Velký obrat v americké politice? Trump není žádnou odchylkou, varuje profesor

NÁZOR – Nikdo, kdo četl knihu profesora Colina Duecka „Železný věk: O konzervativním nacionalismu“, nemůže být překvapen tancem, který předvádějí američtí republikánští zákonodárci od chvíle, kdy prezident USA Donald Trump oznámil ústup ze severní Sýrie. Tvrdí to politolog z U.S. Naval War College, profesor Nikolas Gvosdev, v komentáři pro server National Interest.

Nová dělící linie

Původní reakce byla v souladu s obecnými zásadami internacionalistického přístupu definovaného předsunutým americkým angažmá, který je ve Washingtonu upřednostňován při formulování politiky, tudíž Trumpa kritizovala, připomíná profesor. Dodává, že ve chvíli, kdy se ukázalo, že republikánští voliči na prvotní teze o „zradě Kurdů“ příliš neslyší, debata se přesunula k tomu, jaký kurz je nejvhodnější pro zájmy USA.

Rezoluce Sněmovny reprezentantů z 16. října Trumpovo rozhodnutí odsoudila, přičemž ji nepodpořilo 60 republikánů, které rozhodně nelze plošně ředit ke konzervativcům prosazujícím strategickou zdrženlivost a odmítajícím intervence, upozorňuje Gvosdev. Deklaruje, že sice převládlo tvrzení o kapitulaci amerického vedení, ale protiargument prezidenta, který se tázal, proč se USA v Sýrii angažují, začal nabírat na síle.

„To je díky tomu, že syrská otázka vytvořila dělící linie mezi republikány-internacionalisty a republikány-nacionalisty,“ pokračuje politolog. Vysvětluje, že po většinu post-studenoválečné éry byla tato linie víceméně potlačena představou, že silné americké angažmá v zahraničí posiluje zemi a domácí prosperitu.

Gvosdev odkazuje na zmíněného profesora Duecka, který uvádí, že Trump tento předpoklad přetvořil a zbořil, když v Republikánské straně nalezl a vyzdvihl nová štěpící témata - například začal zpochybňovat mantru, že pro mír a bezpečnost ve Spojených státech je nezbytné zajišťovat mír a bezpečnost jinde ve světě a že USA musí být připraveny do tohoto cíle silně investovat.

Republikánští internacionalisté možná vycházejí z premisy, že předsunuté angažmá v zahraničí je základ pro mír a bezpečnost v USA, ale republikánští nacionalisté tíhnou k posuzování hrozeb a výzev případ od případu, uvádí odborník. Podotýká, že klíčovou součástí Trumpovy vize je představa, že stávající mezinárodní vojenské a obchodní smlouvy jsou pro Spojené státy příliš nákladné a je třeba je pozměnit opačným směrem.

„Tato otevřenost změně – charakterizovaná specifickým stylem vedení administrativy k náhlým, převratným, odvážným a dokonce impulzivním krokům – by neměla být odtržena od faktu, že v Republikánské straně existuje volání po změně či dokonce opuštění stávajících smluv, pokud nevypadají, že podporují a brání americké zájmy, zpravidla definované materiálně a ekonomicky, nikoliv ideologicky či humanitárně,“ píše Gvosdev.

Žádná krátkodobá anomálie

Především ve Washingtonu existuje tendence pohlížet na Trumpovu administrativu jako na nešťastnou odchylku v americké zahraniční politice, která brzy odezní, uvádí profesor. Poukazuje, že toto vnímání se mění, například na každoročním věhlasném Mnichovském bezpečnostním fóru, kde v roce 2017 znělo, že Trump do funkce „doroste“ a vrátí se ke známé politice, o rok později ještě rezonovala myšlenka, že prezident je obklopen schopnými lidmi, kteří udrží dosavadní kurz, zatímco letos již převládala pouze naděje, že pomoc se snad blíží.

Jak ale varuje Dueck, představa, že americká zahraniční a vojenská politika se vrátí do starých pořádků, je pouhé chlácholení, upozorňuje Gvosdev, který s tímto názorem souhlasí. Konstatuje, že mezi Američany napříč politickým spektrem podle posledních analýz převládá pocit, že angažmá Spojených států v mezinárodním systému se musí změnit a znovu se zaměřit na to, jak americká zahraniční politika souvisí s problémy běžných Američanů.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Panuje také známé podezření, že suverenita a rozhodovací pravomoc Spojených států byla předána orgánům, které nemohou američtí voliči kontrolovat, vysvětluje politolog. Dodává, že trumpistická témata jako revize mezí volného obchodu a amerických zahraničních závazků tak rezonují jak u politiků, kteří usilují o nominaci Demokratické strany na prezidentskou kandidaturu ve volbách v roce 2020, tak u možné Trumpovy republikánské vyzývatelky Nikki Haleyové.

„Američané nikdy nebudou izolacionisté, protože americká bezpečnost a prosperita závisí na americké interakci se zbytkem světa,“ domnívá se expert. Vysvětluje, že na pozadí kroků Trumpovy administrativy se spor vede nad otázkou, jak hluboká má tato interakce být a jak má vypadat.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Donald Trump

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Mléko

WHO objevila virus ptačí chřipky v mléce infikovaných zvířat

Ve velmi vysokých koncentracích byl virový kmen A ptačí chřipky H5N1 detekován v syrovém mléce infikovaných zvířat, informovala ve svém pátečním prohlášení Světová zdravotnická organizace (WHO). Zatím není známo, jak dlouho může virus v mléce přežít, uvedla agentura AFP s odkazem na WHO.

včera

včera

včera

Summit NATO ve Vilniusu 2023 (11.–12. července 2023).

Státy NATO Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany

Členské státy Severoatlantické aliance se v pátek dohodly, že Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany. Po online konferenci ministrů obrany zemí NATO s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v rámci zasedání Rady NATO - Ukrajina to oznámil generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg.

včera

včera

Anthony Blinken

USA údajně dostaly informaci o útoku na Írán na poslední chvíli

Spojené státy v pátek na zasedání ministrů zahraničí seskupení G7 informovaly, že od Izraele dostaly "na poslední chvíli" informace o dronovém útoku v Íránu. Oznámil to v pátek italský ministr zahraničí Antonio Tajani. Šéf americké diplomacie Antony Blinken se k tomu odmítl vyjádřit.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Hnutí ANO zrušilo účast na jednání o reformě důchodů. Další rozhovory nemají smysl, reagoval Pavel

Opoziční hnutí ANO se rozhodlo zrušit svou účast na pondělním jednání o reformě důchodového systému na Pražském hradě. Důvodem bylo opakované prohlášení nejvyšších představitelů vlády, že reformu prosadí bez ohledu na stanovisko opozice. Prezident Petr Pavel vyjádřil zklamání nad postojem ANO a uvedl, že další rozhovory v současném formátu jsou bezpředmětné.

včera

Lidé volí ve volbách.

Češi budou mít z čeho vybírat. Do eurovoleb míří 30 stran a hnutí

Všech 30 registrovaných uskupení bylo připuštěno k účasti v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu v České republice. Ministerstvo neodmítlo žádnou z přihlášených kandidátních listin, s výjimkou jedné, která byla podána po uplynutí stanovené lhůty. Volby se budou konat 7. a 8. června.

včera

včera

Bývalý americký prezident Donald Trump a jeho gesto na chodbě před soudní síní u Manhattanského trestního soudu v New Yorku (18. dubna 2024).

Soud s Trumpem: Tucet porotců rozhodne. Kdo jsou ti lidé?

V soudním procesu s Donaldem Trumpem byla celá porota zkompletována, ale její výběr předcházely jisté obtíže. Dva z předchozích porotců byli nahrazeni. Jedna osoba byla omluvena, protože prozradila, že její osobní údaje byly zveřejněny. Druhý byl propuštěn kvůli obavám, že nebyl upřímný ve vyplněném dotazníku. Výsledkem je, že v porotě zasedne sedm mužů a pět žen. Případ sleduje zpravodajská služba PBS News.

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavla zklamalo Babišovo ANO. O změnách v důchodech už nechce jednat

Nejsilnější opoziční hnutí ANO se nehodlá zúčastnit dalšího jednání o důchodových změnách, které pořádá prezident Petr Pavel. V pátek o tom informovala Kancelář prezidenta republiky v tiskové zprávě. Hnutí expremiéra Andreje Babiše považuje jednání za bezpředmětné. 

včera

včera

včera

včera

CIA: Pokud Ukrajina nedostane peníze, letos válku s Ruskem prohraje

Ukrajina může do konce letošního roku přehrát válku s Ruskem, pokud jí Spojené státy neposkytnou další vojenskou pomoc, varoval ve čtvrtek šéf americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) Bill Burns. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy