Vedení Georgie: Parlament nemůže zvrátit volby, jak žádá Trump

Republikánské vedení státu Georgia v noci na dnešek odmítlo žádosti o svolání mimořádného zasedání místního parlamentu za účelem jmenování vlastních volitelů do prezidentských voleb. K tomuto postupu vyzýval i americký prezident Donald Trump, který pokračoval ve snaze vymazat svou porážku z listopadového hlasování. Guvernér Brian Kemp ovšem navrhovanou nominaci nových volitelů označil za nezákonnou. Stalo se tak dva dny před termínem, po kterém už budou volební výsledky brány jako definitivní.

Američané si volí nového prezidenta.
doporučujeme

Trump v Georgii při nedávných prezidentských volbách utrpěl těsnou porážku a jihovýchodní stát tak poprvé od roku 1992 získal kandidát Demokratické strany. Joe Biden vyhrál o necelých 13.000 hlasů. Odcházející šéf Bílého domu výsledek odmítá veřejně uznat a místní republikánské činitele včetně guvernéra Kempa nabádá k drastickým intervencím.

Na twitteru Trump volá po auditu podpisů na obálkách od korespondenčních hlasů, který ovšem Kemp nemůže spustit, píše agentura AP. Nově také prezident žádá mimořádné zasedání místního legislativního sboru, který by podle něj mohl obejít výsledek voleb a přisoudit 16 volitelů jemu. AP výzvu o víkendu hodnotila jako šokující.

"Jakkoli chápeme, že čtyři členové senátu Georgie požadují svolání mimořádné schůze parlamentu, učinit takový krok s cílem jmenovat samostatnou skupinu prezidentských volitelů není možností, kterou by státní či federální právo povolovalo," uvedl Kemp.

Jeho společné prohlášení s náměstkem Geoffem Duncanem prezidenta Trumpa nezmiňuje, avšak popisuje stejný scénář, o kterém mluví hlava státu. Ta podle informací deníku The Washington Post na Kempa tlačila i v sobotním telefonátu a stále šíří tvrzení o "zmanipulovaných volbách", pro která chybí důkazy. Guvernér Georgie je dlouhodobě Trumpovým spojencem, nyní se ovšem kvůli neochotě zasáhnout do volebního procesu stává terčem jeho kritiky.

"Státní zákony mluví jasně: Legislativa může vést alternativní způsob výběru prezidentských volitelů jen v případě, že nebylo možné uspořádat volby v termínu stanoveném federálním zákonem," pokračuje prohlášení Kempa a Duncana. "V 60. letech parlament rozhodl, že volitelé Georgie budou určováni podle vítěze lidového hlasování ve státě. Jakýkoli pokus legislativy ve snaze retroaktivně změnit tento proces pro volby z 3. listopadu by byl protiústavní," doplňuje vedení Georgie.

Spojené státy volí prezidenta nepřímo, přičemž kandidáti za vítězství v jednotlivých státech sbírají volitele, kteří následně hlasují podle výsledku "lidového hlasování". Georgia svůj letošní výsledek vyhlásila už v listopadu a do sboru volitelů, který bude hlasovat za týden, tak vysílá 16 zástupců pro Bidena. Kemp nově vzkázal, že napadnout výsledek voleb lze jedině skrze soudy.

Čas vyhrazený na různé protesty a přepočty hlasů už je ovšem téměř u konce. Úterý je totiž federálně stanoveným termínem pro urovnání veškerých sporů na úrovni jednotlivých států. Pokud státy do tohoto termínu vyhlásí oficiální výsledek, pak už jej musí akceptovat i Kongres, uvádí televize CBS News.

Takzvaná certifikace výsledků o víkendu nebyla hotová už jen ve třech státech: Havaj, Missouri a New Jersey. Demokratu Bidenovi za této situace připadalo 288 volitelských hlasů z celkových 538 a za vítězství na Havaji a v New Jersey mu náleží dalších 18.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump plánuje milost nebo mírnější trest pro více než 100 lidí

18.01.2021 10:45 Končící americký prezident Donald Trump plánuje den před svým odchodem z funkce udělit milost nebo…

Počet nakažených se celosvětově blíží k jednomu stu milionů

18.01.2021 08:49 Země světa v součtu registrují více než 95 milionů případů koronavirové nákazy, ukazují databáze…

Koronavirus: Počet potvrzených infekcí ve světě přesáhl 95 milionů

18.01.2021 08:26 Země světa v součtu registrují více než 95 milionů případů koronavirové nákazy, ukazují databáze…

USA odsoudily zadržení Navalného po návratu do Moskvy

18.01.2021 07:28 Spojené státy "důrazně" odsoudily zadržení ruského opozičního politika Alexeje Navalného v neděli…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama