Většina Američanů schvaluje přístup Bidena ke koronaviru

Kroky amerického prezident Joea Bidena související s pandemií covidu-19 schvaluje 70 procent Američanů, naznačují čerstvě zveřejněné výsledky průzkumu vypracovaného ve spolupráci agentury AP a sociologického institutu NORC. Sondáž také ukazuje, že Biden se měsíc a půl po nástupu do Bílého domu těší solidní popularitě.

Joe Biden, prezident USA
doporučujeme

Jeho počínání v roli prezidenta hodnotilo pozitivně 60 procent z bezmála 1500 dotázaných. Za celkovým údajem se ale skrývá propastný rozdíl mezi hodnocením stoupenců Demokratické strany a republikánských voličů. Zatímco jen šest procent demokratů uvedlo, že Bidenovo úřadování neschvalují, mezi republikány dalo tento postoj najevo 77 procent respondentů.

V případě otázky na zvládání pandemie covidu-19 byl rozdíl mezi politickými tábory o něco menší. Bidenovy kroky v této souvislosti schvalovalo 44 procent republikánů a 97 procent demokratů.

Jak píše AP, Biden učinil z boje proti koronaviru svou hlavní prioritu a neustále obyvatele Spojených států vyzývá, aby dodržovali protiepidemické zásady i v době příznivého vývoje hlavních ukazatelů a zrychlující očkovací kampaně. Zároveň vehementně propaguje slibovaný balík opatření na podporu strádajících domácností, škol či distribuce vakcín.

I Bidenův "záchranný plán" má podle dosavadních průzkumů podporu většiny voličů, a to i těch republikánských. Republikánští členové Kongresu naopak stimulační balíček za 1,9 bilionu dolarů (42 bilionů Kč) odmítají jako přemrštěný a mají za to, že obsahuje opatření, která s bojem proti dopadům pandemie příliš nesouvisí, například zvýšení federální minimální mzdy. Příslušný návrh zákona už prošel Sněmovnou reprezentantů, v těchto dnech prochází úpravami v Senátu.

Americká ekonomika je koronavirovou krizí stále výrazně zasažena, i v důsledku masivního rozmachu epidemie z podzimních měsíců a přelomu roku. Stav hospodářství podle nového průzkumu považuje za dobrý 35 procent republikánů a 41 procent demokratů. AP si všímá, že od konce mandátu exprezidenta Donalda Trumpa došlo ke zvratu, v prosinci totiž ekonomiku hodnotilo pozitivně jen 15 procent dotázaných voličů Demokratické strany a 67 procent republikánských respondentů.

"Celkový růst nebo míra nezaměstnanosti se od té doby změnily velmi málo," poznamenává AP.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rozhodnuto. USA odejdou z Afghánistánu k 11. září, Česko své vojáky stáhne…

14.04.2021 21:15 Spojené státy začnou společně se svými spojenci stahovat vojáky z Afghánistánu od 1. května. Ze…

Venezuelská vláda blokuje dovoz vakcín, napsala opozice OSN

14.04.2021 18:50 Venezuelská opozice vedená Juanem Guaidóem vyzvala OSN, aby odsoudila venezuelskou vládu za další…

Přítomnost vojáků USA v Afghánistánu nelze podle Bílého domu vysvětlovat…

14.04.2021 17:59 Teroristické útoky z 11. září 2001 v New Yorku a Washingtonu nemohou sloužit jako vysvětlení pro…

Zemřel Bernie Madoff, autor největšího finančního podvodu v historii USA

14.04.2021 16:28 V americké federální věznici zemřel v 82 letech finančník Bernie Madoff, autor největšího…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama