Většina Američanů chce vidět Trumpovo daňové přiznání, ukázal průzkum. Biden netají nic

Dva ze tří Američanů by rádi nahlédli do daňového přiznání prezidenta Donalda Trumpa a asi polovina z nich se domnívá, že je prezident odmítá vydat ze strachu, že ho to politicky poškodí. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, který tento týden provedla agentura Ipsos.

Donald Trump
doporučujeme

Anketa, o které informuje Reuters, se konala po rozhodnutí nejvyššího soudu, který umožnil vydat Trumpovy finanční záznamy newyorské prokuratuře, avšak zřejmě až po listopadových volbách. Prokuratura vyšetřuje případy Trumpových mimomanželských poměrů a chce ověřit, zda si Trump mlčení aktérek nezaplatil. Prezident na rozdíl od svých předchůdců odmítá už po několik let údaje o daních vydat. Zpochybňuje význam jejich zveřejnění s tím, že jsou kontrolovány.

Průzkum byl proveden v pondělí a v úterý mezi 1115 Američany s tříprocentní statistickou odchylkou. Ukázal, že 66 procent účastníků souhlasí s tím, že by Trump měl zveřejnit údaje o svých daních z minulých let. A 68 procent lidí odpovědělo, že Američané mají právo znát finanční situaci kandidátů před volbami. Na otázku, proč Trump tato fakta odmítá zveřejnit, polovina lidí odpověděla, že si Trump myslí, že by to ohrozilo jeho zvolení. Až 26 procent dotázaných si myslí, že daňové údaje obsahují "usvědčující důkazy" proti Trumpovi, a deset procent, že se prezident snaží zatajit "zásadní finanční ztráty". Z toho, že Trump daňové přiznání zveřejnit nechce, "protože žádné daně neplatí," prezidenta podezírá 16 procent dotázaných.

Mizivá část - tři procenta - dotázaných se domnívá, že se Trump nemůže tímto problémem zabývat, protože řeší koronavirus, a 14 procent je toho názoru, že Trumpovým motivem je vzdorovat liberálům. Jenom sedm procent lidí se ztotožňuje s Trumpovým vysvětlením, totiž že není třeba zveřejňovat údaje, které procházejí auditem.

Mluvčí Trumpovy předvolební kampaně Tim Murtaugh podotkl, že se o problému hovořilo už před volbami v roce 2016 a Trump byl stejně zvolen. "Za těch voleb zveřejnil přes 100 stránek finančních dokumentů. Není tajemství, že je to bohatý muž, který uspěl v podnikání, než ho zanechal a dal se do služeb americkému národu," řekl Murtaugh.

Předpokládaný kandidát demokratů Joe Biden dokumenty o svých financích zveřejnil na stránkách své kampaně. Čtyři měsíce před volbami za ním Trump mezi registrovanými voliči podle průzkumů zaostává o deset procent. S tím, jak si Trump v úřadu vede, je spokojeno 40 procent dotázaných a jak uvádí Reuters, tento údaj se nemění, i když Trump čelil pokusu o sesazení, pandemii a ekonomické recesi. Podobný počet lidí v tomtéž období vlády podporovalo i minulého prezidenta Baracka Obamu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Progresivisté podpoří Bidena. Se svou iniciativou se odkazují na Sanderse

09.08.2020 15:15 Progresivistická organizace Roots Action oznámila, že hodlá podpořit Joe Bidena v prezidentském…

"Trumpova politika nás bude stát křesla," obávají se republikánští senátoři

09.08.2020 08:48 Do listopadových voleb zbývá jen pár měsíců. Rozhodovat se v nich bude vedle hlavy státu i o…

Šéf Pentagonu: USA sníží počet vojáků v Afghánistánu do listopadu pod 5000

09.08.2020 08:15 Spojené státy plánují snížit počet svých vojáků v Afghánistánu do konce listopadu na méně než 5000,…

Výpočty Reuters: USA mají už přes pět milionů nakažených koronavirem

09.08.2020 08:10 Spojené státy zaznamenaly už přes pět milionů nakažených koronavirem SARS-CoV-2, informuje o tom…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama