Většina Američanů chce vidět Trumpovo daňové přiznání, ukázal průzkum. Biden netají nic

Dva ze tří Američanů by rádi nahlédli do daňového přiznání prezidenta Donalda Trumpa a asi polovina z nich se domnívá, že je prezident odmítá vydat ze strachu, že ho to politicky poškodí. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, který tento týden provedla agentura Ipsos.

Donald Trump
doporučujeme

Anketa, o které informuje Reuters, se konala po rozhodnutí nejvyššího soudu, který umožnil vydat Trumpovy finanční záznamy newyorské prokuratuře, avšak zřejmě až po listopadových volbách. Prokuratura vyšetřuje případy Trumpových mimomanželských poměrů a chce ověřit, zda si Trump mlčení aktérek nezaplatil. Prezident na rozdíl od svých předchůdců odmítá už po několik let údaje o daních vydat. Zpochybňuje význam jejich zveřejnění s tím, že jsou kontrolovány.

Průzkum byl proveden v pondělí a v úterý mezi 1115 Američany s tříprocentní statistickou odchylkou. Ukázal, že 66 procent účastníků souhlasí s tím, že by Trump měl zveřejnit údaje o svých daních z minulých let. A 68 procent lidí odpovědělo, že Američané mají právo znát finanční situaci kandidátů před volbami. Na otázku, proč Trump tato fakta odmítá zveřejnit, polovina lidí odpověděla, že si Trump myslí, že by to ohrozilo jeho zvolení. Až 26 procent dotázaných si myslí, že daňové údaje obsahují "usvědčující důkazy" proti Trumpovi, a deset procent, že se prezident snaží zatajit "zásadní finanční ztráty". Z toho, že Trump daňové přiznání zveřejnit nechce, "protože žádné daně neplatí," prezidenta podezírá 16 procent dotázaných.

Mizivá část - tři procenta - dotázaných se domnívá, že se Trump nemůže tímto problémem zabývat, protože řeší koronavirus, a 14 procent je toho názoru, že Trumpovým motivem je vzdorovat liberálům. Jenom sedm procent lidí se ztotožňuje s Trumpovým vysvětlením, totiž že není třeba zveřejňovat údaje, které procházejí auditem.

Mluvčí Trumpovy předvolební kampaně Tim Murtaugh podotkl, že se o problému hovořilo už před volbami v roce 2016 a Trump byl stejně zvolen. "Za těch voleb zveřejnil přes 100 stránek finančních dokumentů. Není tajemství, že je to bohatý muž, který uspěl v podnikání, než ho zanechal a dal se do služeb americkému národu," řekl Murtaugh.

Předpokládaný kandidát demokratů Joe Biden dokumenty o svých financích zveřejnil na stránkách své kampaně. Čtyři měsíce před volbami za ním Trump mezi registrovanými voliči podle průzkumů zaostává o deset procent. S tím, jak si Trump v úřadu vede, je spokojeno 40 procent dotázaných a jak uvádí Reuters, tento údaj se nemění, i když Trump čelil pokusu o sesazení, pandemii a ekonomické recesi. Podobný počet lidí v tomtéž období vlády podporovalo i minulého prezidenta Baracka Obamu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Výbor amerického Senátu schválil kandidáta na ministra spravedlnosti

01.03.2021 20:39 Právní výbor amerického Senátu schválil nominaci Merricka Garlanda do funkce ministra spravedlnosti…

CNN: Česko je ostrůvkem zkázy a beznaděje. Na vině jsou pochybení a špatná…

28.02.2021 22:01 Aktualizováno Česko se kvůli neúspěšnému boji s pandemií covidu-19 stalo malým ostrůvkem zkázy a beznaděje, kde…

V USA klesá zájem o testování na koronavirus

27.02.2021 18:44 V amerických státech rychle opadá zájem o testování na koronavirus v době, kdy začali odborníci…

Při útěku vězňů na Haiti zemřelo 25 lidí, včetně civilistů

27.02.2021 09:31 Z věznice na předměstí hlavního města Haiti Port-au-Prince ve čtvrtek uteklo na 400 trestanců,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama