuce vakcíny proti koronaviru je pro desítky zemí prioritou. Odborníci se ale obávají, že země jako Spojené státy nebo Čína by svým majetnickým přístupem k vakcíně mohly práci vědců v ostatních zemích znehodnotit. Informovala o tom stanice MSNBC. 

Experti tak především varují před zavedením trendu označovaném jako ‘vakcínový nacionalismus‘, přičemž hrozí, že vláda příslušné země, jejíž vědci vakcínu vyvinou první, by se mohla pokusit omezit její distribuci pouze na své občany. 

Obavy mnoha odborníků a bývalých vládních úředníků směřují k Bílému domu. ,,Opravdu věříte tomu, že se Trump spokojí s distribuční strategií, ze které v prvé řadě nebude profitovat sama Amerika? Pokud získáte prvenství ve vývoji vakcíny, prioritou číslo jedna určitě nebude její distribuce do zahraničí,“ uvedl bývalý vedoucí imunizačního programu britského ministerstva zdravotnictví, David Salisbury. 

O potenciálním nebezpečí vyvolaném nacionalismem okolo vakcíny proti koronaviru debatovali i samotní lídři jednotlivých zemí na virtuálním summitu Evropské Unie minulý týden. Summitu se zúčastnily nejen desítky zemí z celého světa, ale i nadace jako Nadace Billa a Melindy Gatesových, které výzkum podporují. 

Po několika odstávkách a výpadcích dodávek ochranných pomůcek mezi státy v době pandemie na summitu mezi jednotlivými lídry panovala shoda. Všichni zúčastnění se zavázali k zajištění dostupnosti vakcíny, a to pro všechny bez rozdílu. 

Summitu se však nezúčastnily Spojené státy. Prezident Trump osobní pozvání odmítl, účastí na konferenci nepověřil ani nikoho ze sněmovních poslanců. Postoj amerického prezidenta ale nikoho příliš nepřekvapil. Sám Trump už kdysi EU označil za ekonomického soka, odmítavě se postavil i k myšlence globalizace.

Trump sice ještě v březnu prohlásil, že pro něj není rozhodující, která země vakcínu vyvine první, přičemž vyzdvihl spolupráci mezi Spojenými státy, Austrálií a Británií. Z prohlášení Ministerstva zdravotnictví Spojených států ale vyplývá, že vláda hodlá vyvinout co největší úsilí, aby pro své občany lék zajistila nejpozději do začátku roku 2021.

Další z diskutovaných světových lídrů, Čína, se na rozdíl od Spojených států summitu zúčastnila, odborníci však v tomto ohledu zůstávají obezřetní. Dle článku uveřejněného deníkem Global Times má Čína totiž s vakcínou postranní úmysly. Autor článku na příklad tvrdí, že se Čína nehodlá spoléhat ve vývoji vakcíny na ostatní země a chce být v tomto ohledu soběstačná.

Videokonference se nezúčastnila ani Indie, která je přitom co se objemu týče největším producentem vakcín na světě. Majitel společnosti Serum Institute of India, Cyrus Poonawalla, už dříve veřejně prohlásil, že pokud se jim podaří vakcínu vyvinout, alespoň zpočátku bude poskytována primárně tamním občanům.

I přes to, že se summit nesl v duchu internacionální spolupráce, zůstává nadále otázkou, zda tyto sliby obstojí v konkurenčním boji na trhu. Minulý týden v rozhovoru pro Bloomberg News uvedla francouzská farmaceutická společnost Sanofi, že přístup k potenciální vakcíně by měly v prvé řadě mít Spojené státy jakožto jeden z předních investorů.

Přitom právě francouzský prezident, Emanuel Macron, během summitu prohlásil, že vakcína náleží všem a ne jen zemi, která ji vyvine. Podobný příslib dostala od farmaceutické společnosti AstraZeneca i Británie.

Naproti tomu generální ředitel firmy Johnson & Johnson uvedl, že v tomto ohledu pro společnost není rozhodující zisk, ale co nejrychlejší distribuce vakcíny, která bude dostupná všem.

Mezi odborníky panuje i nejistota ohledně vakcíny jako takové. Dle jejich názoru samotný vývoj potrvá minimálně rok, další měsíce zabere její testování. Někteří se navíc obávají, že by k vývoji opravdu účinné vakcíny nemuselo dojít vůbec.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy