Válka s FARC? Video vyvolalo zděšení, soud nařídil povstalce zatknout

Kolumbijský tribunál pro zločiny z války s povstaleckou organizací FARC nařídil zatknout bývalého hlavního vyjednávače mírové dohody z roku 2016 Ivána Márqueza a několik dalších povstalců, kteří se ve čtvrtek objevili na videu s výzvou k obnovení ozbrojeného boje proti vládě.

zbraně
doporučujeme

Márquez, vlastním jménem Luciano Marín Arango, oznámil ve čtvrtek návrat k ozbrojenému boji proti vládě, která podle něj nedodržuje mírovou dohodu.

Tu uzavřel před třemi lety bývalý prezident Juan Manuel Santos, kterého ale loni v srpnu vystřídal v nejvyšším úřadu Iván Duque. Ten dohodu dlouhodobě kritizuje a neúspěšně se snažil i změnit část jejího prováděcího zákona.

Duque ve čtvrtek vyzval k zatčení těch, co se chtějí vrátit k boji, a uvedl, že nejde o novou gerilu, ale o narkoteroristy podporované venezuelským autoritářským prezidentem Nicolásem Madurem. Kolumbijská média už dříve uvedla, že Márquez a další známý lídr povstalců Jesús Santrich se skrývají ve Venezuele. "Na každého zločince z toho videa vyplatíme tři miliardy pesos (asi 20,5 milionu Kč) za informace vedoucí k jejich dopadení," prohlásil také ve čtvrtek v projevu k národu Duque.

Většina kolumbijských povstalců z levicové organizace Revoluční ozbrojené síly Kolumbie (FARC) složila zbraně už v roce 2017, někteří to ale odmítli. Nyní se věnují zejména obchodu s drogami a ilegální těžbě kovů, podle agentury AFP jich je asi 2300.

Oznámení Márqueze k obnovení boje už ve čtvrtek odsoudil jeho bývalý kolega z FARC a nyní šéf strany založené bývalými povstalci Rodrigo Londoňo. Ten uvedl, že většina bývalých členů gerily stále stojí za mírovou dohodou, a to i přes všechny problémy, které v posledním více než roce její prosazování provázejí. "Přes 90 procent bývalých povstalců stojí za mírovým procesem," uvedl Londoňo, přezdívaný Timochenko, který stojí v čele strany Revoluční alternativní síla Kolumbie (i ta má zkratku FARC).

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ohledně vakcíny proti covidu padne klíčové rozhodnutí. Konzultant popsal…

19.09.2020 00:01 NÁZOR - Americký úřad pro potraviny a léčiva (FDA) stojí před největším rozhodnutím ve své historii…

Trump chce prosazovat ve školách výuku více patriotické historie

18.09.2020 18:48 Americké školy indoktrinují děti verzí amerických dějin prosazovanou levicí, která se dívá kriticky…

Trump v USA zablokuje čínské aplikace TikTok a WeChat

18.09.2020 16:42 Administrativa prezidenta Donalda Trumpa od neděle ve Spojených státech zablokuje možnost stahovat…

NYT: Vědci nesouhlasili s aktualizovanými pokyny CDC k testování

18.09.2020 10:20 Aktualizované doporučení netestovat osoby bez příznaků covidu-19, které v srpnu na svých webových…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama