Venezuelský diplomat: Volby ukázaly, že řady odpůrců Madura dál rostou

Velmi nízká účast v nedělních parlamentních volbách ve Venezuele ukázala, že řady odpůrců autoritářského režimu Nicoláse Madura dál rostou, a to i mezi jeho někdejšími příznivci. V rozhovoru s ČTK to v Praze řekl venezuelský diplomat Héctor Castillo.

Maduro, Nicolas

Volby odmítly jako nesvobodné desítky zemí včetně USA, a také Evropská unie, a bojkotovala je velká část místní opozice. Ta tento týden pořádá on-line referendum o setrvání Madura u moci a o uspořádání svobodných voleb, jehož se v sobotu mohou účastnit i Venezuelané v Praze.

Ve venezuelském parlamentu má od voleb v prosinci 2015, jichž se účastnilo 71 procent voličů, většinu opozice a jeho šéf Juan Guaidó uvedl, že bude bránit "administrativní pokračování" současného zákonodárného sboru i po 5. lednu, kdy by se měli funkcí ujmout noví poslanci. Někteří analytici se obávají lednových střetů i zatýkání současných poslanců.

"Vojáci, kteří kontrolují vstup do budovy parlamentu, se nejspíš budou 5. ledna snažit zabránit vstupu nynějších poslanců do parlamentu," řekl ČTK Castillo, který žije v Praze a patří k týmu Guaidóa, jehož od loňska uznalo šest desítek zemí prozatímním prezidentem Venezuely. Podobná situace nastala letos v lednu, kdy na volbu nového šéfa parlamentu Madurův režim nepustil opoziční poslance, a vládní strana pak zvolila do čela parlamentu svého příznivce. V médiích se tehdy objevily i fotografie, na nichž se opoziční poslanci marně snaží dostat do parlamentu přelézáním plotu.

"Každý může hlasovat přes mobilní telefon či počítač, prezenční hlasování se v sobotu ale bude asi týkat spíše Venezuelanů v zahraničí," řekl Castillo s odkazem na represe Madurova režimu. Před nimi a kvůli ekonomické krizi uteklo v posledních letech z Venezuely přes pět milionů lidí. Před hrozbou vězení uprchla v roce 2017 i generální prokurátorka Luisa Ortegová, která kritizovala jako neústavní řadu kroků Madurovy vlády. Ta po ztrátě většiny v parlamentu blokovala činnost poslanců s pomocí nejvyššího soudu, který letos také dosadil Madurovy příznivce do vedení opozičních stran, jež vyhlásily bojkot parlamentních voleb.

"Ve Venezuele je mnoho politických vězňů - novinářů, politiků, vojáků," popsal situaci ve své zemi Castillo. Armádu drží režim v "poslušnosti" strachem z represí. Lidé, kteří se od loňska postavili na stranu Guaidóa a neutekli do ciziny, skončili ve vězení. "I v nejvyšším armádním velení panuje atmosféra strachu, nikdo se neodváží vyjádřit svůj názor, protože ví, že by mu hrozilo vězení, a ne jen jemu, ale i jeho rodině," dodal Castillo, který stojí v čele nadace Evropa 2000.

"To, co se ve Venezuele děje, už není tajemstvím pro nikoho. A kdo to nechce vidět, tak to nevidí, ale vše je veřejně známé," řekl Castillo. Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu v předchozích letech dostal řadu stížností na Madura a jeho ministry kvůli podezření ze zločinů proti lidskosti. Už v roce 2016 to udělal advokát opozičního lídra Leopolda Lópeze, v roce 2018 požádalo ICC o vyšetřování několik latinskoamerických zemí a Kanada a letos v září zpráva nezávislých vyšetřovatelů pro Radu OSN pro lidská práva uvedla, že Maduro a někteří členové jeho vlády jsou osobně zodpovědní za zločiny proti lidskosti, včetně zabíjení a mučení, jichž se od roku 2014 dopouštěly bezpečnostní složky a tajná služba.

"Nespokojenost s režimem roste i mezi jeho někdejšími příznivci, zejména v nízko a středně příjmových vrstvách obyvatel, protože kvalita jejich života se v posledních letech výrazně zhoršila," připomněl Castillo i nedostatek potravin, léků, několikadenní výpadky dodávek elektřiny a vody či nedostatek benzinu v zemi, která má největší zásoby ropy na světě.

"Nespokojenost vyjádřili Venezuelané i v nedělních volbách," dodal Castillo. Podle ústřední volební komise, jejíž členy rovněž jmenoval Madurovi poplatný nejvyšší soud, ač to měl podle ústavy udělat parlament, přišlo v neděli k volbám 30 procent voličů. Podle odhadu opozice ale byla účast ani ne dvacetiprocentní, uvedl v pondělí místní deník El Nacional.

Na nedělní volby nedorazili ani objektivní mezinárodní pozorovatelé, podle zpráv z tisku přijeli pozorovatelé zejména z Íránu, Ruska nebo Číny, tedy zemí, které podporují Madura.

Část opozice vedená lídrem Henriquem Caprilesem, která bojkot voleb původně odmítla s odůvodněním, že se jím nic nevyřeší, se nakonec voleb také neúčastnila. "(Capriles) projevil ochotu opět spojit síly proti režimu," řekl Castillo. Připomněl tak, že venezuelská opozice nebyla v předchozích letech vždy jednotná.

Právě Guiadóovi, který byl loni v lednu ve svých pětatřiceti letech zvolen šéfem parlamentu jako do té doby nepříliš známý politik, se podařilo opozici sjednotit, a to i zřejmě nečekanými kroky. Capriles loni koncem ledna zahraničním novinářům řekl, že ho Guaidó překvapil, když během lednových demonstrací složil přísahu jako prozatímní prezident. Podle Caprilese nebyl takový sled událostí předem naplánován, protože opozice nevěřila v tak širokou mezinárodní podporu.

Lékař napsal ostrý vzkaz odpůrcům očkování. Nebral si servítky

16.11.2021 18:55 Lékaři kvůli pokračující pandemii covidu-19 zažívají obrovský nápor. Přeplněné jsou nejen nemocnice…

Zeman zítra opustí ÚVN, v neděli jmenuje Fialu premiérem

26.11.2021 13:44 Prezident Miloš Zeman bude v sobotu propuštěn z Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN), kam byl ve…

Předpověď počasí na příští týden: Meteorologové očekávají další zlom

26.11.2021 06:30 V posledních dnech se v Česku poměrně ochladilo, podle meteorologů by ale v nadcházejícím týdnu…

Izrael je i kvůli nové mutaci na prahu vyhlášení nouzového stavu

26.11.2021 14:12 Izrael dnes kvůli nové variantě koronaviru, jež byla poprvé zaznamenána v Jihoafrické republice,…

Návrat do Česka se lidem z mnoha zemí ztíží

26.11.2021 22:02 Od pondělí se ztíží lidem neočkovaným proti covidu-19 návrat do České republiky z Francie,…

USA a Kanada kvůli omikronu uzavřou svoje hranice pro cestovatele z jihu…

26.11.2021 22:01 Spojené státy a Kanada dočasně uzavřou svoje hranice pro cestovatele, kteří v poslední době…

Pilulka proti covidu-19 od Mercku není tak účinná, jak se předpokládalo

26.11.2021 21:21 Antivirotikum americké firmy Merck určené pro léčku covidu-19, jež se podává ve formě pilulky, je…

NASA zahájila misi planetární obrany zaměřenou na ochranu před asteroidy

24.11.2021 08:31 Americká vesmírná agentura NASA dnes zahájila misi DART zaměřenou na přípravu ochrany Země před…

USA nedoporučují Američanům cesty do Německa a Dánska

23.11.2021 08:58 Americké úřady doporučily svým občanům, aby se vyhnuli cestám do Německa a Dánska, které tvrdě…

Řidič vjel autem do vánočního průvodu u Milwaukee, zabil nejméně pět lidí

22.11.2021 21:25 Aktualizováno U města Milwaukee v americkém státě Wisconsin vjelo v neděli auto do vánočního průvodu, zabilo pět…

Přes 90 procent federálních zaměstnanců USA už se prý nechalo očkovat

22.11.2021 16:12 Více než 90 procent pracovníků vlády Spojených států má za sebou alespoň jednu dávku vakcíny proti…

Blinken: USA jsou vážně znepokojeny postupem Ruska vůči Ukrajině

20.11.2021 21:26 Americký ministr zahraničí Antony Blinken zopakoval, že Spojené státy jsou vážně znepokojeny…

Harrisová jako první žena na chvíli vedla USA. Biden absolvoval zákrok

19.11.2021 19:13 Americký prezident Joe Biden dnes při nemocniční prohlídce absolvoval "rutinní kolonoskopii", kvůli…

Sněmovna reprezentantů schválila Bidenův investiční balík

19.11.2021 18:23 Americká Sněmovna reprezentantů dnes po měsících vyjednávání mezi demokraty schválila obří…

FDA plošně povolil třetí dávku vakcín Pfizer a Moderna

19.11.2021 15:44 Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) dnes schválil možnost posilovacích dávek vakcín…

Související:

Právě se děje

reklama