Venezuelský soud poslal na 20 let do vězení dva Američany, prý se pokusili o námořní invazi

Venezuelský soud dnes poslal na 20 let do vězení dva bývalé americké vojáky, kteří se podle obvinění na začátku května pokusili o námořní invazi, jejímž cílem bylo svrhnout režim prezidenta Nicoláse Madura. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na venezuelskou prokuraturu.

Věznice

Bývalí příslušníci speciálních jednotek USA Luke Denman (34) a Airan Berry (41) se k účasti na operaci ze 4. května přiznali, uvedl podle Reuters zástupce prokuratury na twitteru. Oba muži byli obviněni ze spiknutí, terorismu a nelegálního pašování zbraní.

Jak uvedl advokát obou Američanů Alfonso Medina, jeho právní tým nedostal povolení účastnit se soudního slyšení. Odsouzení muži ani jejich blízcí zatím rozhodnutí soudu nijak nekomentovali.

Venezuelská vláda na začátku května oznámila, že odrazila pokus o námořní invazi, jejímž cílem bylo svrhnout Madurův režim. Ze zosnování akce obvinila místní opozici, Spojené státy a Kolumbii. Vlády obou zemí, které opozici dlouhodobě otevřeně podporují, ale zapojení do akce odmítly. Například americký ministr zahraničí Mike Pompeo řekl, že "kdyby USA byly do akce zapojeny, vypadala by jinak". Také prezident Donald Trump řekl, že USA s tím nemají nic společného.

Venezuelská armáda a tajná služba zatkla ve Venezuele v souvislosti s údajnou námořní invazí, známou pod jménem Operace Gideon, přes dvě desítky lidí, právě včetně dvou Američanů Lukea Denmana a Airana Berryho. Při operaci zemřelo nejméně osm lidí.

Denman se následně objevil na záběrech odvysílaných venezuelskou televizí a uvedl, že odstranění Madura si u floridské firmy Silvercorp objednal lídr venezuelské opozice a předseda parlamentu Juan Guaidó. Denman na videu odpovídal na otázky, které mu pokládal někdo mimo záběr. Video bylo hodně prostříhané, uvedla tehdy CNN. Podle ní nebylo jasné, zda Denman nehovořil pod nátlakem.

Kancelář opozičního vůdce Juana Guaidóa již dříve ve svém prohlášení uvedla, že o operaci věděla od loňského října, ale nijak ji nenařídila ani nefinancovala.

Majitelem bezpečnostní firmy Silvercorp je bývalý válečný veterán Jordan Goudreau, který podle agentury AFP mezi roky 2001 a 2016 sloužil v americké armádě a působil v Iráku a Afghánistánu.

Spojené státy Madura jako prezidenta neuznávají, za hlavu Venezuely považují právě Guaidóa. Toho jako prezidenta uznalo zhruba 60 zemí, vedle USA také řada států EU včetně Česka.

Ministryně Yellenová v Kongresu naléhala na zvýšení dluhového limitu

28.09.2021 20:47 Americká ministryně financí Janet Yellenová dnes naléhala na Kongres, aby vládě zvýšil dluhový…

Většina z 39 horníků uvězněných v dole v Kanadě se dostala na povrch

28.09.2021 17:03 Aktualizováno Na povrch už se dostalo 33 z celkových 39 horníků, kteří na severu kanadské provincie Ontario…

Biden dostal třetí dávku vakcíny proti covidu-19

27.09.2021 21:53 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden dnes dostal třetí dávku vakcíny proti covidu-19. Američtí regulátoři…

CIA podle serveru za Trumpovy vlády plánovala únos Assange

27.09.2021 13:04 Americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) vedla během prezidentství Donalda Trumpa "válku" proti…

V Kolumbii byla zavražděna česká turistka, píše tamní tisk

26.09.2021 21:23 Policie v kolumbijském regionu Antioquia oznámila smrt 25leté ženy z České republiky, kterou…

V americké Montaně vykolejil vlak, nejméně tři lidé zemřeli

26.09.2021 08:42 Nejméně tři lidé zemřeli při vykolejení vlaku společnosti Amtrak na severu amerického státu Montana…

Tálibán nedostane možnost hovořit na zasedání Valného shromáždění OSN

26.09.2021 06:51 Radikální islamistické hnutí Tálibán navzdory své žádosti nedostalo možnost vystoupit na nynějším…

Premiér Haiti prohlásil v OSN, dokdy budou lidé migrovat

25.09.2021 20:38 Lidé budou vždycky chtít utéct před chudobou a násilím a dokud budou na světě přetrvávat aktuální…

Kanada a Čína po letech propustily vzájemně zadržované občany

25.09.2021 18:28 Kanada a Čína propustily zadržované občany druhé země a umožnily jim návrat domů. Dvojici Kanaďanů,…

Komise vyšetřující útok na Kongres žádá výtržníky o vysvětlení

25.09.2021 16:58 Zvláštní výbor americké Sněmovny reprezentantů, jehož úkolem je prozkoumat souvislosti lednových…

Související:

Právě se děje

reklama