Většinu Ria de Janeiro kontrolují polovojenské skupiny. Měly potírat gangy, nakonec převzaly jejich praktiky

Většinu území druhého největšího brazilského města Ria de Janeiro v roce 2019 kontrolovaly polovojenské skupiny. Plyne to z průzkumu, který provedli badatelé z brazilské univerzity Fluminense (UFF). V oblastech, kde mají polovojenské skupiny zázemí, žije třetina obyvatel šestimilionového města.

Socha Ježíše Krista v Rio de Janeriu.
doporučujeme

Na čtvrtině území metropole polovojenské skupiny bojují o výsadní postavení s drogovými gangy a jinými zločineckými skupinami.

Polovojenské oddíly, které často tvoří bývalí příslušníci pořádkových sil, zpočátku tvořily alternativu policii v potírání drogových gangů. Skupiny ale záhy převzaly chování mafiánských klanů, začaly vybírat výpalné a kontrolovat distribuci plynu, zavedení internetu a kabelové televize či místní dopravu.

V poslední době některé oddíly obsadily pozemky a začaly na nich stavět bez povolení sociální příbytky, informuje agentura AFP s připomínkou, že zřícení dvou z těchto budov loni v dubnu si vyžádalo více než dvě desítky mrtvých. Podle deníku El País se polovojenské skupiny také snaží ovlivnit komunální politiku v Riu de Janeiro.

"Úspěch polovojenských skupin je překvapivý, když se vezme v úvahu, že se začaly organizovat ve stávající podobě po roce 2000, zatímco drogové kartely jako Comando Vermelho existují od 70. let," poukazují badatelé.

Vedle polovojenských oddílů, které ovládají 57,5 procenta z rozlohy města, působí v Riu de Janeiro také drogové a jiné zločinecké gangy. Zmíněné Comando Vermelho má pod kontrolou přes desetinu brazilského velkoměsta. O čtvrtinu území vedou různé organizace a skupiny boj. Jen na dvou procentech území města nezaznamenali badatelé přítomnost žádné zločinecké či polovojenské skupiny.

Brazilský stát Rio de Janeiro, který zahrnuje i stejnojmenné město, za loňský rok zaznamenal 3025 vražd. Tamní policejní síly, které podle Reuters prosluly svým násilným přístupem, zabily za stejné období 1814 lidí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Úřady v Kanadě vzkazují řidičům, aby nenechali losy olizovat auta

25.11.2020 07:49 Úřady v kanadské provincii Alberta se obrátily na řidiče se žádostí, aby nenechali losy olizovat…

Biden nechce hlídanou hranici mezi Británií a Irskem, jednal s Johnsonem

25.11.2020 07:43 Zvolený prezident USA Joe Biden by si nepřál vidět hlídanou hranici mezi Británií a Irskem. Podle…

Trump se chystá omilostnit svého exporadce Michaela Flynna

25.11.2020 07:29 Prezident USA Donald Trump se chystá omilostnit svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela…

Biden: USA jsou připraveny zaujmout roli globálního lídra

24.11.2020 21:55 "Amerika je zpátky," prohlásil dnes na tiskové konferenci k oficiální nominaci lídrů svého…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama