Ve Venezuele se šíří protesty. Lidé mají hlad, vyrabovali obchody i hotel

Nejméně jednu oběť a desítky zraněných si v minulých dnech vyžádaly ve Venezuele narůstající protivládní protesty kvůli stále se zhoršující ekonomické situaci obyvatel. Demonstrace, na nichž lidé nosí transparenty s nápisem "Máme hlad", provází někde také rabování obchodů, na ostrově Margarita místní o víkendu vyrabovali luxusní hotel, informoval v pondělí server BBC. Ve Venezuele je už několik let nedostatek léků, potravin i benzínu, lidé často nemají ani elektřinu a pitnou vodu.

Venezuela, ilustrační foto
doporučujeme

Venezuelská autoritářská vláda také minulý týden uzavřela hlavní silnici do Caracasu, podle některých zdrojů kvůli obavám z přílivu protestujících do metropole. Na dálnici vláda nechala postavit kontejnery, podobně jako to udělala před rokem u hranic s Kolumbií, aby zablokovala vstup humanitární pomoci do země organizovaný opozičním lídrem Juanem Guaidóem.

Zablokování cesty kontejnery vláda podle serveru caraotadigital.net zdůvodnila nebezpečím šíření koronaviru, mnozí ale spekulují, že tak chce vláda ochránit vládu sídlící v metropoli před demonstranty z ostatních částí země.

I přes omezení volného pohybu kvůli nemoci covid-19 vychází Venezuelané v posledních dnech stále častěji do ulic. Nejméně z pěti států federace jsou podle agentury EFE hlášeny protesty, někde provázené rabováním obchodů. "Nechci podporovat, ani omlouvat násilí, ale důvodem rabování je hlad," napsal na twitteru lídr opozice ve státě Miranda Raúl Raffalli.

Také Guaidó opět kritizoval vládu s tím, že pandemie covid-19 jen zhoršila předchozí dlouholetou ekonomickou krizi v zemi. Z ní opozice i řada expertů viní hospodářskou politiku socialistické vlády, která podle opozice navíc zpronevěřila miliardy ze státního rozpočtu.

"Diktatura zkorumpovaných a neschopných nás přivedla do krize, v níž zemědělci přichází o svou úrodu, zatímco lidé umírají hlady. Z nejbohatší země regionu udělali peklo," napsal v pátek na twitteru Guaidó, jehož od loňska uznalo šest desítek zemí prozatímním prezidentem poté, co tamní parlament neuznal nový prezidentský mandát hlavy státu Nicoláse Madura kvůli nesvobodným volbám.

V předchozích dnech se na sociálních sítích objevila řada fotografií a videí z nových protivládních protestů ve Venezuele. Ve státě Bolívar ve čtvrtek při protestech zemřel devětadvacetiletý muž, informuje BBC.

Podle guvernéra Justa Noguery zemřel po zásahu kulkou vystřelenou zřejmě policií. Na ostrově Margarita minulý týden místní vyrabovali luxusní hotel, z něhož odnášeli mimo jiné i židle, stoly, matrace nebo pračky, uvedl server Infobae.com.

Kvůli zhoršující se situaci s potravinami venezuelská vláda v sobotu oznámila, že stát převezme kontrolu nad některými podniky vyrábějícími potraviny, aby mohl kontrolovat ceny. Vláda též uvedla, že "občansko-vojenské" skupiny budou kontrolovat ceny i v obchodech a na trhu a že stát "přísně zakročí" proti spekulativním cenám. Opatření má trvat půl roku, uvedl v sobotu španělský deník ABC.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Průlom v případu Floyd? Záběry ukázaly, jak probíhal zásah policie

09.07.2020 19:19 Čtyři policisté vyjeli 25. května před obchod v Minneapolis, kde zadrželi George Floyda,…

"Sociopat, který na vysoké škole podváděl." CNN zveřejnila útržky z knihy…

09.07.2020 19:06 Aktualizováno Kniha, kterou napsala neteř amerického prezidenta Donalda Trumpa, vyjde pod názvem Too Much and…

Prokuratura má právo na Trumpovy finanční záznamy, rozhodl Nejvyšší soud

09.07.2020 18:09 Aktualizováno Nejvyšší soud Spojených států dnes rozhodl, že newyorská prokuratura má právo dostat finanční…

CDC po Trumpově kritice nebude měnit doporučení k otvírání škol

09.07.2020 17:10 Doporučení amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) ohledně návratu žáků do…

Související:

Právě se děje

Další zprávy