Ve Washingtonu a dalších městech protestovali příznivci Trumpa, střetli se s Antifou

Tisíce příznivců prezidenta Donalda Trumpa se sešly v sobotu na protestech ve Washingtonu a několika dalších amerických městech, aby daly najevo nesouhlas s výsledkem amerických prezidentských voleb. Hlasování podle nich bylo zfalšované. Informovala o tom dnes agentura Reuters, která zároveň připomněla, že pro tvrzení demonstrantů o "ukradených volbách" neexistují žádné důkazy.

Policie USA, ilustrační foto
doporučujeme

Na protest do Washingtonu, který organizátoři nazvali Stop the Steal (Zastavte tu krádež), dorazili mimo jiné členové krajně pravicové skupiny Proud Boys (Hrdí hoši). Podle Reuters se v centru hlavního města střetli s příznivci krajně levicového hnutí Antifa. Policii se je ale podařilo rychle oddělit.

Agentura AFP uvedla, že se protestu na podporu prezidenta Trumpa ve Washingtonu zúčastnilo výrazně méně lidí než podobné akce před měsícem. Podle AP jich nyní bylo mezi 10.000 a 15.000.

zdroj: YouTube

Kromě Washingtonu se demonstrovalo také v Atlantě ve státě Georgia či ve městě Mobile v Alabamě. V Olympii ve státě Washington na severozápadě USA se podle místního listu The Olympian na protestu dokonce střílelo. Zranění utrpěl jeden člověk, tři osoby policie zadržela.

Listopadové prezidentské volby vyhrál demokratický kandidát Joe Biden, který porazil současného republikánského prezidenta Donalda Trumpa. Formálně musí Bidena prezidentem v pondělí zvolit sbor volitelů, ve kterém si demokrat zajistil 306 hlasů. Nynější šéf Bílého domu jich získal jen 232.

Agentura Reuters připomněla, že Bidenovo vítězství v jednotlivých amerických státech potvrdily svými rozsudky desítky státních i federálních soudů. Naposledy žalobu na výsledky voleb v Georgii, Michiganu, Pensylvánii a Wisconsinu, kterou podal stát Texas a podpořil i prezident Trump, odmítl nejvyšší soud USA.

Trump stále neuznal svou volební porážku a opakovaně, bez jakýchkoli důkazů tvrdí, že volby byly zfalšované. V sobotu v reakci na rozhodnutí nejvyššího soudu na twitteru označil listopadové prezidentské volby za "největší volební podvod, jaký byl kdy ve Spojených státech amerických spáchán". Twitter jeho tvrzení označil za sporné.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jaká je budoucnost americké politiky? Politolog rozebral dopady Trumpovy…

17.01.2021 00:01 NÁZOR - Nejpozoruhodnější věcí na uplynulých bouřlivých týdnech v americké politice není…

Inaugurace v době pandemie. Jak bude Biden uveden do úřadu?

16.01.2021 14:12 Demokrat Joe Biden se ve středu ujme úřadu nejmocnějšího muže na světě při slavnostním ceremoniálu,…

Facebook zablokuje svolání akcí u Bílého domu v den inaugurace

16.01.2021 13:06 Facebook zablokuje možnost svolávat na své síti akce v blízkosti důležitých vládních budov ve…

V USA popravili muže za vraždu tří žen

16.01.2021 10:12 Ve Spojených státech dnes vykonali další federální popravu, už třináctou za éry prezidenta Donalda…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama