Vandalové v USA poničili i památník spisovatele Cervantese, Španělsko protestuje

Španělské ministerstvo zahraničí začalo s iniciativou, která má zmírnit nevraživost některých lidí vůči historickému obrazu této země ve Spojených státech, kde byla v rámci protestů za rasovou rovnost v posledních týdnech poničena řada soch španělských i amerických historických osobností. Informoval o tom dnes deník El Mundo.

O víkendu například vandalové v San Francisku poničili i památník spisovatele Miguela de Cervantese, který postříkali červenou barvou a napsali na něj "bastard", či strhli sochu misionáře Junípera Serry.

Miguel de Cervantes statue in San Francisco, USA. #Cervantes is widely regarded as the greatest writer in the Spanish language, and one of the world's pre-eminent novelists. pic.twitter.com/kMzdlN957a

— The European Post (@theEUpost) June 20, 2020

Také španělská ministryně zahraničí Arancha Gonzálezová v pondělí v rozhovoru s rozhlasem COPE uvedla, že vláda se "obezřetně" snaží zklidnit napjatou atmosféru vůči symbolům španělské historie v USA. K vysvětlení historického obrazu Španělska by podle Gonzálezové mohlo přispět i otevření pobočky Institutu Cervantes v americkém Los Angeles. Tato kulturní organizace působí i v České republice.

Gonzálezová podle El Periódico odsoudila i víkendové poničení památníku španělského spisovatele Cervantese a stržení sochy španělského misionáře Serry. V předchozích týdnech poničili vandalové také sochy Kryštofa Kolumba, některá americká města sochu tohoto mořeplavce raději nechala odstranit.

Rodák z italského Janova Kolumbus, který je považován za objevitele Ameriky a který plul přes Atlantik ve službách španělské koruny, je mnohými vnímán negativně proto, že po jeho "objevu" v roce 1492 následovala evropská kolonizace nového kontinentu, při níž zemřela, zejména v důsledku nových nemocí, velká část původního obyvatelstva.

Diskuse ohledně Kolumbova odkazu a případném odstranění jeho soch se vedou i ve Španělsku. Jedna z nejslavnějších soch tohoto mořeplavce ční nad přístavem v Barceloně, jejíž starostka Ada Colauová ale nedávno znovu odmítla, aby byl tento symbol katalánské metropole odstraněn. Nicméně uvedla, že řešením by mohlo být doplnění destičky s historickými souvislostmi.

Ve Spojených státech i jinde ve světě se v posledních týdnech vzedmula vlna demonstrací proti rasové nerovnosti i volání po odstranění památníků a soch zobrazujících kontroverzní postavy historie. Některé z nich byly v posledních týdnech už odstraněny, ať už úřady či davem, nebo poškozeny. Vlnu protestů spustilo zabití černocha George Floyda v americkém Minneapolisu bělošským policistou při zatýkání 25. května.

Související

Více souvisejících

Sochy USA (Spojené státy americké) vandalství Black lives matter Španělsko

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

John Kirby, koordinátor strategické komunikace Národní bezpečnostní rady

Íránský útok na Izrael byl podle USA trapným neúspěchem

Masivní dronový a raketový útok Íránu na Izrael byl "velkolepým a trapným neúspěchem", uvedl v pondělí Bílý dům. S tímto prohlášením přišel den poté, co americké jednotky pomohly Izraeli sestřelit většinu raket a bezpilotních letadel vypálených Teheránem.

před 5 hodinami

Ilustrační fotografie.

Vražda v Pohodlí na Svitavsku se dostala k soudu. Muži vinu odmítají

U Krajského soudu v Hradci Králové se v pondělí začala projednávat kauza předloňské vraždy v domě v Pohodlí u Litomyšle na Svitavsku. Dvojice mužů je obviněna z toho, že utýrala muže, jehož tělo následně uvařila v sudu, kosti spálila a další ostatky rozvezla po okolí. Oběma hrozí výjimečný trest. 

před 7 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

Záporožská jaderná elektrárna

MAAE vyzve Rusko a Ukrajinu ke kontrole stavu Záporožské JE

Rafael Grossi, ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), oznámil plány v roce 2024 na pozvání Ukrajiny a Ruska k posouzení technického stavu Záporožské jaderné elektrárny. Grossi také zmínil plány na opětovnou návštěvu Ruska a Ukrajiny.

Aktualizováno včera

Joe Biden

Biden přijal Fialu v Bílém domě a ocenil Česko jako skvělého spojence

Americký prezident Joe Biden přijal v pondělí odpoledne místního času v Oválné pracovně Bílého domu českého premiéra Petra Fialu (ODS), který je na dvoudenní pracovní návštěvě USA. Podle Fialy je klíčové, že obě země sdílejí hodnoty, jakými jsou lidská práva, svoboda a demokracie. Biden řekl, že Praha je pro Washington skvělým spojencem. 

včera

včera

Česko už dojednalo 180 tisíc granátů pro ukrajinskou armádu, prozradil Fiala

Česko má nasmlouváno 180 tisíc kusů dělostřelecké munice pro ukrajinskou armádu a pracuje na zajištění dalších 300 tisíc kusů, prozradil premiér Petr Fiala (ODS) britskému deníku Financial Times. Evropa musí podle Fialy posílit také vlastní obranu.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy