Ve Venezuele se šíří protesty. Lidé mají hlad, vyrabovali obchody i hotel

Nejméně jednu oběť a desítky zraněných si v minulých dnech vyžádaly ve Venezuele narůstající protivládní protesty kvůli stále se zhoršující ekonomické situaci obyvatel. Demonstrace, na nichž lidé nosí transparenty s nápisem "Máme hlad", provází někde také rabování obchodů, na ostrově Margarita místní o víkendu vyrabovali luxusní hotel, informoval v pondělí server BBC. Ve Venezuele je už několik let nedostatek léků, potravin i benzínu, lidé často nemají ani elektřinu a pitnou vodu.

Venezuelská autoritářská vláda také minulý týden uzavřela hlavní silnici do Caracasu, podle některých zdrojů kvůli obavám z přílivu protestujících do metropole. Na dálnici vláda nechala postavit kontejnery, podobně jako to udělala před rokem u hranic s Kolumbií, aby zablokovala vstup humanitární pomoci do země organizovaný opozičním lídrem Juanem Guaidóem.

Zablokování cesty kontejnery vláda podle serveru caraotadigital.net zdůvodnila nebezpečím šíření koronaviru, mnozí ale spekulují, že tak chce vláda ochránit vládu sídlící v metropoli před demonstranty z ostatních částí země.

I přes omezení volného pohybu kvůli nemoci covid-19 vychází Venezuelané v posledních dnech stále častěji do ulic. Nejméně z pěti států federace jsou podle agentury EFE hlášeny protesty, někde provázené rabováním obchodů. "Nechci podporovat, ani omlouvat násilí, ale důvodem rabování je hlad," napsal na twitteru lídr opozice ve státě Miranda Raúl Raffalli.

Saqueos en Alto de Soapire, Santa Lucía del Tuy. No se debe promover ni excusar la violencia, pero esto es por HAMBRE, y mientras la narcodictadura esté en el poder, esto va a empeorar. Por la vida de los venezolanos: Gobierno de transición YA! pic.twitter.com/gDkM8vwk2W

— Raul Raffalli (@RaulRaffalli) April 25, 2020

Také Guaidó opět kritizoval vládu s tím, že pandemie covid-19 jen zhoršila předchozí dlouholetou ekonomickou krizi v zemi. Z ní opozice i řada expertů viní hospodářskou politiku socialistické vlády, která podle opozice navíc zpronevěřila miliardy ze státního rozpočtu.

"Diktatura zkorumpovaných a neschopných nás přivedla do krize, v níž zemědělci přichází o svou úrodu, zatímco lidé umírají hlady. Z nejbohatší země regionu udělali peklo," napsal v pátek na twitteru Guaidó, jehož od loňska uznalo šest desítek zemí prozatímním prezidentem poté, co tamní parlament neuznal nový prezidentský mandát hlavy státu Nicoláse Madura kvůli nesvobodným volbám.

Una dictadura de corruptos e incapaces nos trajo a una crisis en la que los campesinos pierden sus cosechas mientras en los barrios las familias se mueren de hambre.Convirtieron al país más rico de la región en un infierno. Saldrán de ahí, ya el sacrificio ha sido suficiente. pic.twitter.com/sp9lct2S71

— Juan Guaidó (@jguaido) April 24, 2020

V předchozích dnech se na sociálních sítích objevila řada fotografií a videí z nových protivládních protestů ve Venezuele. Ve státě Bolívar ve čtvrtek při protestech zemřel devětadvacetiletý muž, informuje BBC.

Podle guvernéra Justa Noguery zemřel po zásahu kulkou vystřelenou zřejmě policií. Na ostrově Margarita minulý týden místní vyrabovali luxusní hotel, z něhož odnášeli mimo jiné i židle, stoly, matrace nebo pračky, uvedl server Infobae.com.

Kvůli zhoršující se situaci s potravinami venezuelská vláda v sobotu oznámila, že stát převezme kontrolu nad některými podniky vyrábějícími potraviny, aby mohl kontrolovat ceny. Vláda též uvedla, že "občansko-vojenské" skupiny budou kontrolovat ceny i v obchodech a na trhu a že stát "přísně zakročí" proti spekulativním cenám. Opatření má trvat půl roku, uvedl v sobotu španělský deník ABC.

Související

Venezuela, ilustrační foto

Analytici odhalují tajemství protestů v Jižní Americe

Vlna protestů, která letos zasáhla řadu zemí Latinské Ameriky, je důsledkem dlouhodobé neochoty vlád naslouchat lidu i dřívějšího vytváření umělé reality dobrými makroekonomickými výsledky. Uvedla to tento týden v rozhovoru s kolumbijským deníkem El Espectador Marta Lagosová, šéfka organizace Latinobarómetro, která provádí průzkumy veřejného mínění. A ač rozbušky demonstrací byly různé, jejich společným faktorem je podle Lagosové sociální nerovnost, nedůvěra lidí v instituce a vysoká míra korupce.

Více souvisejících

Demonstrace ve Venezuele Venezuela Nicolas Maduro Juan Guaidó

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy