Viceprezident Pence v izolaci není, virus ale v Bílém domě není pod kontrolou

Bílý dům v neděli večer místního času dementoval zprávy některých médií, že se viceprezident Mike Pence uchýlil do izolace poté, co měla jeho tisková mluvčí Katie Millerová pozitivní test na koronavirus. Šíření viru v prezidentském sídle však není podle televize CNN pod kontrolou, protože se přes snahu úřadů dosud nepodařilo vypátrat, od koho se Millerová nakazila. V rezidenci nejmocnějšího muže světa tak stále trvá podezření, že se zde virus šíří.

Mike Pence
doporučujeme

Penceův mluvčí Devin O'Malley uvedl, že viceprezident bude dnes pracovat stejně jako každý den. Pence se podle mluvčího řídí doporučeními zdravotníků v Bílém domě, přičemž měl dosud každý den negativní test na koronavirus. Viceprezident se však v sobotu nezúčastnil setkání s prezidentem Donaldem Trumpem a s nejvyššími vojenskými funkcionáři.

Všichni členové týmu hlavy státu nyní podstupují každodenní rychlotesty. Ten Pencův byl ještě v neděli negativní. O pozitivním testu Millerové informoval v pátek Trump a dodal, že on sám s ní v kontaktu nebyl.

Podle zdrojů CNN z Bílého domu se úřady přes víkend snažily vysledovat, s kým přišla v poslední době Millerová do kontaktu. Nepřišli však na nikoho s prokázanou nákazou. To samé platí také u jednoho z prezidentových asistentů, který měl pozitivní nález na SARS-CoV-2 ve čtvrtek.

Ekonomický poradce Bílého domu Kevin Hassett v televizi CBS prohlásil, že se za současných okolností obává chodit do práce. Raději by zůstával doma, což však nejde například kvůli nutnosti zabezpečené komunikace s dalšími úřady, která je možná jen z pracoven v prezidentově sídle.

Hassett také řekl, že se snaží udržovat co největší odstup od lidí a pro všechny případy s sebou nosí roušku. Trump a Pence přitom čelí opakované kritice, že i přes doporučení zdravotnických úřadů obličejové masky odmítají nosit. Na fotografiích ze schůzky se špičkami americké armády nemá roušku prezident, členové vlády ani generálové.

Kvůli nedávnému kontaktu s Millerovou jsou v izolaci od minulého týdne tři členové krizového týmu Bílého domu zřízeného pro koordinaci boje s pandemií. Jedním z nich je i epidemiolog Anthony Fauci, který se stal v USA za poslední týdny známou tváří díky svým tiskovým vystoupením po boku Trumpa. Ani u jednoho z nich se zatím nákaza neprokázala.

Po středeční návštěvě Bílého domu a pátečním setkání s Pencem se dnes do částečné karantény uchýlila rovněž guvernérka státu Iowa Kim Reynoldsová. Na dnešní tiskové konferenci uvedla, že s Millerovou nepřišla do přímého kontaktu a že se bude řídit podle stejných pravidel jako izolovaní pracovníci Bílého domu. Pracovat tak bude z domova a v případě nutnosti vyjít na veřejnost se bude vyhýbat kontaktu s jinými lidmi.

Zprávy o možném šíření viru v Bílém domě podle médií podrývají předchozí prezidentova sdělení, že nastal čas na postupné otevírání ekonomiky, jelikož je pandemie v zemi na ústupu. Frustraci z šíření viru ve svém sídle podle zdroje CNN vyjádřil i sám Trump, který odmítá přijít do kontaktu s kýmkoliv, kdo se nemůže prokázat čerstvým negativním testem.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pandemie covid-19: Svět hlásí nový rekord, přes 230 tisíc nakažených za den

12.07.2020 18:46 Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes ohlásila dosud nejvyšší denní nárůst počtu nakažených…

Důchodkyně se nechce nakazit. Vzala karton a zařídila se po svém

12.07.2020 17:53 Aktualizováno Všichni se chceme nějakým způsobem bránit riziku nákazy, zejména pokud spadáme do rizikové skupiny.…

Amerika se hemží politickými bestsellery. Které stojí za to si přečíst?

12.07.2020 14:40 Vedle nadcházejících listopadových prezidentských voleb obrátila Amerika svou pozornost k…

Zvítězí Biden, předpovídá volební model. Trumpa dle něj čeká drtivá porážka

12.07.2020 12:40 Aktualizováno Volební model pro prezidentské volby v USA předpovídá jasné vítězství Joe Bidena. Biden by dle něj…

Související:

Právě se děje

Další zprávy