Vdova po McCainovi podpoří Bidena, Trump ji přes twitter nevybíravě napadl

Cindy McCainová, vdova po dlouholetém senátorovi a republikánském uchazeči o Bílý dům z roku 2008 Johnu McCainovi, se chystá vyslovit do nadcházejících voleb podporu demokratickému kandidátovi Joeovi Bidenovi.

Cindy McCainová (vlevo) s dcerou Meghan.
doporučujeme

Zpráva, kterou oznámil samotný Biden, je podle AP ohromnou výtkou pro republikánského prezidenta Donalda Trumpa, a mohla by mu zhoršit volební vyhlídky v důležitém státu Arizona, odkud McCainovi pochází.

Trump má s rodinnou McCainů napjaté vztahy od té doby, co znevažoval Johna McCaina při své předvolební kampani v roce 2016. Nikdo z vlivné rodiny se však dosud nepostavil za Trumpova rivala.

Biden v úterý večer řekl svým dárcům, že se jej McCainová chystá podpořit "kvůli tomu, co (Trump) říká o mém synovi, Johnovi a dalších, kdo jsou hrdinové, kteří sloužili své zemi. Však víte, řekl, že jsou ´břídilové a cucáci´". Biden odkazoval na zprávy časopisu The Atlantic následně potvrzené agenturou AP, že Trump před dvěma lety zesměšňoval příslušníky americké námořní pěchoty pohřbené na hřbitově ve Francii. Prezident však zprávy médií popřel.

McCain byl pilotem a v roce 1967 byl sestřelen nad severním Vietnamem. Následně byl zajat, mučen a ve vězení tam strávil pět let. "Není to válečný hrdina. Byl válečným hrdinou, protože byl zajat. Mám rád lidi, kteří se nenechají zajmout," řekl v roce 2016 Trump na adresu dlouholetého senátora.

McCain v roce 2016 do voleb nepodpořil ani Trumpa, ani jeho tehdejší soupeřku Hillary Clintonovou. "Není mi příjemné zříci se kandidáta mé strany," řekl tehdy o situaci senátor. "Získal nominaci čestně a poctivě," dodal.

"Já Cindy McCainovou skoro neznám kromě jejího jmenování do jedné komise na žádost jejího muže. Joe Biden byl psíkem Johna McCaina. Tolik ŠPATNÝCH rozhodnutí o nekončených válkách... Cindy si může ospalého Joea nechat!" napsal Trump s použitím hanlivé přezdívky svého oponenta.

U Cindy McCainové se podle AP původně neočekávalo, že by Bidena napřímo podpořila, již předtím však pomohla jeho kampani, když vystoupila ve videu promítaném při demokratickém nominačním sjezdu. Hovořila v něm o přátelství Bidena se svým manželem.

McCain sloužil jako vojenský poradce Bidena v době, kdy byl nynější demokratický kandidát ještě senátorem. Rodiny obou mužů se následně sblížily na celý život. Spojení pak ještě posílilo společné trauma z rakoviny, která v roce 2015 zabila Bidenova syna Beaua a o tři roky později i McCaina.

Na pohřbu někdejšího republikánského prezidentského kandidáta promluvili například bývalí prezidenti Barack Obama či George Bush mladší, Trump na něj nebyl na přání rodiny zesnulého pozván.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V jižní Kalifornii muselo kvůli požáru domovy opustit 60 tisíc lidí

26.10.2020 21:08 Šedesát tisíc obyvatel jižní Kalifornie muselo dnes kvůli rozsáhlému požáru opustit své domovy.…

Trump odmítl, že by vzdal boj s pandemií, pak kritizoval média

26.10.2020 19:58 Americký prezident Donald Trump dnes odmítl, že by vzdal boj s pandemií covidu-19. Z toho jej na…

Trump už chystá oslavu na počest soudkyně Coneyové Barrettové

26.10.2020 18:25 Americký prezident Donald Trump chystá v Bílém domě oslavu na počest Amy Coneyové Barrettové,…

O volby v USA je velký zájem. Předčasného hlasování už využilo víc lidí…

26.10.2020 17:22 Aktualizováno V prezidentských volbách v USA již odevzdalo hlasy víc lidí, než kolik hlasovalo předčasně ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama