Vapování jako novodobý hit? Po elektronických cigaretách umírají lidé

"Zlozvyk si vyžádal další oběť." Tak televize CNN upozornila, že vaping v USA způsobuje vážné zdravotní komplikace stále více lidem. Na následky zemřel další člověk. Může za to látka pořízená na černém trhu, nebo samotné vapování?

elektronické cigarety
doporučujeme

Užívání elektronických cigaret je pro mnohé kuřáky způsobem, jak nahradit klasické cigarety. Zda se jedná o zdravější variantu tohoto zlozvyku nebylo nikdy oficiálně prokázáno ani vyvráceno. V Americe bylo dokonce v souvislosti s vapingem nahlášeno nejedno úmrtí.

Nemocnice v Illinois byla v na konci července bohužel svědkem prvního umrtí v důsledku kouření elektronických cigaret. V srpnu si v Oregonu tento "trend" populace vyžádal další oběť. Po hospitalizaci s těžkým onemocněním plic pacient následkům choroby v obou případech podlehl.

Detaily o tragédiích úřady médiím neposkytly. Není tedy možné najít mezi úmrtími přímé spojitosti a tím potvrdit, či vyvrátit, zda se jednalo například o stejné zařízení, které bylo zasaženými používáno. Podle CNN v obou případech figuruje vapovaná látka s obsahem THC, což je psychotropní látka obsažená v konopí.

Samotná nemoc se projevuje horečkou, nevolností, problémy s dechem, bolestmi na hrudi a mnohdy k symptomům patří i zvracení , nebo průjem. Neznámá choroba se rozvine v celku rychle i u jinak zdravého člověka. Většinou se jedná o pacienty ve věku kolem 18 - 20 let.

 Vědci i lékaři se společnými silami snaží přijít na to, která z vapovaných látek je tou škodlivou. "Zda škodí samotné vapování, nebo jen některé konkrétní látky, je předmětem zkoumání," uvádí ve svém prohlášení Ann Thomas, specialistka ze zdravotnického ústavu v Oregonu.

V USA se počet osob se zdravotními problémy spojených s "elektronkou" stále zvyšuje. Podle průzkumu ze dne 27. srpna je nyní evidováno 215 možných případů ve 25 státech, což potvrzuje nárůst v porovnání s výzkumem, který byl prováděn o týden dříve. Tehdy byl ještě počet případů pod hranicí dvoustovky.

CNN informovala o případu úspěšného boje nemocí. Teprve sedmnáctiletý mladík Tryston Zohfeld začal na konci července pociťovat příznaky. Měl zimnici, bolela ho hlava a pak se rychle dostavily i obtíže s dýcháním. Lékaři si po převozu do nemocnice mysleli, že je jedná o zápal plic.

"Zvracel jsem, srdce mi bušilo a opravdu jsem nemohl dýchat," popsal mladík po osmnáctidenním pobytu v nemocnici, kde strávil 10 dní v kómatu a dýchal pouze za pomoci přístrojů.

Lékaři si nejprve nevěděli rady. Teorie, že se jedná o pneumonii nebyla na základě testů potvrzena. Světlo do případu vnesl až bratranec postiženého, který přiznal, že společně vapovali. Dále uvádí, že si ani jeden z nich neuvědomoval riziko, které svým jednáním podstupovali.

V jeho domovském státě Texas existuje víc než tucet podobných případů. Tryston měl prostě štěstí. Dostal tak druhou šanci na život a rozhodně ji nehodlá promarnit. Svůj příběh se rozhodl sdílet jako varování pro všechny ostatní, kteří vapují.

Dle odborníků není vinou rodiče, že jeho dítě kouří elektronické, nebo jiné cigarety. Je úplně jedno, jak dobrý je váš potomek student, sportovec, nebo syn. Nemůžete ovlivnit všechno, co dělá ve svém volném čase ale pokud to umí dobře skrývat, nemůžete ani o všech jeho aktivitách vědět.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump zakázal obchodovat s čínskými vlastníky TikToku a WeChatu

07.08.2020 10:31 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump vydal příkaz, kterým Američanům zakázal blíže nespecifikované…

FBI dopadla uprchlého vězně, na útěku byl 46 let

07.08.2020 10:22 Vězeň, kterému se podařilo uprchnout z vězení před 46 lety, je už zase zpátky v cele, ohlásil…

Demokraté chtějí, aby Fed bojoval proti rasovým nerovnostem

07.08.2020 09:10 Američtí zákonodárci z opoziční Demokratické strany představili nový návrh zákona, který by…

Koronavirem se ve světě nakazilo přes 19 milionů lidí, nejvíc úmrtí…

07.08.2020 08:20 Koronavirem se nakazilo více než 19 milionů lidí na světě a 713.845 pacientů komplikacím…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama